Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Yates unikol až k víťazstvu. Vrchársky kráľ Pinot potvrdil formu

Britský cyklista Simon Yates ovládol nedeľňajšiu 15. etapu na 106. ročníku Tour de France. Dvadsaťšesťročný jazdec zoskupenia Mitchelton-Scott zvíťazil v druhej z troch pyrenejských etáp a druhýkrát v priebehu štyroch dní.

21.07.2019 16:57 , aktualizované: 19:46
Simon Yates Foto: ,
Víťazom 15. etapy na Tour de France 2019 sa stal britský jazdec Simon Yates.
debata (14)

V cieli na vrchole stúpania Prat d'Albis s dĺžkou 11,8 km a priemerným sklonom 6,9 % neďaleko mesta Foix mal náskok 33 sekúnd pred Francúzom Thibautom Pinotom (Groupama-FDJ) a Španielom Mikelom Landom (Movistar). Etapa štartovala v Limoux a merala 185 km.

Slovenský trojnásobný majster sveta Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe si išiel vlastné tempo a etapu dokončil v tzv. gruppette s mankom 31:34 min.

Dvadsaťdeväťročný Žilinčan si udržal 93-bodový náskok pred Talianom Sonnym Colbrellim (Bahrain-Merida) v súťaži zelený dres, na tretie miesto sa vďaka 20 bodom na šprintérskej prémii prepracoval Austrálčan Michael Matthews (Sunweb). Za Saganom zaostáva o 97 bodov.

"Dnes sme absolvovali ďalšiu náročnú pyrenejskú etapu, ale našťastie zajtra si môžeme oddýchnuť pred záverečným týždňom na Tour de France.

Opäť chcem poďakovať davom fanúšikov, ktorí lemujú trať od štartu až do cieľa a povzbudzujú každého jazdca v pelotóne. Toto robí z cyklistiky krásny šport," uviedol P. Sagan na oficiálnej fanúšikovskej stránke na facebooku.

Domáci miláčik Julian Alaphilippe vo farbách Deceuninck-Quick Step si síce udržal žltý dres pre lídra Tour de France, ale v záverečných troch kilometroch už nestačil na najlepších vrchárov.

Dvadsaťsedemročný víťaz tohtoročnej monumentálnej klasiky Miláno-Sanremo finišoval na 11. mieste so stratou 1:49 min na Simona Yatesa a celkovo má pred britským obhajcom minuloročného prvenstva Geraintom Thomasom z tímu Ineos náskok 1:35 min.

Priebežne tretí je Holanďan Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) s odstupom 1:47 min. Aktívny Pinot sa vyšvihol na štvrtú pozíciu, na Alaphilippa stráca 1:50 min. Peter Sagan klesol zo 64. na 73. priečku a za lídrom zaostáva o 1:35:36 h.

Yates zvíťazil v 15. etape Tour de France Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Víťazom 15. etapy na Tour de France 2019 sa...

"Vedel som, že dnešok bude náročný, vo finále som zaplatil za úsilie. Očakával som, že stratím časť zo svojho náskoku, ale som nadšený, že som stále v žltom tričku.

Aby som si ho udržal, vydal som zo seba to najlepšie. Moje snívanie pokračuje. Nikdy som nebol favoritom, to najťažšie ešte len príde," povedal Alaphilippe podľa portálu letour.fr.

"Prialo mi dnes počasie, musel som si to užiť. Vedel som, že záver je skoro na rovine, takže som mohol ísť na doraz. Veľmi som neriskoval, hlavné je, že som získal čas na všetkých.

Teraz musíme pokračovať, stúpam celkovým poradím, ale najťažšie etapy sú stále pred nami. Ukázali sme, že sme silný a útočný tím," povedal Pinot pre stránku cyclingnews.com.

Rodák z Bury Simon Yates dosiahol 18. víťazstvo v profesionálnej kariére a štvrté v aktuálnej sezóne. "Dnes bol jeden z tých dní, kde som mohol mať šancu. Chytil som sa toho oboma rukami. Adam sa včera necítil veľmi dobre, ale je to skvelý cyklista a učite sa vráti. Vôbec sa toho neobávam.

Momentálne som veľmi unavený, musel som vynaložiť mnoho úsilia. Pred nami bude ešte niekoľko príležitostí, uvidíme, ako to vyjde," cituje portál Cyclingnews Simona Yatesa, ktorý pred Tour de France absolvoval aj Giro d'Italia, kde skončil na ôsmom mieste.

V nedeľu čakala na cyklistov záverečná pyrenejská etapa a viac ako 4300 nastúpaných metrov. Nezvyčajne dlho sa čakalo na vytvorenie úniku dňa, vpredu sa striedalo viacero útokov a skupín, ale nikomu sa nepodarilo odísť. O únik sa pokúšal aj Peter Sagan.

Vedúca skupina sa utvorila napokon až po viac ako 50 kilometroch na začiatku stúpania II. kategórie Col de Montségur s dĺžkou 6,8 km a priemerným sklonom 6 %.

Na čele sa usadilo 36 jazdcov, medzi nimi boli Nairo Quintana (Movistar), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), Romain Bardet (Ag2r La Mondiale), Daniel Martin (UAE Team Emirates) či Matthews.

Pred pelotónom mali náskok okolo troch minút a práve Matthews získal plný počet 20 bodov na rýchlostnej prémii v meste Tarascon na 93. kilometri. Pred prvým z troch stúpaní I. kategórie Port de Lers (11,4 km, 7 %) mali jazdci na čele k dobru tri a pol minúty a ich skupina sa v tomto kopci začala deliť.

Vrcholom prešiel ako prvý Bardet, za ním išlo ďalších 20 cyklistov. Ich náskok pred hlavnou skupinou mal hodnotu 5:10 min. Pozornosť vzbudzoval najmä Quintana, ktorý v celkovej klasifikácii zaostával za Alaphilippom o 7:19 min.

Štyridsaťosem kilometrov pred cieľom sa začalo stúpanie na Mur de Péguere (9,3 km, 7,9 %) a cyklisti vpredu si držali päťminútový náskok. Pred druhou časťou kopca s maximami okolo 16 % sa z úniku osamostatnil Simon Geschke (CCC Team).

Tesne pred vrcholom ho takmer dostihol Simon Yates (Mitchelton-Scott), ale Nemec si okrem 10 bodov do vrchárskej súťaže pripísal aj osem bonusových sekúnd. Za Geschkem s Yatesom sa s mankom 15 sekúnd nachádzala štvorica Quintana, Bardet, Alexej Lucenko (Astana) a Sébastien Reichenbach (FDJ).

Medzitým z pelotónu zaútočil Mikel Landa (Movistar), vydali sa ho stíhať domestici tímu Jumbo-Visma a problémy začali mať viacerí jazdci Ineosu. K Landovi sa pripojil tímový kolega Marc Soler a neskôr aj Andrey Amador a utvorili si asi 40-sekundový náskok.

V zjazde sa náskok Geschkeho s Yatesom na čele pred desiatimi prenasledovateľmi natiahol na 1:35 min min a Landa s dvoma domestikmi mali pred pelotónom k dobru okolo jednej minúty. Zostávalo 11,8 km a začalo sa stúpať do cieľa na Prat d'Albis s priemerným sklonom 6,9 %.

Po troch kilometroch stúpania sa Landa dotiahol ku Quintanovi a vzápätí Simon Yates ušiel Geschkemu. Landa sa nešetril a svojím tempom roztrhal skupinu prenasledovateľov, v pelotóne začal pracovať David Gaudu (FDJ) pre Pinota, v problémoch sa ocitol siedmy muž poradia Rigoberto Urán (EF Education First).

Landa onedlho dostihol Geschkeho a trielil za Yatesom. Šesť kilometrov pred cieľom zo skupiny favoritov zaútočil Pinot, udržali sa s ním len Alaphilippe, Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) a Egan Bernal (Ineos).

Pinot išiel naplno, zakrátko začal strácať líder Alaphilippe, potom Buchmann a napokon aj Bernal. Pinot 1,6 km pred koncom dostihol Landu, na čele osamotený Simon Yates držal minútový náskok a radoval sa z druhého víťazstva na tohtoročnej Tour.

Zo skupiny favoritov atakoval aj obhajca Thomas a Alaphilippe sa definitívne zlomil, ale dokázal udržať žltý dres.

V pondelok strávia cyklisti druhý voľný deň v Nimes a v rovnakom meste v utorok odštartuje aj skončí 16. etapa s dĺžkou 177 km, ktorá bude vyhovovať šprintérom.

Tour de France 2019

15. etapa (Limoux – Foix, 185 km): 1. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott 4:47:04 h, 2. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ, 3. Mikel Landa (Šp.) Movistar – obaja +33 s, 4. Emanuel Buchmann (Nem.) Bora-Hansgrohe, 5. Egan Bernal (Kol.) Ineos – obaja +51, 6. Lennard Kämna (Nem.) Sunweb +1:03 min, 7. Geraint Thomas (V. Brit.) Ineos, 8. Steven Kruijswijk (Hol.) Jumbo-Visma, 9. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar – všetci +1:22, 10. Richie Porte (Aus.) Trek-Segafredo +1:30, 11. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck-Quick Step + 1:49,… 163. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +31:34

Poradie po 15. etape /žltý dres/: 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck-Quick Step 61:00:22 h, 2. Geraint Thomas (V. Brit.) Ineos +1:35 min, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) Jumbo-Visma +1:47, 4. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ +1:50, 5. Egan Bernal (Kol.) Ineos +2:02, 6. Emanuel Buchmann (Nem.) Bora-Hansgrohe +2:14,… 73. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:35:36 h

Bodovacia súťaž /zelený dres/: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 284 bodov, 2. Sonny Colbrelli (Tal.) Bahrain-Merida 191, 3. Michael Matthews (Aus.) Sunweb 187, 4. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck-Quick Step 184, 5. Caleb Ewan (Aus.) Lotto Soudal 148, 6. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo 132

Vrchárska súťaž /bodkovaný dres/: 1. Tim Wellens (Belg.) Lotto Soudal 64 bodov, 2. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ 50, 3. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto Soudal 37


Cyklistický kalendár – Sezóna Petra Sagana

Názov pretekov Dátum podujatia Víťaz P. Sagan
Tour Down Under 15.– 20. januára Daryl Impey 55.
Great Ocean Road Race 27. januára Elia Viviani NIE
Okolo Spojených arabských emirátov 24. február – 2. marec Primož Roglič NIE
Omloop Het Nieuwsblad 2. marca Zdeněk Štybar NIE
Strade Bianche 9. marca Julian Alaphilippe NIE
Paríž–Nice 10. – 17. marca Egan Bernal NIE
Tirreno–Adriatico 13. – 19. marca Primož Roglič 105.
Miláno–San Remo 23. marca Julian Alaphilippe 4.
Okolo Katalánska 25. – 31. marca Miguel Ángel López NIE
Tri dni De Panne 27. marca Dylan Groenewegen NIE
E3 BinckBank 29. marca Zdeněk Štybar 17.
Gent–Wevelgem 31. marca Alexander Kristoff 32.
Dwars door Vlaanderen 3. apríla Mathieu Van der Poel NIE
Okolo Flámska 7. apríla Alberto Bettiol 11.
Okolo Baskicka 8. – 13. apríla Jon Izaguirre NIE
Paríž–Roubaix 14. apríla Philippe Gilbert 5.
Okolo Turecka 16. – 21. apríla Felix Grosschartner NIE
Amstel Gold Race 21. apríla Mathieu van der Poel DNF
Valónsky šíp 24. apríla Julian Alaphilippe DNF
Liège–Bastogne–Liège 28. apríla Jakob Fuglsang NIE
Tour de Romandie 30. apríla – 5. mája Primož Roglič NIE
Eschborn–Frankfurt 1. mája Pascal Ackermann NIE
Giro d'Italia 11. mája – 2. júna Richard Carapaz NIE
Okolo Kalifornie 12. – 18. mája Tadej Pogačar 79.
Critérium du Dauphiné 9. – 16. júna Jakob Fuglsang NIE
Okolo Švajčiarska 15. – 23. júna Egan Bernal 76.
Majstrovstvá SR v Trnave 30. júna Juraj Sagan 4.
Tour de France 6. – 28. júla Egan Bernal 80.
Clásica de San Sebastián 3. augusta Remco Evenepoel NIE
Okolo Poľska 3. – 9. augusta Pavel Sivakov NIE
RideLondon–Surrey Classic 4. augusta Elia Viviani NIE
BinckBank Tour 12. – 18. augusta Laurens De Plus NIE
Vuelta a España 24. augusta – 15. septembra Primož Roglič NIE
EuroEyes Cyclassics 25. augusta Elia Viviani 6.
Bretagne Classic Ouest–France 1. septembra Sep Vanmarcke NIE
GP de Québec 13. septembra Michael Matthews 2.
GP de Montréal 15. septembra Greg van Avermaet 18.
Okolo Slovenska 18.- 21. septembra Yves Lampaert NIE
Primus Classic 20. septembra Edward Theuns 27.
Gooikse Pijl 21. septembra Pascal Ackermann 25.
MS v cestnej cyklistike – Yorkshire 2019 29. septembra Mads Pedersen 5.
Okolo Lombardska 12. októbra Bauke Mollema NIE
Tour of Guangxi 15. – 20. októbra Enric Mas NIE
14 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Peter Sagan #Tour de France 2019