Uzdravený Sagan špurtoval o triumf. Ukoristil ho Cavendish

Peter Sagan skončil na pretekoch Miláno - Turín, generálke na sobotňajší monument Miláno - San Remo, na piatom mieste.

, 16.03.2022 16:41
Mark Cavendish Foto:
Mark Cavendish vyhráva klasiku Miláno - Turín.

Na 199 km dlhej rovinatej trati sa rozhodovalo až v záverečnom špurte. Najrýchlejší v ňom bol Brit Mark Cavendish pred Francúzom Nacerom Bouhanim ((Arkéa-Samsic) a Nórom Alexandrom Kristoffom (Intermarché-Wanty-Gobert).

Pred Saganom, ktorý minulý týždeň odstúpil z etapových pretekov Tirreno – Adriatico, no už je zdravotne fit, skončil aj Nemec Max Kanter (Movistar).

„Dnešné rovinaté Miláno – Turín sa skončilo rýchlym šprintom, v ktorom som skončil piaty. Chcel by som sa poďakovať všetkým svojím kolegom z TotalEnergies za ich fantastickú prácu,“ uviedol Sagan na facebooku.

Miláno – Turín patrí medzi najstaršie cyklopodujatia, v stredu sa išiel už 103. ročník. Cavendish je prvým Britom, ktorý ho ovládol. Tridsaťšesťročný jazdec tímu Quick-Step Alpha Viny sa stal aj najstarším víťazom tejto klasiky. V Rivoli na predmestí Turína si pripísal 159. víťazstvo v kariére.

Približne 20 km pred cieľom sa skončil celodenný únik trojice Daniel Viegas, Martin Marcellusi a Juan Diego Alba.

Potom sa ešte o samostatnú jazdu pokúsil Ben Healy z tímu Education-EasyPost, no štyri kilometre pred páskou sa pelotón opäť spojil a popredné priečky sa delili medzi šprintérov.

Sagan sa síce pohyboval v popredí, no v koncovke zostal príliš zatvorený a na pódium nedosiahol.

Mathier Burgaudeau Čítajte aj Triumfy z únikov. Zaskvel sa ním aj Saganov odvážny kolega

„Som šťastný, dnes nám to vyšlo. Je neuveriteľné, ako dobre mi kolegovia z tímu rozbehli šprint. Už som v kariére vyhral Miláno – San Remo, teraz som uspel aj tu a som rád, že moje meno pribudlo na listinu víťazov vedľa veľkých mien,“ uviedol v cieli Cavendish.

V úvodnom monumente bude chýbať jeho tímový kolega, dvojnásobný majster sveta Julian Alaphilippe. Francúza trápia horúčky a má bronchitídu, informoval portál cyclingnews.com.

Taliansko Cyklistika Tirreno Adriatico 7. etapa Čítajte aj Pogačar sa blíži k forme z Tour. Vďačný Roglič: Van Aert? Napoly človek, napoly motor

Ako v stredu potvrdil jeho belgický zamestnávateľ, do tímu ako náhradu zaradili šprintéra Fabia Jakobsena napriek tomu, že sa neočakáva jeho víťazstvo.

Alaphilippe už slávnu klasiku vyhral v roku 2019. Štartoval na nej v predchádzajúcich piatich ročníkoch bez prerušenia.

Miesto v sedemčlennej nominácii Quick-Stepu sa neušlo ani víťazovi z roku 2009 Cavendishovi či Yvesovi Lampaertovi, ktorý mal problémy na Paríž-Nice.

Do tímu sa dostali Andrea Bagioli, Davide Ballerini, Mattia Cattaneo, Mikkel Honore, Fabio Jakobsen, Florian Senechal a Zdeněk Štybar.

Miláno – Turín (199 km):

1. Mark Cavendish (V.Brit./Quick-Step Alpha Vinyl) 4:31:22, 2. Nacer Bouhanni (Fr./Arkéa-Samsic), 3. Alexander Kristoff (Nór./Intermarché-Wanty-Gobert), 4. Max Kanter (Nem.(Movistar), 5. Peter SAGAN (SR/TotalEnergies), 6. Andrea Vendrame (Tal./AG2R Citroën), 7. Michael Mörköv (Dán./Quick-Step Alpha Vinyl), 8. Ben Swift (V.Brit./Ineos Grenadiers) , 9. Simone Consonni (Tal.Cofidis), 10. Biniam Girmay (Erit./Intermarché-Wanty-Gobert) – všetci rovnaký čas ako víťaz