Zabudli Francúzi počítať? Sagana obrali o štyri zelené dresy

Zostup o kategóriu nižšie, ambície však zostávajú rovnaké. Popis práce pre trojnásobného majstra sveta sa nemení - vybojovať čo najviac víťazstiev.

04.08.2021 13:24
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
debata

Slovenský cyklista Peter Sagan ukončil špekulácie a potvrdil, že jeho novým pôsobiskom bude francúzska stajňa DirectEnergies.

Do druhodivízneho tímu prichádza z Bory-Hansgrohe, kde úspešne pôsobil päť sezón.

„Sústredím sa na ciele s Borou. V zime prídem do nového prostredia s víťazným duchom a jasným cieľom – pomôcť tímu k čo najväčšiemu počtu úspechov,“ vraví držiteľ 118 kariérnych triumfov.

Peter Sagan Čítajte viac Sagan má nový tím! Podpísal zmluvu na dva roky

Otázna podpora

Pre Žilinčana ide o nečakané déjà vu.

Pred piatimi rokmi posilnil Boru ako hviezda prvej veľkosti, ktorá mala a nakoniec aj pomohla tímu k prestupu do najvyššej kategórie WorldTour.

Teraz sa scenár opakuje.

Ambiciózni Francúzi túžia po účasti medzi elitou a Sagan má byť prvým dielom skladačky, ktorý má zabezpečiť progres.

Profikariéra Petra Sagana
2010–2014 Liquigas-Cannondale 65 výhier
2015–2016 Tinkoff-Saxo 24 výhier
2017–2021 Bora-Hansgrohe 29 výhier
2022–2023 Team TotalEnergies ???

Okrem peňazí sú totiž dôležité pre získanie miestenky v najvyššej lige aj body za popredné umiestnenia na pretekoch.

"Vyskúša si iné fungovanie tímu ako doteraz. Má skúsenosti s talianskym či nemeckým zoskupením, teraz to bude francúzske. Prináša si so sebou viacero kolegov, ktorí pomôžu k tomu, aby úroveň prípravy bola totožná s tou, akú mal v Bore.

Výraznejšie zmeny v programe neočakávam, mal by jazdiť približne tie isté preteky ako predtým," reaguje šéfredaktor portálu cycling-info.sk Lukáš Timko.

Sam Bennett Čítajte viac Potvrdené, Sagana nahradí írsky rival. Prináša si šprintérsky vláčik

So Saganom sa do Francúzska sťahujú aj jeho dvorní domestici Daniel Oss s Maciejom Bodnarom. Hoci ho tím ešte oficiálne nepredstavil, medzi posilami by nemal chýbať ani jeho starší brat Juraj.

Úradujúci slovenský šampión si v Bore zvykol, že nie vždy sa mu dostalo dostatočnej tímovej podpory a v záveroch sa musel spoľahnúť predovšetkým na seba.

Dôležitá v tomto smere bude výkonnosť Ossa (34 rokov) s Bodnarom (36), ktorí však už nejazdia v rovnakej forme ako v predchádzajúcich sezónach.

„V Bore nemal absolútnu podporu, čiže sa nedá povedať, že ide v tomto smere do slabšieho tímu. Každá stajňa, ktorá sa predstaví na veľkých pretekoch ako Tour či Giro, má kvalitu, aby v nich niečo predviedla a pomohla svojmu lídrovi,“ myslí si Timko.

Tlak na víťazstvá

Hoci TotalEnergies je na cyklistickej mape vyše dve dekády, tímu chýbajú veľké úspechy.

V jeho drese kedysi žiarila dvojica Voeckler, Rolland, ale po ich odchode sa šéfovi stajne Jeanovi-Renému Bernaudeauovi nedarí nájsť dôstojných nástupcov.

Sagan čelí neľahkej voľbe. V januári oslávi 32. narodeniny a jeho výkonnosť už nie je rovnaká, ako v najlepších rokoch.

Vytrácajúcu sa výbušnosť však dokáže nahradiť skúsenosťami a schopnosťou úspešnej jazdiť na viacerých terénoch.

„Stále cíti, že má na to, aby súťažil na veľkých pretekoch, kde sa vyhráva ťažšie. Ale existuje alternatíva, že bude jazdiť aj menšie podujatia. Tam má väčšiu šancu a môže si na nich budovať formu. Niečo podobné robí jeho rival Arnaud Démare,“ vysvetľuje Timko.

Plán na rok 2022 bude Sagan riešiť až po sezóne, ktorú dokončí v drese Bory. Čaká ho európsky i svetový šampionát, monument Paríž-Roubaix a stále je otvorená aj jeho účasť na Okolo Slovenska (15.-19. septembra).

Chyba pri predstavovaní

Francúzi sa angažovaním Sagana rýchlo pochválili na sociálnych sieťach a pre fanúšikov pripravili uvítacie video.

V upútavke uviedli výpočet jeho úspechov, ale urobili nechcenú chybu. Žilinčana označili za trojnásobného víťaza bodovacej súťaže na Tour de France (zelený dres – maillot vert).

Pozorný fanúšik vie, že Sagan vyhral bodovačku na Starej dáme sedemkrát.

Pozrite si video, ktoré PR oddelenie TotalEnergies rýchlo stiahlo a nahradilo ho správnou verziou:

debata chyba
Viac na túto tému: #cyklistika #Peter Sagan #TotalEnergies
Flowers