Generálka na Okolo Flámska. Sagana čakajú belgické klasiky

Jarná sezóna jednorazových cyklistických pretekov, tzv. klasík na kockách v Belgicku má pred sebou dve dôležité zastávky a pri oboch bude v akcii aj Peter Sagan.

, 29.03.2019 12:06
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan.
debata

V piatok sa uskutoční 63. ročník pretekov E3 BinckBank Classic a v nedeľu 81. ročník podujatia Gent-Wevelgem. Oboje preteky sú tradičná súčasť prípravy na druhý tzv. monument sezóny Okolo Flámska, ktorý sa bude konať o týždeň neskôr (7.4.).

Peter Sagan bude mať na podujatí E3 BinckBank Classic (predtým E3 Harelbeke) v podpornom tíme brata Juraja, Taliana Daniela Ossa, Rakúšana Lukasa Pöstlbergera, Poliaka Macieja Bodnara, Luxemburčana Jempyho Druckera a Nemca Marcusa Burghardta.

Sagan vyhral E3 Harelbeke v roku 2014 a v ročníkoch 2013 a 2016 skončil na druhom mieste. V nasledujúcich dvoch rokoch nemal šťastie, vlani ho 30 km pred cieľom postihol pád a to bol koniec nádejí na dobré umiestnenie. Neskôr si to však vynahradil triumfom na Gent-Wevelgem a najmä na vrchole jarnej sezóny Paríž-Roubaix.

„Sagan bol štvrtý nedávno na Miláno – San Remo, ale tam v ňom ešte doznievala choroba zo začiatku marca. Teraz by mal pokračovať v zlepšovaní sa. Opäť môže rátať s veľkou podporou v osobe Daniela Ossa,“ napísal o trojnásobnom majstrovi sveta špecializovaný portál Cyclingnews.

TV Pravda: O blížiacich sa monumentálnych klasikách – Okolo Flámska a Paríž-Roubaix – sme sa pozhovárali so šéfom slovenskej cyklistiky Petrom Privarom.

Preteky E3 BinckBank Classic má štart aj cieľ v Harelbeke a cyklisti prekonajú na 204 km trase 15 krátkych, ale ostrých stúpaní, tzv. hellingen, medzi ktorými nechýbajú aj kopčeky známe z pretekov Okolo Flámska Kapelberg (157,5 km), Paterberg (161,5 km) a Oude Kwaremont (164,5 km).

Vo všeobecnosti platí, že kto chce uspieť na Okolo Flámska, mal by dobre obstáť už v piatkovej generálke. Od roku 1998 sa neraz stalo, že víťaz E3 neskôr ovládol aj Okolo Flámska.

Belgičanovi Tomovi Boonenovi sa toto double vydarilo dokonca trikrát (2005, 2006 a 2012), Švajčiarovi Fabianovi Cancellarovi dvakrát (2010, 2013) a naposledy vlani sa takto dvojnásobne tešil Holanďan Niki Terpstra. Vtedy bol ešte ako člen tímu Quick Step Floors, teraz už bude lídrom zoskupenia Direct Énergie. Jedným z favoritov piatkových pretekov bude aj Belgičan Greg van Avermaet (CCC), víťaz z roku 2017.

„Vždy sa veľmi teším, keď sezóna dospeje do bodu, keď nastane záverečná príprava na Okolo Flámska a Paríž-Roubaix. Cítim sa dobre a dostatočne sebavedomo po pretekoch v Taliansku,“ uviedol Greg van Avermaet, cituje ho portál VeloNews.

Piatkové preteky E3 BinckBank Classic sa začnú o 12.15 h, víťaz sa v cieli očakáva po 17.15 h.

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Juraj Sagan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy