Košičania s ďalším domácim debaklom. Nitra vygumovala Miškovec

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v nedeľňajšom 23. kole Tipsport Ligy nad HK Poprad 2:0 a zastavili tak sériu štyroch prehier. Na víťaznej vlne je Zvolen, ktorý vyhral už v šiestom zápase za sebou a zvýšil náskok na čele tabuľky pred Košicami na sedem bodov.

18.11.2018 18:07 , aktualizované: 20:55
Košický brankár Vladislav Habal zasahuje pred... Foto: TASR, František Iván
SR Hokej TL 23. kolo Košice Zvolen KEX Košický brankár Vladislav Habal zasahuje pred útočníkmi Zvolena.

Práve v Košiciach uspeli „bryndziari“ v šlágri kola. Oceliarom nedali šancu a napokon z toho bolo hladké víťazstvo 7:2. Na ich triumfe sa podieľal jedným gólom Milan Kytnár, ktorý vedie tabuľku kanonierov so 17 zásahmi.

Nitra si na vlastnom ľade poradila s nováčikom z Miškovca 3:0 a Banská Bystrica uspela v dueli s Liptovským Mikulášom. Majster triumfoval 4:2. Štvrtú prehru za sebou zaknihovala Žilina, ktorá doma podľahla Detve 3:4.

V Budapešti sa zrodilo prekvapenie na úkor Nových Zámkov. Klub z juhu Slovenska prehral na ľade nováčika 3:4.

Piaty shutout Valenta v sezóne

HK Dukla Trenčín – HK Poprad 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Goly: 34. Rýgl (Varga, Mikula), 45. Ölvecký (Varga, Krejči). Rozhodovali: Valach, Hoppe – Výleta, J. Tvrdoň, vylúčení: 7:6, navyše: 5+DKZ Salija za seknutie, 10 min. osobný trest Paukovček za vrazenie na mantinel (obaja Poprad), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2621 divákov.
Trenčín: Valent – Krejči, Rýgl, Holenda, Bohunický, Kovář, Luža, Martiška – Sojčík, Ölvecký, Radivojevič – Hecl, Sádecký, Bartovič – O.Mikula, R.Dlouhý, T.Varga – Pardavý, J.Švec, D.Hudec
Poprad: Vošvrda – Salija, Petran, Ťavoda, Fabian, Karalahti, Erving, Česánek – Kundrík, Mlynarovič, Takáč – Koyš, Zagrapan, Abdul – Bondra, Heizer, Svitana – Macík, Paukovček, Václav

Trenčania po sérii štyroch prehier začali proti Popradčanom aktívne. Medzi obrancov si už v úvodnej minúte nakorčuľoval Holenda, jeho bekhendový pokus však Vošvrda vyrazil. V 5. minúte sa Zagrapan pretlačil až ku koncovke, k dorážke sa následne dostal Bondra, ale Valent svoj tím podržal.

V 8. minúte hrali podtatranci vyše minútovú presilovú hru o dvoch hráčov, niekoľko streleckých pokusov však veľké nebezpečenstvo pred Valentom neprinieslo. Druhá časť úvodnej tretiny patrila Trenčanom. Tí sa snažili streliť dôležitý prvý gól, ale napriek viacerým sľubným pozíciám sa to nepodarilo.

Druhú časť zápasu začali lepšie Popradčania. V 22. minúte sa do šance dostal po chybe obrany Heizer, Valent však puk reflexívne vyrazil. V 26. minúte išli na trestnú lavicu dvaja domáci hráči a hosťom sa núkala ideálna príležitosť otvoriť skóre. Strely Saliju, Petrana, či Takáča však v sieti neskončili. V 34. minúte ušiel obrancom Svitana, ale sám pred Valentom blafákom neuspel.

Na opačnej strane klziska sa puk po Vargovom zakončení odrazil pred Rýgla, ktorý už nemal problém trafiť poloprázdnu bránku. Už o minútu sa snažil domáceho brankára prekvapiť Kundrík. Aktivita podtatrancov priniesla pekný moment v 37. minúte, keď Vošvrda vysunul Svitanu, ale Valent včas vymrštil chránič.

Trenčania mohli súperovi odskočiť na dvojgólový rozdiel na začiatku poslednej tretiny. V oslabení ušla domáca dvojica, avšak Rýglov pokus z ľavého kruhu Vošvrda pokryl. Od 43. minúty hrali domáci hokejisti dvojminútovú presilovú hru o dvoch hráčov, to im však úspech neprinieslo.

Až pri výhode o jedného hokejistu využil presilovú hru strelou od kruhu Ölvecký. Následne sa akcie striedali na oboch stranách, ale ani jeden z brankárov puk za svoj chrbát nepustil. Valent si udržal už piate čisté konto v aktuálnom ročníku.

Nitra rozhodla v závere

HK Nitra – DVTK Jégesmedvék Miškovec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 35. Lantoši (McCormack), 57. Slovák (Pupák), 59. Majdan (Bortňák, Rapáč). Rozhodovali: Goga, Orolín – Gajan, Šoltés, vylúčení: 2:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 2069 divákov.
Nitra: Šimboch – Mezei, McCormack, Rais, Morrison, Pupák, Sloboda, Korím – Lantoši, Slovák, Blackwater – Scheidl, Kerbashian, Majdan – Fominych, Bortňák, B. Rapáč – Čaládi, Richard, Buček – Hrušík
Miškovec: Vay – Crawford, Kiss, Sziranyi, Milam, Lada, Slovák, Vojtko – Magosi, Loiseau, Kulmala – Pance, Vas, Harrison – Miskolczi, Galanisz, Somogyi – Rito, Hajos, Vincze

Stanislav Petrík, asistent trénera Nitry: „Dlho sme hľadali dieru v obrane Miškovca, cez ktorú by sme sa presadili. Podržal nás brankár Šimboch, ktorý bol opäť vynikajúci. Sme radi, že sme to dotiahli do víťazného konca.“

Glen Hanlon, tréner Miškovca: „V prvom rade gratulácia Nitre. Zápas ovplyvnil prvý gól po chybe v našej obrane a zápas sme prepásli pri vlastnej presilovej hre v závere, keď sme inkasovali gól.“

V prvej tretine diváci iba zívali nudou. Na oboch stranách sa najmä bojovalo o každý puk, ucelených kombinácií ponúkli obidva tímy málo. Za zmienku stojí iba Majdanov pokus po tandeme Kerbashiana, ktorý letel tesne vedľa. Na začiatku druhej tretiny prebrala divákov chyba nitrianskej obrany v strednom pásme, čo na samostatný únik využil hosťujúci Vas, Šimboch však svoj tím podržal pekným zákrokom lapačkou.

Málo hokejovej krásy a šancí sledovali diváci aj vo väčšej časti druhej tretiny. V 35. minúte sa však predsa len gólu dočkali. Padol na domácej strane, keď sa po odrazenom puku medzi kruhmi dobre zorientoval Lantoši a šikovnou strelou prekonal brankára hostí – 1:0. Záver tretiny patril hosťom.

Dokonca sa aj tešili z gólu Magosiho pri vlastnom oslabení. Rozhodcovia však po porade s videorozhodcom usúdili, že puk pred presným zásahom opustil ľadovú plochu, a tak sa skóre nemenilo. Šimboch svoj tím podržal aj v závere druhej časti, keď ho zblízka neprekonal Louiseau.

Záverečná časť zápasu sa podobala tej prvej. Pred oboma bránkami bolo šancí minimum, Nitranom chýbala pohoda na hokejkách a hosťom viac iniciatívy v ofenzíve. O všetkom rozhodlo paradoxne nitrianske oslabenie, keď svoj únik z pravej strany zakončil peknou strelou Slovák – 2:0. Bodku za zápasom dal do prázdnej bránky na 3:0 pre domácich Majdan.

