Zlato z časovky si uchmatol belgický tínedžer. Venoval ho Lambrechtovi

Belgičan Remco Evenepoel sa stal víťazom individuálnej časovky mužov na 22,4 km na majstrovstvách Európy v cestnej cyklistike v holandskom Alkmaare.

08.08.2019 15:25 , aktualizované: 17:43

Stále iba 19-ročný supertalent tohto športu potvrdil vynikajúcu formu, keďže počas uplynulého víkendu ovládol Klasiku San Sebastián. Na rovinatej trati prišiel do cieľa s časom 24:55 min.

Tesne za ním skončil jeho tímový kolega z Deceunincku – QuickStep Dán Kasper Asgreen, tretie miesto patrilo Talianovi Edoardovi Affinimu. Slovenský časovkársky šampión Ján Andrej Cully sa zaradil na 30. priečku, keď na víťaza stratil 2:34 min.

Evenepoel, ktorý bol dlho nádejným futbalistom, nadviazal na sezónu snov, ktorú prežil vlani. Medzi juniormi získal double v časovke i cestných pretekoch na ME v Brne a v Zlíne a následne aj na svetovom šampionáte v Innsbrucku.

„Toto je neuveriteľné. Nemôžem tomu vôbec uveriť. Nie je to ale moja víťazstve, toto je víťazstvo pre Bjorga Lambrechta,“ venoval Evenepoel čerstvý triumf 22-ročnému krajanovi, ktorý v pondelok podľahol následkom ťažkého pádu v pretekoch Okolo Poľska.

Van Dijková so štvrtým titulom v rade

Holanďanka Ellen Van Dijková potvrdila úlohu veľkej favoritky získala v časovke štvrté zlato v rade.

Tridsaťdvaročná Van Dijková zvládla rovinatú časovku s dĺžkou 22,4 kilometra v čase 28:08. Zvíťazila o pol minúty pred Nemkou Lisou Kleinovú a krajankou Lucindou Brandovou, ktorá zostala ešte o ďalších 22 sekúnd. Jediná Slovenka v štartovnom poli Tatiana Jaseková finišovala na tridsiatom mieste o 4:53 min za víťazkou.

„Keď sa pozriete na výsledky, možno to vyzerá ako ľahké víťazstvo – postaviť sa na štart a uchmatnúť zlato. Ale kvôli mojim problémom s chrbtom bola príprava na preteky náročné, čo je dôvod, prečo je tento titul taký špeciálny. Mohlo to dopadnúť dobre aj zle, našťastie to bol ten dobrý variant. A pre mňa aj povzbudenie na majstrovstvá sveta,“ povedala Van Dijková.

Slovenská reprezentantka do 23 rokov Petra Machálková obsadila v Alkmaare 28. miesto. Za víťazkou Hannah Ludwigoou z Nemecka zaostala o 4:55 minúty. Striebro vybojovala Ruska Maria Novolodská (+38), na treťom mieste bola Talianska Elelna Pirroneová s mankom 40 sekúnd.

Medzi mužmi do 23 rokov obsadili v časovke prvé dve miesta Dáni. Triumfoval Johan Price-Pejtersen pred Mikkelom Bjergom. Slovenský reprezentant Martin Vlčák skončil na 47. mieste so stratou 2:49 min na víťaza.

ME 2019 v cestnej cyklistike:

Časovka žien do 23 rokov (22 km): 1. Hannah Ludwigová (Nem.) 29:02,85 min, 2. Maria Novolodská (Rus.) +38 s, 3. Elena Pirroneová (Tal.) +40, 4. Aurela Nerlová (Poľ.), 5. Emma Cecilie Nosgaardová Jörgensenová (Dán.) obe +42, 6. Elizabeth Holdenová (V. Brit.) +49, 7. Letizia Paternosterová (Tal.) +50, 8. Agniezska Skalniaková (Poľ.) +54, 9. Maaike Boogaardová (Hol.) +1:06 min, 10. Anna Hendersonová (V. Brit.) +1:27, … 28. Petra MACHÁLKOVÁ (SR) +4:55

Časovka žien: 1. Ellen Van Dijková (Hol.) 28:07,73, 2. Lisa Kleinová (Nem.) +0,30 s 3, Lucinda Brandová (Hol.) +0,52, 4. Vita Heineová (Nór.) +0,54, 5. Anna Kiesenhoferová (Rak.) +1:03, 6. Mieke Krögerová äNem.) +1:07, 7. Hayley Simmondsová (V. Brit.) +1:14, 8. Pernille Mathiesenová (Dán.), 9. Alice Barnesová (V. Brit.) obe +1:15, 10. Kelly Murphyová (Ír.) +1:54, … 30. Tatiana JASEKOVÁ (SR) +4:53

Časovka muži do 23 rokov: 1. Johan Price-Pejtersen 25:53,24 min, 2. Mikkel Bjerg (obaja Dán.) + 12 s, 3. Stefan Bissegger (Švaj.) + 13, 4. Johan Iver Knotten (Nór.) + 22, 5. Andreas Leknessund (Nór.) + 31, 6. Daan Hoole (Hol.) + 38, 7. Kevin Geniets (Lux.) + 39, 8. Jakub Otruba (ČR) + 43, 9. Ilan an Wilder (Bel.) + 45, 10. Antonio Puppio (Tal.) + 50, … 47. Martin VLČÁK (SR) + 2:49 min.

Elite muži: 1. Remco Evenepoel (Bel.) 24:55,19 min, 2. Kasper Asgreen (Dán.) +19 s, 3. Edoardo Affini (Tal.), 4. Stefan Küng (Švaj.) obaja +21, 5. Alex Dowsett (V.Brit.) +22, 6. Filippo Ganna (Tal.) +23, 7. Yves Lampaert (Bel.) +29, 8. Jos van Emden (Hol.) +31, 9. Sebastian Langeveld (Hol.) +59, Marcin Bialoblocki (Poľ.) +1:03 min. … Ján Andrej CULLY (SR) +2:34

Viac na túto tému: #Ellen Van Dijková #ME 2019 v cyklistike #Tatiana Jašeková