Real schytal výprask od CSKA, na záver skupiny prehrali aj Juventus či United

Futbalisti Viktorie Plzeň si zahrajú v jarnom šestnásťfinále Európskej ligy. V stredajšom domácom stretnutí 6. kola G-skupiny Ligy majstrov zdolali AS Rím 2:1 a v tabuľke obsadili tretiu priečku.

12.12.2018 21:01 , aktualizované: 23:12
Toni Kroos Foto: ,
Stredopoliar Realu Toni Kroos po treťom inkasovanom góle v zápase proti CSKA Moskva.

CSKA Moskva zostalo posledné miesto napriek triumfu na pôde Realu Madrid 3:0, čo je najvyššia domáca prehra trojnásobného obhajcu trofeje v európskych súťažiach. Real aj AS už mali istý postup do osemfinále LM.

Úradujúci český majster nesmel v záverečnom kole získať menej bodov než ruský klub. Vedenia sa ujal po vyše hodine hry zásluhou Jana Kovaříka, ktorý sa presadil po prízemnom centri na zadnú žrď. Hostia z Talianska však onedlho vyrovnali gólom Cengiza Ündera.

Záverečné kolo skupinovej fázy Ligy majstrov Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Bezradná hviezda Juventusu Cristiano Ronaldo v...

Zverenci Pavla Vrbu rozhodli v 72. minúte, keď slovenský reprezentant Patrik Hrošovský vysunul Kovaříka, jeho zakončenie ešte zneškodnil brankár AS, ale Tomáš Chorý dorazil loptu hlavou do siete.

Okrem Hrošovského absolvoval celý zápas aj ďalší slovenský stredopoliar Roman Procházka, brankár Matúš Kozáčik sedel na lavičke náhradníkov. Rimania dohrávali v závere bez vylúčeného Lucu Pellegriniho, striedajúci hráč videl v krátkom časovom slede dve žlté karty.

CSKA nestačilo ani prekvapujúce víťazstvo v Madride, kde Real šetril viacerých hráčov základnej zostavy. Na štadióne istého víťaza skupiny skórovali Fiodor Čalov, Georgi Ščennikov aj Arnor Sigurdsson, ale Moskovčania mali pri rovnosti bodov s Plzenčanmi horšiu vzájomnú bilanciu.

S tohtosezónnym účinkovaním v európskych súťažiach sa rozlúčili napriek tomu, že Real zdolali v oboch vzájomných dueloch.

Poslednú osemfinálovú miestenku získali futbalisti Olympique Lyon. V záverečnom 6. kole F-skupiny remizovali v priamom súboji o postup na ihrisku Šachtaru Doneck 1:1 a skončili na druhom mieste.

Šachtar poputuje z tretej priečky do play off Európskej ligy. Hráčov Donecka poslal do vedenia presným zásahom Moraes v 22. minúte, ale po zmene strán vyrovnal Nabil Fekir.

V druhom meraní síl v rámci tejto skupiny sa zrodilo víťazstvo Manchestru City, ktorý potvrdil pozíciu lídra. Momentálne druhý tím anglickej najvyššej súťaže síce prehrával po premenenom pokutovom kope Andreja Kramariča, ale ešte do prestávky vyrovnal krásnou strelou z priameho kopu Leroy Sané. Nemecký futbalista namieril do čierneho aj v druhom dejstve a zabezpečil mužstvu tri body po výsledku 2:1.

Hráči Bayernu Mníchov zvládli priamy súboj o konečnú prvú priečku v E-skupine, keď remizovali s Ajaxom Amsterdam na jeho trávniku 3:3. Hostí poslal do vedenia v 13. minúte poľský zakončovateľ Robert Lewandowski, ktorý sa osamostatnil na líderskej pozícii medzi kanoniermi.

Zákrok brankára Ajaxu Andreho Onanu po strele... Foto: SITA/AP, Peter Dejong
Andre Onana, Robert Lewandowski Zákrok brankára Ajaxu Andreho Onanu po strele útočníka Bayernu Roberta Lewandowského.

V druhom dejstve však prišli chvíle srbského stredopoliara Dušana Tadiča, ktorý najskôr vyrovnal a potom z penalty otočil skóre v prospech domácich. Ani to však Ajaxu nestačilo, keďže hneď vzápätí uspel strelou „bieleho bodu“ aj Lewandowski ôsmym gólom v aktuálnej edícii LM.