Dominantný Zvolen raboval v Košiciach

HC Košice – HKM Zvolen 2:7 (1:3, 1:3, 0:1)
Góly: 6. Spilar (Pulli), 25. Brophey (Haščák, Nagy) – 7. Vandas (Handlovský, Špirko), 14. Špirko (Obdržálek), 19. Šišovský (Lušňák, Obdržálek), 26. Zuzin, 36. Drgoň (Kytnár, Zuzin), 37. Špirko (Vandane, Handlovský), 53. Pufahl (Vandas). Rozhodovali: Snášel, Juhász – Kis-Király (obaja Maď.), Smrek, vylúčení: 2:4 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, 5883 divákov. Zmeny: 37. Škorvánek namiesto Habala (Koš.).
HC Košice: Habal – McDowell, Dudáš, Čížek, Šedivý, Koch, Pulli, Lenďák – Haščák, Brophey, Nagy – Netík, Ignatuškin, Suja – Spilar, Galamboš, Šoltés – Žitný, Klíma, Krajňák
HKM Zvolen: Tomek – Vandane, Pufahl, Růžička, Zeleňák, Drgoň, Ulrych, Pöyhönen – Vandas, Špirko, Handlovský – Šišovský, Lušňák, Obdržálek – Zuzin, Kytnár, Chovan – Marcinek, Holovič, Petráš

Roman Šimíček, tréner HC Košice: „Po strelenom góle na 1:0 sme upustili od výkonu, aký sme chceli predvádzať. Vrcholom bolo štvorminútové vylúčenie za stavu 2:4, počas ktorého sme inkasovali dva góly. Dovtedy sme ešte všetci verili, že sa nám zápas podarí zvrátiť. Zvolen hral veľmi dobre, dnes sme jeho hráčom nestačili. Ďakujem fanúšikov za podporu v dnešnom zápase.“

Andrej Podkonický, tréner HKM Zvolen: „Videli sme veľmi dobrý hokej. Prvá tretina bola herne vyrovnaná, no rozhodlo v nej to, že sme ubránili košické presilovky. My sme, na rozdiel od Košíc, dali góly z našich šancí. Navyše nás v dôležitých momentoch podržal brankár Tomek. Myslím si, že zápas sa zlomil našimi dvomi gólmi v štvorminútovej presilovke. Ďakujem našim hráčom za výborný výkon a tri body.“

Šláger 23. kola mal od úvodných minút vysoké tempo a nechýbali mu ani góly. Ako prví išli do vedenia Košičania, keď v 6. minúte Spilar prekvapil brankára Tomeka – 1:0. Ich náskok však trval iba 94 sekúnd. Handlovského strelu vyrazil brankár Habal iba pred nekrytého Vandasa, ktorý pohodlne vyrovnal – 1:1.

Stratený náskok mohli Košičania získať späť v 14. minúte v presilovke, tú však zahrali zle a po úniku dvoch na jedného skóroval Zvolenčan Špirko – 1:2. Zvolenčania mali lepší pohyb, hrali jednoducho a ťažili aj z chýb súpera. Jedna z nich prišla v 19. minúte a Lušňákovu prihrávku spoza bránky zužitkoval Šišovský – 1:3.

Domáci znížili na rozdiel jediného gólu v 25. minúte, keď Brophey uplatnil dôraz pred bránkou. Doplácali však na defenzívne chyby, čo sa potvrdilo už o minútu, keď Pulli zaváhal v strednom pásme a Zuzin vrátil Zvolenčanom dvojgólový náskok – 2:4. Hostia boli rozbehnutí a košické snahy o kontaktný gól marili bez väčších problémov.

V 37. minúte hrali Zvolenčania štvorminútovú presilovku. V nej sa usadili v útočnom pásme a po efektnej kombinácii, ktorej zatlieskali aj košickí diváci, Kytnár upravil na 2:5. O pár sekúnd sa situácia takmer zopakovala, pokračujúcu presilovku využil Špirko a donútil domácich k striedaniu brankárov – 2:6.

Tretia tretina priniesla opäť rýchly hokej, gólových príležitostí však ubudlo. Zvolenčania sa viackrát usadili v útočnom pásme a typickými kombináciami sa snažili vyšachovať košickú defenzívu, no brankár Škorvánek zmaril viacero šancí. V 51. minúte si poradil s nebezpečnými pokusmi Kytnára i Zeleňáka, na opačnej strane neskóroval Haščák.

V 53. minúte hostia opäť úspešne manévrovali v útočnom pásme, Vandas ideálne načasoval prihrávu na Pufahla, ktorý zblízka prekonal Škorvánka – 2:7. Zvolenčania si tak v šlágri kola presvedčivým víťazstvom upevnili pozíciu lídra Tipsport Ligy.

Derby pre majstra

HC'05 iClinic B. Bystrica – MHk 32 L. Mikuláš 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Góly: 22. Ďatelinka (Kubka), 27. Zigo (Nemčík), 47. Higgs (Faille), 60. Selleck – 31. Rób. Huna (Suchý, Kriška), 44. Uram (Mezovský). Rozhodcovia D. Konc st., Rencz – Rojík, Vincze, vylúčení 2:0, presilovky 0:1, v oslabení 0:0, zmeny: 50. Lichanec za zraneného Bartánusa, 2415 divákov.
HC'05 iClinic B. Bystrica: Williams – Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Marshall, Miller, Nemčík – Bartánus, Faille, Šťastný – Gabor, Češík, Kabáč – Asselin, Higgs, Selleck – Sýkora, Surový, Zigo
MHk 32 L. Mikuláš: Hollý – Kurali, Suchý, Nádašdi, Mezovský, Horváth, Košecký, Bača, Fereta – Kriška, Rich. Huna, Rób. Huna – Uram, Oško, J. Sukeľ – Vybíral, Tamáši, Žiak – Lištiak, Uhrík, Piatka

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: „Mali sme slabší úvod, takto nechceme doma hrať. V druhej tretine sme sa zlepšili, viac sme útočili, no súperovi pomohol kontaktný gól. Bol to opäť ťažký zápas, ale som rád, že sme ukázali charakter a vrátili sa do zápasu, keď súper vyrovnal.“

Ján Tomko, tréner L. Mikuláša: „Bol to náš dobrý výkon, prehrávali sme, ale pozbierali sme sa a vyrovnali. Dostali sme tretí gól, určite si tú situáciu zanalyzujem na počítači. Snažili sme sa vyrovnať, nastrelili sme aj žŕdku, no šťastie sa od nás odklonilo. Neboli sme horší ako domáci, aj keď majú chlapov, no naši chlapci hrali zodpovedne, bojovali, hrali v systéme.“

Hostí mohla prvá tretina dosť mrzieť. Domácich prekvapili značnou ofenzívou a vypracovali si aj dostatok príležitostí. Ani z jednej však gól nepadol, či už pri Tamášiho dvoch šanciach v 5. a 8. min, alebo Rich. Hunu v 9. min.

Prvú lepšiu strelu od Sýkoru vyslali domáci na bránku až v 10. min a postupne sa prebúdzali k aktívnejšiemu hokejovému životu. V 15. min dvakrát neuspel Zigo pred brankárom Hollým, no v závere úvodnej dvadsaťminútovky opäť pohrozil domácim v 19. min Rób. Huna.

V druhej tretine si zlepšili náladu ‚barani‘ po dvoch góloch, v 22. vďaka menej razantnej strele, skôr nahrávke Ďatelinku, v 27. min puk po rýchlom prieniku Ziga skončil aj so šťastím opäť v bránke. Po ďalších góloch volali aj šance Asselina, v rýchlom časovom úseku ich spálil hneď štyri. V 31. min po 15 sekundách presilovky znížil strelou z uhla Rób. Huna a v 40. min bol Rich. Huna v presilovke na pokraji vyrovnania.

V 42. minúte Žiak prinútil Williamsa k bleskovému zákroku, no v 44. min už Uram tečom vyrovnal po slabom pokuse Mezovského od modrej. Po Uhríkovej možnosti i Rób. Hunu v 47. min už mohli Liptáci viesť, no gól vzápätí padol na druhej strane, pri signalizovanom vylúčení sa presne trafil Higgs.

V 54. min zasa Rich. Huna spálil obrovskú šancu na vyrovnanie, rovnako ako Kriška v 58. min a viac už hostia nevymysleli, ani pri hre bez brankára trvajúcej 56 sekúnd. Presne 16 sekúnd pred sirénou išiel Selleck sám na prázdnu bránku, no bol faulovaný a rozhodcovia uznali domácim technický gól.

Detva uspela v Žiline

MsHK DOXXbet Žilina – HC 07 Detva 3:4 (0:0, 2:1, 1:3)
Góly: 24. Húževka (Rehák, Dubeň), 30. Jenčík (Rud. Huna, Podešva), 60. Podešva (Rud. Huna, Hvila) – 31. Murček (Ďaloga, Gašpar), 53. Puliš (Kuklev, Martin Chovan), 56. Žilka (F. Fekiač, Tibenský), 60. Murček (Puliš, Kuklev). Rozhodovali: Müllner, Fridrich – M. Orolin, D. Konc ml., vylúčení: 2:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 410 divákov.
Žilina: Mikoláš – Kučný, Piegl, Jankovič, Bagin, M. Hudec, Matejka, Dubeň, Pastor – Bárta, Podešva, Balej – Jenčík, Surovka, Rud. Huna – Milý, J. Ručkay, Hvila – D. Rehák, Húževka, Sikela.
Detva: Zalivin – Martin Chovan, Kuklev, Gachulinec, Hraško, F. Fekiač, Šimon, Král – Ščurko, Murček, Puliš – Ďaloga, V. Fekiač, Gašpar – Tibenský, Matúš Chovan, Žilka – Giľák, P. Valent, M. Surový.

Pavel Paukovček, tréner Žiliny: „Zápas sme mali rozohraný dobre, viedli sme 2:0. Žiaľ, po hrubých chybách jednotlivcov sme si zápas prehrali sami.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Začali sme veľmi dobre, mali sme pohyb a veľa šancí, ktoré sme nevyužili. Súper sa potom zlepšil, my sme sa stiahli a tretinu sme prehrali. V záverečnej tretine sme však stiahli hru na tri formácie a nakoniec sme aj so šťastím v závere vyhrali. Chcem chlapcov pochváliť za dobrý výkon, opäť zachytal dobre aj gólman.“

V súboji dvoch stredoslovenských tímov mali v úvodnej desaťminútovke miernu prevahu hostia, ktorí boli strelecky aktívnejší, ale Mikoláš všetko bez problémov vyriešil. Vo 4. minúte gól hostí hlavný rozhodca po konzultácii s videorozhodcom neuznal a v 9. minúte Ščurkov gólový bekhend Mikoláš vychytal.

Domáci hrali potom prvú presilovku v zápase a mali v nej blízko ku gólu, ale Zalivina zachránila od gólu horná žrď. Presilovku nevyužili následne ani hostia a domáci postupne hru vyrovnali. V 19. minúte išli na bránu Detvy v situácii 2:1 Milý s Ručkayom, ale so strelou druhého menovaného si Zalivin poradil.

V druhej tretine sa konečne prebudili aj strelci a prišli prvé góly. V 24. minúte sa po strele Dubeňa od modrej puk odrazil k Rehákovi, ten ho posunul na Húževku a domáci veterán otvoril skóre. Z ďalšieho presného zásahu sa domáci tešili v presilovke, keď Huna síce netrafil odkrytú bránu, ale Jenčík už puk dostal za chrbát detvianskeho brankára. Hostia sa potom vzchopili a v 31. minúte znížili.

