Sagan prezradil, čo ho limituje v špurtoch. Cavendishovi neverí

Špurt na širokej ceste, množstvo adeptov na etapové víťazstvo. Peter Sagan robil čo mohol, ale proti presile v 6. etape Tour de France nemal šancu.

01.07.2021 19:54
Francúzsko SR šport cyklistika TdF 6. etapa Foto: ,
Mark Cavendish si ide po druhé víťazstvo na Tour de France 2021, Peter Sagan v šiestej etape finišoval piaty.

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže na Starej dáme finišoval na piatom mieste. Po ďalšej skvelej práci celého tímu triumfoval Mark Cavendish.

Sagan priznal, že ho stále limituje boľavé koleno. Zranenie utrpel vo finiši 3. etapy, keď ho k zemi poslal Caleb Ewan.

"Dnes to bol veľmi rýchly špurt. Stále ma trochu bolí koleno, ale opäť som dal zo seba absolútne maximum.

Je dobré, že sme nemali žiadne pády a že sme všetci zdraví a v bezpečí. Uvidíme zase zajtra, ako nám to pôjde," povedal Sagan po dnešnej etape.

France Cycling Tour de France Cavendish Čítajte viac Cavendishovo double, Sagan finišoval mimo pódia

Po stredajšej etape sa ho novinári pýtali, kto sú jeho najväčší súperi v bitke o zelený dres.

„(Sonny) Colbrelli a (Michael) Matthews,“ odpovedal Žilinčan.

Cavendish síce vedie súťaž o zelené tričko so ziskom 148 bodov (Sagan je siedmy – 72), ale je nepravdepodobné, že Brit absolvuje celú Tour.

Keďže bol povolaný na poslednú chvíľu ako náhrada za zraneného Sama Bennetta, nestihol absolvovať vysokohorskú prípravu a náročné horské etapy by mali byť nad jeho sily.

Rekord? Nepýtajte sa

Britského veterána už len dve víťazstvá delia od historického rekordu, na konte má 32 triumfov z Tour.

Odpovedať na otázku, či sa pokúsi prekonať Eddyho Merckxa, sa mu však veľmi nechcelo.

Legendárny Belgičan vyhral na Tour 34 etáp a jeho rekord sa zdal byť dlho neprekonateľný.

Najmä po tom, čo sa Cavendish zastavil v roku 2016 na méte tridsať a odvtedy išla jeho výkonnosť niekoľko rokov prudko dole.

Po návrate do tímu Deceuninck–QuickStep pred touto sezónu však opäť našiel chuť víťaziť a získal stratenú sebadôveru. Na Tour vyhral 4. i 6. etapu a je blízko k zápisu do histórie.

France Cycling Tour de France Cavendish Čítajte viac Mnohí Slováci ho nenávidia. Guľový blesk opäť útočí

Keď však po štvrtkovej etape dostal otázku na prekonanie rekordu, rýchlo radšej zmiernil očakávania. „Ani nevyslovujte to meno! Nemyslím na nič,“ odvetil so smiechom.

"Práve som vyhral etapu na Tour de France, či by to bola moja prvá alebo 32., práve som vyhral etapu na Tour. To je to, na čom ľudia pracujú celý život, som veľmi rád.

Ak som dosť dobrý na to, aby som ich vyhral 50, tak som dosť dobrý na to, aby ich bolo 50. Ak nebudem dosť dobrý, aby som vyhral ďalšiu, čo už…," vravel v cieli.

Dejisko Cavendishovho štvrtkového víťazstva ešte zvýraznilo jeho nečakaný prerod po niekoľkoročnom ú­tlme.

Dosiahol ho totiž v Châteauroux, meste, v ktorom sa v roku 2008 prvýkrát tešil z etapových vavrínov na Tour a opäť tu vyhral v roku 2011.

Odvtedy sa Tour vrátila do jeho ulíc až teraz.

„Je to desať rokov, čo som tu naposledy zvíťazil a je naozaj niečo špeciálne, že som to dokázal opäť,“ dodal Cavendish.

Viac na túto tému: #cyklistika #Peter Sagan #Tour de France 2021