Talianka vyfúkla zlato Holanďankám. Medveďová do cieľa neprišla

Talianska cyklistka Elisa Balsamová triumfovala v sobotných pretekoch žien s hromadným štartom na MS v Belgicku a ukončila tak štvorročnú dominanciu holandských pretekárok.

25.09.2021 17:57
Elisa Balsamová Foto: ,
Elisa Balsamová so zlatou medailou, v pozadí druhá Marianne Vosová.

Dvadsaťtriročná cyklistka zvládla 157,7 km dlhú klasikársku trať zo štartom v Antverpách a cieľom v Leuvene za 3:52:27 hodiny a dosiahla najväčší úspech kariéry.

V záverečnom šprinte zdolala trojnásobnú majsterku sveta Marianne Vosovú z Holandska (2006, 2012, 2013). Tretia skončila Katarzyna Niewiadomá z Poľska.

Balsamová si oblečie dúhový dres ako prvá Talianka od roku 2011, keď zvíťazila Giorgia Bronziniová.

Jediná Slovenka na štarte Tereza Medveďová preteky nedokončila. Obhajkyňa titulu Anna van der Breggenová z Holandska o zlato nebojovala a obsadila 89. miesto.

Čerstvá majsterka Európy Ellen Van Dijková skončila na 18. mieste s mankom osem sekúnd.

Preteky žien (Antverpy – Leuven, 157,7 km): 1. Elisa Balsamová (Tal.) 3:52:27 h, 2. Marianna Vosová (Hol.) rovnaký čas, 3. Katarzyna Niewiadomová (Poľ.) +1 s, 4. Blanka Vasová (Maď.), 5. Arlenis Sierrová (Kuba), 6. Alison Jacksonová (Kan.), 7. Demi Volleringová (Hol.), 8. Cecilie Uttrup Ludwigová (Dán.), 9. Lisa Brennauerová (Nem.), 10. Coryn Riverová (USA) všetky rovnaký čas

Kurnická 34. v pretekoch junioriek

Britská cyklistka Zoe Backstedová triumfovala v sobotných pretekoch junioriek s hromadným štartom. Vo finiši 75 km dlhej trate so štartom a cieľom v Leuvene predstihla o dĺžku bicykla Američanku Kaiu Schmidovú.

Bronz získala Nemka Linda Reidmannová (+57 s), ktorá vyhrala špurt skupiny prenasledovateliek. Slovenská reprezentantka Tereza Kurnická skončila s odstupom 6:04 minúty na 34. mieste, Miriama Čišecká obsadila 88. priečku (+11:58).

Peter Sagan Čítajte viac Útok na rekordný titul. Nepoviem vám, že som favorit, smial sa Sagan

„S výkonmi junioriek som spokojný, aj keď to mohlo byť ešte lepšie. Dievčatá ale dali do toho všetko,“ uviedol pre cycling-info.sk reprezentačný tréner junioriek Dávid Hikel.

"V prvých dvoch okruhoch od štartu bolo množstvo pádov, ktorým sa dievčatá, našťastie, vyhýbali. Práve tieto pády rozdelili pelotón na viacero menších skupiniek.

V čelnej skupine sa Slovenky nenachádzali. Miriamu Čišeckú počas pretekov potrápili kŕče, dokonca bola nútená zastaviť a tým sa prepadla do druhej skupiny.

Tereza Kurnická v závere predviedla kvalitný šprint, ktorým vyhrala šprint najväčšej skupiny na trati."

Milan Kadlec, cyklistika Čítajte viac Veľký úspech na MS! Svrček špurtoval o medailu, tesne mu ušla

Rozhodujúci moment sa udial 31 km pred cieľom, keď nastúpila Backstedová a pridala sa k nej iba Schmidová.

Dvojica príkladne spolupracovala a pelotón nenašiel spôsob, ako zlikvidovať náskok úniku. Záverečný šprint zvládla lepšie Britka, ktorá tak na svetovom šampionáte vybojovala ďalšiu medailu, v časovke bola druhá.

„Nemám slov. Nemôžem uveriť tomu, že som vyhrala. Boli to pravdepodobne tie najťažšie preteky, aké som dosiaľ zažila,“ citoval víťazku web cyclingnews.com.

Preteky junioriek (Leuven – Leuven, 75 km): 1. Zoe Backstedová (V. Brit.) 1:55:33 h, 2. Kaia Schmidová (USA) rovnaký čas ako víťazka, 3. Linda Reidmannová (Nem.) +57 s, 4. Elise Uijenová (Hol.), 5. Makayla MacPhersonová (USA), 6. Millie Couzensová (V. Brit.) rovnaký čas, …, 34. Tereza KURNICKÁ +6:04 min., 88. Miriama ČIŠECKÁ (obe SR) +11:58

Viac na túto tému: #MS 2021 v cyklistike #Elisa Balsamová