Osamoteného Gašpara pred bránou najskôr obral o gól hokejkou Mikoláš, ale akcia pokračovala a ďalšiu výbornú pozíciu bez bránenia využil na presný zásah Murček. „Vlci“ potom mohli náskok zvýšiť, v presilovkách o dvoch i o jedného hráča však málo strieľali.

Domáci v tretej časti zápasu príliš prenechali iniciatívu hosťom, ktorí sa snažili o vyrovnanie a „vlkov“ iba sporadicky pustili pred Zalivina. Obranná taktika Žilinčanov nakoniec zlyhala v 53. minúte, keď Puliš vyrovnal a začínalo sa odznova. Hostí poslal po prvý raz do vedenia v 56. minúte Žilka, ktorý našiel miesto medzi pravou žrďou a Mikolášom.

Žilinčania sa 64 sekúnd pred koncom odhodlali k hre bez brankára a Podešva 32 sekúnd pred sirénou vyrovnal na 3:3. Domáci však nakoniec zápas prehrali, keď Murček 17 sekúnd pred klaksónom rozhodol o výhre Detvanov.

Zámky prehrali v Budapešti

MAC Budapešť – HC Mikron Nové Zámky 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
Góly: 9. Nagy (Terbócs), 16. Klempa (Dudás, Dansereau), 30. Klempa (Nagy, Brown), 57. Odnoga (Nagy, Terbócs) – 9. Urban (Kudla, Bajtek), 54. Jakúbek (Fábry), 54. Kudla. Rozhodcovia: Jonák, Novák – Šefčík, Synek, vylúčení: 3:4 na 2. min, navyše Nejezchleb (N. Zámky) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.
MAC Budapešť: Bálizs – Negrin, Dudás, Burt, Fejes, Pozsgai, Bugár, Kreisz – Orban, Langkow, Bodó – Klempa, Brown, Dansereau – Odnoga, Nagy, Terbócs – Szabad, Majoross, Szigeti
Nové Zámky: Košarišťan – Kudla, Andersons, Henderson, Hain, Hatala, Ordzovenský Slávik – Štrauch, Urban, Bajtek – Jurík, Zbořil, Rogoň – Nejezchleb, Jakúbek, Štumpf – Linet, Fábry, Ondrušek

Zámčania zvíťazili v úvodnom kole sezóny 2018/2019 na ľade Budapešti vysoko 7:1 a zálusk na tri body mali aj tentokrát. Nováčik však vstúpil do zápasu bez rešpektu a hoci od 9. minúty prehrával po góle Urbana, dokázal o 24 sekúnd neskôr vyrovnať.

V 16. minúte poslal dokonca domácich do vedenia využitou presilovkou Klempa. V druhej tretine padol opäť gól do siete hostí, dvojnásobnú početnú výhodu využil opäť Klempa. V treťom dejstve ponúkli hráči divákom najviac vzruchu. Najskôr nepremenili domáci veľkú šancu na definitívnu poistku a vzápätí hostia dvakrát udreli.

V 54. minúte sa v rozpätí 18 sekúnd presadili najskôr Fábry a po ňom aj Kudla. V 57. minúte však napokon rozhodol Odnoga. Záver bol dramatický, Štrauch v poslednej minúte nastrelil žrď, ale domáci si tesný náskok ustrážili.

1. Zvolen 25 17 3 2 3 108:51 59
2. Košice 25 17 0 1 7 90:55 52
3. Poprad 24 14 2 1 7 65:49 47
4. N. Zámky 25 13 3 1 8 67:51 46
5. B. Bystrica 24 13 1 4 6 63:55 45
6. Nitra 24 11 3 1 9 80:62 40
7. Trenčín 24 11 2 1 10 57:51 38
8. Detva 25 9 1 3 12 62:80 32