Tretí zásah Bavorov pridal o chvíľu Kingsley Coman, no v nadstavenom čase vyrovnal Nicolás Tagliafico. V dueli medzi Benficou Lisabon a AEK Atény nemohol ani jeden z tímov zmeniť svoje postavenie.

Portugalské mužstvo po triumfe 1:0 obsadilo tretiu pozíciu a zahrá si v šestnásťfinále Európskej ligy. Gréci skončili na poslednej štvrtej priečke bez zisku bodu v šiestich vystúpeniach. O jediný presný zásah stretnutia sa postaral na konci riadneho hracieho času Alex Grimaldo.

Manchester United v H-skupine nevyužil zaváhanie Juventusu Turín a neposunul sa na čelo tabuľky. „Červení diabli“ prehrali vo Valencii 1:2. V 17. minúte poslal domácich do vedenia mladý stredopoliar Carlos Soler a v druhom polčase si strelil vlastný gól obranca anglického tímu Phil Jones.

Zverenci Josého Mourinha sa zmohli v posledných minútach už len na zníženie z kopačky Marcusa Rashforda.

Útočník Manchestru United Romelu Lukaku v... Foto: Reuters, PETER CZIBORRA
Romelu Lukaku Útočník Manchestru United Romelu Lukaku v akrobatickom zakončení vo Valencii.

„Stará dáma“ si udržala líderské postavenie aj napriek prehre 1:2 na pôde Young Boys Bern.
Hrdinom švajčiarskeho klubu, ktorý Juventusu pripravil len druhú súťažnú prehru v sezóne, sa stal už 34-ročný francúzsky útočník Guillaume Hoarau, ktorý sa v prvej štyridsaťpäťmi­nútovke presadil z pokutového kopu a po prestávke skóroval aj z hry.

Turínčania dokázali v závere iba skorigovať nepriaznivý stav vďaka Paulovi Dybalovi. Oba veľkokluby však nebudú chýbať v osemfinále.

Liga majstrov – E-skupina:

Benfica Lisabon – AEK Atény 1:0 (0:0) Gól: 88. Grimaldo, ČK: 87. Galanopoulos (AEK Atény) po druhej žltej karte, rozhodoval: Madden (Škót.)
Benfica: Vlachodimos – A. Almeida, Dias, Jardel, Grimaldo – Pizzi (59. Cervi), Semedo, G. Fernandes – Gabriel – Rafa Silva (35. A. Živkovič), Seferovič, Félix (77. N. Castillo)
AEK Atény: Barkas – Bakakis, Oikonomou, Čigrinskij, Hult – Galanopoulos, Čosič, Morán (77. Galo) – Klonaridis (61. Gianniotas) – Ponce, Boyé (68. Mantalos)

Ajax Amsterdam – Bayern Mníchov 3:3 (0:1)
Góly: 61. a 82. Tadič (druhý z pok. kopu), 90.+ Tagliafico – 13. a 86. Lewandowski (druhý z pok. kopu), 90. Coman, ČK: 67. Wober – 75. Th. Müller, rozhodoval: Turpin (Fr.)
Ajax: Onana – Mazraoui, De Ligt, Wöber, Tagliafico – F. de Jong, Daley Blind, Van de Beek (78. Dolberg) – Ziyech, Tadič, Neres (89. Huntelaar)
Bayern: Neuer – Rafinha, J. Boateng, Süle, Alaba – Kimmich, Goretzka (90. Sanches) – Gnabry (62. Thiago Alcantara), Th. Müller, Ribéry (71. Coman) – Lewandowski

Viktoria Plzeň – AS Rím 2:1 (0:0)
Góly: 62. Kovařík, 72. Chorý – 68. Cengiz Ünder, ČK: 90.+ Luca Pellegrini (Rím) po druhej ŽK, rozhodoval: Taylor (Angl.)
Viktoria Plzeň: Hruška – Havel, Hejda, Hubník, Limberský – Procházka, Hrošovský – Kopic (71. Petržela), Čermák (82. Hořava), Kovařík – Chorý (87. Řezníček)
AS Rím: Mirante – Santon (75. Florenzi), Marcano, Manolas, A. Kolarov – Cristante, N'Zonzi (80. Luca Pellegrini) – Cengiz Ünder, J. Kluivert, Pastore (59. Zaniole) – Schick

