Nečakaný líder. Rogliča vyzliekol z červeného estónsky veterán

Víťazom 3. etapy 76. ročníka cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa sa stal Estónec Rein Taaramäe z Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux.

16.08.2021 18:17
Španielsko šport cyklistika cesta Vuelta roglič Foto: ,
Primož Roglič na Vuelte 2021.
debata (2)

V horskom dojazde 202,8 km dlhej etapy zo Santo Dominga de Silos do strediska Espinosa de los Monteros skončil druhý Američan Joe Dombrowski z UAE-Team Emirates s mankom 21 sekúnd.

Tretiu priečku obsadil Francúz Kenny Elissonde z Treku-Segafredo s odstupom 36 sekúnd.

Taaramäe si pripísal tretie prvenstvo na grandtourovom podujatí, z toho druhé na Vuelte. To prvé vybojoval pred 10 rokmi. Víťazstvom získal aj červený dres pre celkového lídra pretekov.

Na čele má náskok 25 sekúnd pred Elissondom. Doterajší líder Slovinec Primož Roglič z Jumbo-Visma klesol na tretiu priečku a má manko 30 sekúnd.

Cyklisti prvýkrát na tohtoročnej Vuelte zavítali do kopcov. Už od úvodu etapy stúpali na horskú prémiu tretej kategórie.

Na Puerto del Manquillo bol ako prvý Elissonde a získal 3 body. Jazdci následne začali klesať a čakal ich dlhý rovinatý úsek pred cieľovým výstupom.

Na čele sa vytvoril osemčlenný únik, v ktorom boli aj traja víťazí etáp z predchádzajúcich ročníkov – Elissonde, ďalší Francúz Lilian Calmejane z AG2R Citroën a Taaramäe.

Skupinka si postupne vytvorila až osemminútový náskok. Na šprintérskej prémii 36 km pred cieľom bol prvý Španiel Julen Amezqueta z Caja Rural – Seguros RGA. Tri body na horskej prémii 20 km pred cieľom na Puerto de Bocos zobral Tobias Bayer z tímu Alpecin-Fenix.

Záverečný vrch Picon Blancón mal dĺžku 7,6 km a priemerný sklon 9,1 %. Najväčšie schopnosti na ňom ukázali Taaramäe, Dombrowski a Elissonde. Estónec sa odpútal od súperov 2,8 km pred koncom a išiel si po triumf i červený dres pre lídra pretekov.

Vuelta a Espaňa 2021

3. etapa (Santo Domingo de Silos – Espinosa de los Monteros, 202,8 km): 1. Rein Taaramäe (Est./Intermarché – Wanty-Gobert Matériaux 5:16:57 hod, 2. Joseph Lloyd Dombrowski (USA/UAE Team Emirates) +21 s, 3. Kenny Elissonde (Fr./Trek-Segafredo) +36, 4. Lilian Calmejane (Fr./AG2R Citroën Team) +1:16 min, 5. Enric Mas (Šp/Movistar) +1:45, 6. Miguel Angel Lopez (Kol./Movistar) +1:48, 7. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 8. Adam Yates (V.Brit./Ineos Grenadiers), 9. Mikel Landa (Šp./Bahrain Victorious), 10. Giulio Ciccone (Tal./Trek-Segafredo)

Celkové poradie: 1. Taaramäe 9:25:44 hod, 2. Elissonde +25 s, 3. Roglič +30, 4. Calmejane +35, 5. Mas +45, 6. Lopez +51, 7. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +57, 8. Ciccone ; 9. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 10. Mikel Landa Meana (Šp./Bahrain Victorious) +1:09 min