Na cyklistov číha ostreľovač. Musia byť ostražití

23.07.2020 12:40
Italy Milan San Remo NIbali
Miláno-San Remo 2018 vyhral po parádnom sóle Vincenzo Nibali. Autor: ,

Na jednej strane nadšenie z návratu k súťažnému jazdeniu, na druhej obavy z príchodu ďalšej vlny pandémie.

Profesionálna cyklistika sa poctivo pripravuje na reštart prerušenej sezóny. Jednotlivé stajne finišujú s vysokohorskými sústredeniami, ktoré majú jazdcov čo najlepšie pripraviť na nabitý kalendár podujatí.

Tento týždeň sa šéfovia tímov dozvedeli pravidlá v súvislosti s bezpečnostnými nariadeniami. Jazdci, ktorí plánujú účasť na podujatiach WorldTour, musia absolvovať dva testy na koronavírus.

Jeden šesť dní pred pretekmi, druhý tri dni pred štartom. Na pretekoch Grand Tour (Tour, Giro, Vuelta) sa budú opakovať testy každý týždeň.

"Straty počas korona situácie sme vyčíslili na 1,3 milióna eur. Teraz nám pribudnú ďalšie náklady. Hromadné testovanie je drahá záležitosť.

Verím, že Medzinárodná cyklistická únia nájde spôsob, ako v tomto smere tímom uľaviť," vraví šéf Deceunincku-QuickStep Patrick Lefevere.

Skúsený funkcionár sa obáva, že prípadná druhá vlna pandémia by poslala cyklistiku do záhuby.

„Ak sa vírus rozšíri do takej miery, ako pred troma mesiacmi, náš šport to položí na lopatky. Sponzori nám prestanú poskytovať peniaze. Prečo by aj mali, ak sa nebude súťažiť? Verím, že k takej situácii nepríde,“ dúfa Lefevere.

QuickStep, podobne ako väčšina profitímov, sústredí jazdcov pred reštartom sezóny na jednom mieste.

Belgičania si vybrali stredisko Val di Fassa v severnom Taliansku. Podľa Lefevera bude dôležité, aby všetci v pelotóne použili zdravý sedliacky rozum.

"Ak nikto nebude robiť nezmyselné či riskantné rozhodnutia, potom si užijeme návrat k športu, ktorý milujeme. Nikto z nás vírus nevidí.

Ale je medzi nami, nikam nezmizol. Je ako ostreľovač, ktorý čaká na svoju príležitosť. Všetci musíme byť ostražití," upozorňuje uznávaný manažér.

20. Bob
		Stapleton - bývalý šéf
		tímu...
19. Julian
		Alaphilippe - na vlaňajšej Tour
		de...
+1718. Sylvan Adams -
		izraelsko-kanadský
		miliardár...

Problémy hlásia aj organizátori. Monumentálna klasika Miláno-San Remo, na ktorú si brúsi zuby aj Peter Sagan, sa uskutoční v preloženom termíne 8. augusta.

Trať prechádza populárnymi dovolenkovými destináciami, ktoré sú už teraz plné turistov. Starostovia miest sa obávajú, že nezvládnu nápor fanúšikov pri trati.

„Máme veľký rešpekt pred cyklistikou a špeciálne pred posvätným podujatím ako je Miláno-San Remo. V momentálnej situácii však musíme riešiť vlastné problémy. Septembrový termín pretekov by nám vyhovoval viac,“ tvrdí Giancarlo Canepa, starosta mesta Borghetto Santo Spirito.

Organizátori zo spoločnosti RCS, ktorá má na starosti aj Giro, vyhlásili, že zohľadnia všetky pripomienky. Nevylučujú ani zmeny v itinerári na poslednú chvíľu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Peter Sagan #Miláno-San Remo #koronavírus #cyklistika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku