Časovkárske zlato pre Švajčiara Künga, Cully v tretej desiatke

Holandská cyklistka Anna van der Breggenová a Švajčiar Stefan Küng si vybojovali zlaté medaily v časovke Elite na majstrovstvách Európy vo francúzskom Plouay. Slovenský reprezentant Ján Andrej Cully obsadil 24. miesto.

24.08.2020 20:24
Britain Road Cycling Worlds Kung Foto: ,
Stefan Küng získal na lanských MS v Anglicku bronz v pretekoch s hromadným štartom.

Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Groupama – FDJ zvládol náročnú 25,6 km dlhú trať so šiestimi menšími kopcami za 30 minút a 18 sekúnd. Špecialista na časovky, ktorý vyhral jazdu proti chronometru aj na vlaňajšom Okolo Slovenska, patril k veľkým favoritom pretekov a na trať vyrazil ako predposledný.

Od štartu išiel výborne a s priemernou rýchlosťou 50,69 km/h prekonal dovtedy vedúceho Remiho Cavagnu z Francúzska (+17 s). Tretí skončil Belgičan Victor Campenaerts (+21 s).

Ako posledný vyštartoval na trať Brit Alex Dowsett, ktorý nakoniec skončil na štvrtej priečke s vyše minútovým mankom. Čerstvý majster Slovenska v tejto disciplíne Cully z Dukly Banská Bystrica obsadil 24. miesto z 27 štartujúcich, keď na víťaza stratil 3:40 minúty.

Küng si pripísal pätnáste víťazstvo v kariére, desať z nich dosiahol v časovke.

"Mal som naozaj dobré nohy. Moje posledné preteky boli Dauphiné, kde sa každý deň stúpalo do kopcov. Keď som minulý týždeň vymenil bicykel za časovkársky, nemal som zo začiatku dobrý pocit. No zlepšovalo sa to a dnes bol ten pocit výborný.

Mal som skvelý deň, bol som perfektne pripravený a bicykel bol taktiež v perfektnom stave. Zajtra už idem priamo na Tour a potom to už bude o troch týždňoch podpory pre Thibauta Pinota. Dúfam, že to na Champs-Élysées dobre dopadne," citoval víťaza portál cyclingnews.com.

Van der Breggenová vyhrala časom 34:03 min pred svojou krajankou a obhajkyňou titulu Ellen van Dijkovou, ktorá prišla do cieľa s mankom 31 sekúnd. Tretie miesto obsadila Švajčiarka Marlen Reusserová (+59 s).

„Dlho som sa na tieto preteky sústredila a chcela som odjazdiť dobrú časovku. V tejto koronavírusovej dobe je dobrý pocit vyhrať, je to niečo špeciálne,“ uviedla víťazka.

Holanďanka Elise Uijenová získala na ME zlatú medailu v časovke na 25,6 km v kategórii junioriek. Náročnú trať so šiestimi kopcami zvládla za 37 minút a 24 sekúnd. O minútu zdolala Francúzku Maevu Squibanovú, bronz si vyjazdila Talianka Carlotta Cipressiová (+1:28).

Slovenská reprezentantka Nora Jenčušová (CEA Schwabik cycling) obsadila ôsmu priečku s odstupom 2:23 min na víťazku.

„S výsledkom na časovke nie som úplne spokojná,“ uviedla Jenčušová pre portál cycling-info.sk.

„Je veľa vecí, ktoré sa dajú zlepšiť. Dlho nad týmto dňom a časovkou budem rozmýšľať, aby som sa z neho poučila čo najviac. I keď ôsme miesto na ME nie je najhoršie. Teraz sa budem sústrediť už iba na hromadný štart.“

Medzi juniormi si titul majstra Európy vybojoval český reprezentant Mathias Vacek, ktorý triumfoval časom 32:39,13 min. Striebornú medailu získal Nemec Marco Brenner, ktorý zaostal za víťazom o štyri sekundy, bronz putuje do Talianska zásluhou Lorenza Milesiho (+18).

Slovák Filip Lohinský (TJ Slávia ŠG Trenčín) skončil na 28. mieste so stratou tri minúty a 12 sekúnd na víťaza. Aktuálny slovenský majster Martin Svrček (CyS – Akadémia PS) mal žalúdočné problémy a do cieľa neprišiel.

V ženskej kategórii do 23 rokov sa majsterkou Európy stala Nemka Hannah Ludwigová, ktorá triumfovala pred krajankou Franziskou Kochovou (+25 s) a Poľkou Martou Jaskulskou (+1:19 min.).

Medzi mužmi v tejto vekovej kategórii získal titul Andreas Leknessund z Nórska časom 30:58,09 min. Striebro si vybojoval Švajčiar Stefan Bissegger s mankom 24 sekúnd, tretí finišoval Ilan van Wilder z Belgicka (+29 s).

Slovenský reprezentatnt Samuel Oros obsadil so stratou 3:42 minút 30. miesto

Cyklistika – ME v Plouay

časovka na 25,6 km

muži: 1. Stefan Küng (Švaj.) 30:18,11 min, 2. Rémi Cavagna (Fr.) +17 s, 3. Victor Campenaerts (Belg.) +21, 4. Alex Dowsett (V.Brit.) +1:03, 5. Edoardo Affini (Tal.) +1:15, . Jan Tratnik (Slovin.) +1:26, 7. Justin Wolf (Nem.) +1:30, 8. Ryan Mullen (Ír.) +1:41, 9. Jan Bárta (ČR) +1:43, 10. Anthony Roux (Fr.) +2:03, … 24. Ján Andrej CULLY (SR) +3:40

muži do 23 rokov: 1. Andreas Leknessund (Nór.) 30:58,09 min, 2. Stefan Bissegger (Švaj.) +24 s, 3. Ilan van Wilder (Belg.) +29, … 30. Samuel OROS (SR) +3:42

juniori: 1. Mathias Vacek (ČR) 32:39,13 min, 2. Marco Brenner (Nem.) +4 s, 3. Lorenzo Milesi (Tal.) +18, …, 28. Filip LOHINSKÝ (SR) +3:12, Martin SVRČEK (SR) nedokončil

ženy: 1. Anna van der Breggenová 34:03,92 min, 2. Ellen van Dijková (obe Hol.) +31 s, 3. Marlen Reusserová (Švaj.) +59, 4. Lisa Brennauerová (Nem.) +1:14, 5. Vittoria Bussiová (Tal.) +1:33, 6. Juliette Labousová (Fr.) +1:44, 7. Anna Plichtová (Poľ.) +1:44, 8. Alena Amialiusiková (Bielorus.) +1:46, 9. Lisa Kleinová (Nem.) +1:49 10. Audrey Cordonová Ragotová (Fr.) +2:09

ženy do 23 rokov: 1. Hannah Ludwigová 35:53,29 min., 2. Franziska Kochová (obe Nem.) +25 s, 3. Marta Jaskulská (Poľ.) +1:19 min

juniorky: 1. Elise Uijenová (Hol.) 37:24,87 min., 2. Maeva Squibanová (Fr.) +1:01 min., 3. Carlotta Cipressiová (Tal.) +1:28, …, 8. Nora JENČUŠOVÁ (SR) +2:23

Viac na túto tému: #cyklistika #ME 2020 #Ján Andrej Cully #Nora Jenčušová #Plouay