Real Madrid – CSKA Moskva 0:3 (0:2)
Góly: 37. Čalov, 43. Ščennikov, 73. A. Sigurdsson, rozhodoval: Dias (Portug.)
Real Madrid: Courtois – Odriozola, Vallejo, J. Sanchéz, Marcelo (74. Carvajal) – Isco, M. Llorente (58. Kroos), F. Valverde – Asensio, Benzema (46. Bale), Vinícius Júnior
CSKA Moskva: Akinfejev – Mario Fernandes, Nababkin, Becao, Magnússon, Ščennikov – Vlašič, Bistrovič, Obľakov (89. Kučajev) – A. Sigurdsson (90.+ Nišimura), Čalov (84. A. Hernández)

Tabuľka G-skupiny:
1. Real Madrid 6 4 0 2 12:5 12
2. AS Rím 6 3 0 3 11:8 9
3. Plzeň 6 2 1 3 7:16 7
4. CSKA Moskva 6 2 1 3 8:9 7

H-skupina:

FC Valencia – Manchester United 2:1 (1:0)
Góly: 17. Soler, 47. P. Jones (vlastný gól) – 87. Rashford, rozhodoval: Kabakov (Bul.)
Valencia: Doménech – Piccini, Vezo, Diakhaby, Lato (51. Garay) – C. Soler, Parejo, Kondogbia, Čeryšev (66. Ferran Torres) – S. Mina (68. Rodrigo), Batshuayi
Manchester United: Romero – Valencia, P. Jones, Bailly, Rojo (46. A. Young) – Fellaini, P. Pogba – A. Perreira, J. Mata, Fred (57. Rashford) – R. Lukaku (69. Lingard)

Young Boys Bern – Juventus Turín 2:1 (1:0)
Góly: 30. a 68. Hoarau (prvý z pok. kopu) – 80. Dybala, rozhodoval: Stieler (Nem.)
Young Boys Bern: Wölfli – Mbabu, Camara, Benito, U. Garcia – Sow (90.+ Wüthrich), Lauper, Aebischer – Ngamaleu (85. T. Schick), Fassnacht (80. Bertone), Hoarau
Juventus Turín: Szczesny – De Sciglio (72. Dybala), Rugani, Bonucci, Cuadrado (23. Alex Sandro) – Douglas Costa, Bentancur, Pjanič (65. Can), Bernardeschi – Mandžukič, C. Ronaldo

Tabuľka H-skupiny:
1. Juventus Turín 6 4 0 2 9:4 12
2. Manchester United 6 3 1 2 7:4 10
3. Valencia 6 2 2 2 6:6 8
4. Young Boys 6 1 1 4 4:12 4

F-skupina:

Manchester City – TSG 1899 Hoffenheim 2:1 (1:1) Góly: 45. a 61. Sané – 19. Kramarič (z pok. kopu), rozhodoval: Ekberg (Švéd.)
Manchester City: Ederson – Stones (46. K. Walker), Otamendi, Laporte, Zinčenko (64. Delph) – Bernardo Silva (85. Kompany), Gündogan, Foden – Sterling, Gabriel Jesus, Sané
Hoffenheim: O. Baumann – Brenet (46. Nelson), Nuhu, Hübner – Kadeřábek, Grillitsch, Geiger (63. Amiri), Bittencourt (70. Belfodil), Schulz – Kramarič, Joelinton

Šachtar Doneck – Olympique Lyon 1:1 (1:0)
Góly: 22. Moraes – 65. Fekir, rozhodoval: Kuipers (Hol.) – hralo sa v Kyjeve
Šachtar: Piatov – Matvijenko, Krivcov, Chočolava (46. Butko), Ismaily – Maycon, Stepanenko – Marlos (87. Bolbat), Kovalenko (83. Kayode), Taison – Moares
Lyon: A. Lopes – Denayer, Marcelo, Marcal – Tete, Tousart, Aouar, F. Mendy – Fekir (89. Dubois) – B. Traoré (72. Ndombele) – Depay (80. M. Dembélé)