Ganna oslavuje zlato z časovky. Vyfúkol ho Van Aertovi

Domáci cyklista Filippo Ganna si vybojoval titul v časovke na majstrovstvách sveta v talianskej Imole.

25.09.2020 16:38
Ján Andrej Cully cyklo Foto: ,
Slovenský zástupca Ján Andrej Cully obsadil 48. miesto.

Dvadsaťštyriročný pretekár zvládol 31,7 km dlhú trať za 35:54,10 min a druhého Belgičana Wouta van Aerta prekonal o 26,72 sekundy. Bronz si vyjazdil Švajčiar Stefan Küng (+29,80 s).

Slovenský reprezentant Ján Andrej Cully obsadil 48. miesto s mankom 4:48,48 min na víťaza.

"Je to pre mňa splnený sen, som veľmi šťastný. V závere som mal výbornú podporu z tímového auta. Chcem sa poďakovať obom tímom Talianska a Ineosu Grenadeirs.

Vyhral som štyri dúhové dresy na dráhe a toto je môj prvý na v časovke na ceste," uviedol v televíznom rozhovore Ganna, ktorý pôsobí v Ineose od roku 2019. Tento rok vyhral časovku na talianskom šampionáte a aj na Tirreno – Adriatico.

Organizátori pripravili mierne zvlnenú trať dlhú 31,7 kilometrov, 57 pretekárom na štarte však robil problémy pomerne silný vietor, ktorý fúkal počas celého priebehu.

Ako prvý vyrazil na trať Sýrčan Ahmad Badreddin Wais, no prvý solídnejší výsledok dosiahol až Nemec Max Walscheid časom 37:51 min. Potom sa na líderskej pozícii prestriedali Austrálčan Luke Durbridge a Talian Edoardo Affini, ktorý mal čas 37:25 min.

Dumoulin spadol

O medailách sa však rozhodovalo až v závere štartového poľa, kde figurovali Švajčiar Küng, Belgičan Van Aert, Holanďan Tom Dumoulin, domáci Ganna a ako posledný štartoval obhajca trofeje Rohan Dennis z Austrálie.

Ešte asi polhodinu pred nimi však vyrazil na trať Brit Geraint Thomas, ktorý bol na medzičase rýchlejší takmer o minútu pred predchádzajúcim jazdcami a v cieli mu namerali čas 36:31 min, ktorým sa zapojil do boja o medaily.

O sedem sekúnd ho prekonal až Van Aert a ešte o tri bol rýchlejší Küng. Thomasovi sa nakoniec medaila neušla, keďže predposledný na štarte Ganna predviedol najlepší výkon zo všetkých a vybojoval si premiérové zlato z MS na ceste.

Vlani v Yorkshire získal časovkársky bronz. Taliansko reprezentuje aj v dráhovej cyklistike a v tomto odvetví má štyri zlaté, jednu striebornú a tri bronzové medaily z MS.

Nedarilo sa Dumoulinovi, ktorý v jednej zo zákrut takmer spadol, síce sa udržal na kolesách, no stratil veľa cenných sekúnd a napokon obsadil až 10. priečku.

Časovka nevyšla podľa predstáv ani obhajcovi trofeje Dennisovi, keď finišoval piaty s mankom 39,76 s. Jeden z predštartových favoritov Victor Campenaerts z Belgicka obsadil ôsme miesto.

MS 2020

časovka mužov elite na 31,7 km: 1. Filippo Ganna (Tal.) 35:54,10 min, 2. Wout van Aert (Belg.) +26,72 s, 3. Stefan Küng (Švaj.) +29,80, 4. Geraint Thomas (V.Brit.) +37,02, 5. Rohan Dennis (Aus.) +39,76, 6. Kasper Asgreen (Dán.) +47,13, 7. Rémi Cavagna (Fr.) +48,35, 8. Victor Campenaerts (Belg.) +52,81, 9. Alex Dowsett (V.Brit.) +1:06,38, 10. Tom Dumoulin (Hol.) +1:14,06, … 48. Ján Andrej CULLY (SR) +4:48,48

Viac na túto tému: #cyklistika #Imola #MS 2020