Na Tour sa doráňal. Roglič nasadil pekelné tempo a je olympijským šampiónom

Olympijským víťazom v cyklistickej časovke jednotlivcov sa v Tokiu stal s výrazným náskokom Slovinec Primož Roglič. Pred strieborným Holanďanom Tomom Dumoulinom mal náskok 1:01,39 min.

28.07.2021 10:25 , aktualizované: 14:46
Primož Roglič Foto: ,
Primož Roglič na trati olympijskej časovky.
debata (14)

Bronz získal Austrálčan Rohan Dennis (+1:03,90). Slovák Lukáš Kubiš obsadil 37. priečku s mankom 11:21,01 min.

Bez medaily zostali ďalší traja favoriti – štvrtý Švajčiar Stefan Küng, piaty úradujúci svetový šampión Talian Filippo Ganna aj šiesty Belgičan Wout van Aert.

Amanuel Ghebreigzabhier Čítajte viac Tieň rasizmu nad Tokiom. Stíhaj vodičov tiav, burcoval cyklistu kouč

O veľkej smole môže hovoriť najmä Küng, ktorému ušla bronzová medaila o 40 stotín sekundy.

Roglič si napravil chuť po neúspešnej Tour de France, z ktorej musel odstúpiť po páde. Je to preňho aj satisfakcia za 28. miesto v sobotňajších pretekoch s hromadným štartom v Tokiu.

Pre Slovinsko vybojoval druhú medailu v histórii OH v cyklistike, tú prvú zariadil Tadej Pogačar v sobotu bronzom v pretekoch s hromadným štartom.

Primož Roglič Čítajte viac Cyklistickú časovku na OH v Tokiu sme sledovali ONLINE

Dumoulin zopakoval svoj počin z Ria de Janiera 2016 a obhájil striebro. Pred piatimi rokmi nestačil na Švajčiara Fabiana Cancellaru.

Dvojnásobný majster sveta z individuálnej časovky Dennis získal taktiež druhý cenný kov spod piatich kruhov. V Londýne 2012 vybojoval striebro v tímovej stíhačke na dráhe.

Japonsko OH2020 Cestná Cyklistika Čítajte viac Saganov obdivuhodný výkon, zaskvel sa v dlhom úniku. Zlato berie Carapaz

Dvadsaťjedenročný Kubiš, ktorý na poslednú chvíľu nahradil v nominácii zraneného Petra Sagana, na trati prekonal jediného súpera, Sýrčana Ahmada Badreddina Waisa z tímu utečencov.

Kubiš, pretekár kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica, výrazne zaostal a s odstupom 11:21,01 min obsadil predposlednú 37. priečku.

Pôvodne mal v časovke štartovať Juraj Sagan, ale napokon ho nahradil 21-ročný debutant Kubiš.

Jeden z najväčších Rogličových úspechov

Pre 31-ročnému Rogliča je triumf v olympijských pretekoch proti chronometru jedným z najväčších úspechov v kariére.

Bývalý skokan na lyžiach je dvojnásobný víťaz Vuelty, druhý muž Tour de France 2020 aj držiteľ 53 triumfov v profikariére na ceste.

V olympijských pretekoch v časovke Roglič viedol na všetkých medzičasoch s výnimkou prvého na 9,7 km.

Tam ho zdolal taliansky favorit Ganna, ale ten neskôr spomalil, keďže zvlnený profil s viacerými stúpaniami mu až tak nevyhovoval.

clanok Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletné výsledky

Cyklisti absolvovali na motoristickom okruhu pod horou Fudži dva 22,1 km dlhé okruhy.

Kým súperom postupne dochádzali sily, Roglič zvyšoval svoj náskok a v cieli najbližším konkurentom ušiel o viac ako minútu.

Muži – časovka: 1. Primož Roglič (Slovin.) 55:04,19 min, 2. Tom Dumoulin (Hol.) +1:01,39 min, 3. Rohan Dennis (Aust.) +1:03,90, 4. Stefan Küng (Švajč.) +1:04,30, 5. Filippo Ganna (Tal.) +1:05,74, 6. Wout van Aert (Belg.) +1:40,53, 7. Kasper Asgreen (Dán.) +1:48,02, 8. Rigoberto Uran (Kol.) +2:14,50, 9. Remco Evenepoel (Belg.) +2:17,08, 10. Patrick Bevin (N. Zél.) +2:20,10, … 37. Lukáš KUBIŠ (SR) +11:21,01

clanok Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletný program