USA šiestykrát triumfovali na Gold Cupe

Víťazom šampionátu Futbalovej konfederácie Severnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti (CONCACAF) - Gold Cupu 2017 (7. - 26. júla) sa stali futbalisti USA, keď v stredajšom finále zdolali Jamajku na štadióne Levi's v kalifornskej Santa Clare 2:1.

27.07.2017 07:32 , aktualizované: 08:33
futbalisti USA, Jordan Morris, Michael Bradley Foto: ,
Hrdina finále Gold Cupu Jordan Morris (8) sa teší z rozhodujúceho gólu v sieti Jamajky so spoluhráčom Michaelom Bradleym.

O držiteľovi trofeje rozhodla 88. minúta zápasu, keď Jordan Morris strhol víťazstvo na stranu Američanov.

„Bol som nervózny, pretože to bol ,môj' hráč, ktorý nám strelil gól. Chcel som to odčiniť hocijakým možným spôsobom. Našťastie sa to podarilo,“ vravel strelec rozhodujúceho gólu Morris. Pre 22-ročného útočníka to bol piaty reprezentačný gól a s tromi zásahmi sa zároveň dotiahol na 16-ročného Kanaďana Alphonsa Daviesa a Kévina Parseimana (Martinique), s ktorými sa delí o honor najlepšieho strelca turnaja. „Bola to ako dýka v srdci,“ komentoval tréner Jamajky Theodore Whitmore zásah Morrisa.

Jozy Altidore poslal do vedenia americkú reprezentáciu v nadstavenom čase prvého polčasu po výborne zahratom priamom kope, päť minút po zmene strán Je-Vaughn Watson vyrovnal. V dramatickom závere sa misky váh naklonili na stranu Američanov.

USA triumfovali v Gold Cupe po štyroch rokoch a celkovo šiestykrát. Úspešnejšiu bilanciu má iba Mexiko, ktoré sa z prvenstva tešilo sedemkrát. Pod vedením trénera Bruca Arenu neprehrali Američania už 14 zápasov (9 víťazstiev, 5 remíz), pričom ten sa stal prvým trénerom so ziskom troch trofejí v Gold Cupe. „Bruce priniesol novú energiu, veľmi nás povzbudil,“ povedal brankár Tim Howard.

Kapitán víťazného tímu Michael Bradley získal Zlatú loptu pre najlepšieho hráča turnaja. „Bolo to o skupine hráčov, ktorí chceli vyhrať trofej. Iný cieľ sme nemali. Teraz už nemám strach, že sa nekvalifikujeme na majstrovstvá sveta,“ vyslovil sa Bradley.

USA – Jamajka 2:1 (1:0)
Góly: 45. Altidore, 88. Morris – 50. Watson
ŽK: 37. Acosta, 76. Zusi, 90+.Howard – 32. Mattocks, 57. Richie, rozhodoval: Walter Alexander López (Guat.). Diváci: 63 032.