Hádzanári si poradili s Cyperčanmi, uspeli aj Rumuni, rozhodne sa v Šali

Slovenskí hádzanári zvíťazili v stredajšom stretnutí I. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2015 v Katare, keď si v Nikózii podľa očakávania poradili s outsidermi 2. skupiny Cyperčanmi 20:18 (11:9) a udržali sa v hre o účasť v júnovom play-off.

08.01.2014 19:58
Hádzaná, slovenskí hádzanári Foto: ,
Slovenskí reprezentanti v hádzanej.
debata (2)

Keďže v stredu nezaváhali ani Rumuni, ktorí si výhrou v Bukurešti nad Talianmi 34:29 (20:13) držia zatiaľ stopercentnú bilanciu, zverenci trénera Zoltána Heistera majú po zápasoch 5. kola v tabuľke na 2. priečke stále dvojbodové manko. O tom, kto získa v tejto skupine jedinú miestenku do II. fázy kvalifikácie, sa rozhodne v sobotu 11. januára od 17.00 h v Šali vo vzájomnom dueli oboch favorizovaných tímov. Národný výber SR potrebuje vzhľadom na prehru z rumunskej pôdy (24:32) vyhrať minimálne o osem gólov a inkasovať najviac 23-krát, alebo triumfovať akýmkoľvek vyšším rozdielom.

NIKÓZIA
Cyprus – Slovensko 18:20 (9:11)
Najviac gólov za Cyprus: Demosthenous 6, Georgiou 3, Agryrou 3/3
Zostava a góly SR: R. Štochl, Putera – Mazák, Adamčík, Slaninka 1, M. Straňovský 2/1, T. Urban 3, Antl 3, M. Volentics 3/1, Cs. Szücs ml., L. Tarhai ml. 3, P. Hruščák 1, Guzy, L. Urban 1, Ľ. Ďuriš 1, Pekár 2
Pok. hody: 3/3 – 3/2, vylúčení: 1 – 4, rozhodovali: Sekulič a Jovandič (obaja Srb.)

Skóre duelu otvoril hneď v úvodnej minúte Pekár, ale domáci sa v prvej desaťminútovke, v ktorej T. Urban nepremenil pokutový hod, držali ako kliešť a až do stavu 5:5 dokázali na každý presný zásah slovenských hráčov odpovedať vyrovnaním. Ďalší priebeh priniesol viacero nevyužitých príležitostí na oboch stranách, ale predsa len v koncovke si o niečo lepšie počínali Slováci, ktorých M. Straňovský poslal z pokutového hodu na začiatku 22. min do vedenia 9:6. Cyperčania stihli do prestávky ešte skorigovať svoje manko na 9:11.

Uplynuli len niečo vyše dve minúty hry po zmene strán a bolo po slovenskom náskoku (11:11). Heisterovi zverenci sa však hneď spamätali a odpovedali štvorgólovou šnúrou, o ktorú sa postarali predovšetkým krídelníci Antl s Volenticsom. Trápeniu však nebol koniec. V 48. min Demosthenous znížil pri vylúčení Slaninku na 15:16 a kouč SR si zobral oddychový čas. Mladík L. Urban svojím gólom na 17:15 vniesol štipku pokoja slovenskému družstvu pred záverečnou desaťminútovkou. Následne sa k nemu pridali Antl s Ďurišom a v 53. min bolo 19:15 pre hostí. Domáci znížili v 58. min na 18:19, ale vzápätí zachoval pevné nervy Volentics a z pokutového hodu strelil dvadsiaty „poisťovací“ gól.

4. Cyprus 5 0 0 5 110:158 0

Doterajšie výsledky: SR – Cyprus 35:14, Taliansko – Rumunsko 22:23, Rumunsko – SR 32:24, Cyprus – Taliansko 29:36, Rumunsko – Cyprus 36:19, Taliansko – SR 26:34, SR – Taliansko 28:21, Rumunsko – Taliansko 34:29, Cyprus – Slovensko 18:20

Najbližší program stretnutí 2. skupiny – 6. kolo: sobota 11. 1. 2014: 17.00 h Slovensko – Rumunsko (Šaľa) nedeľa 12. 1.: 19.00 h Taliansko – Cyprus (Andria)