Hviezdu Quick Stepu vyrazili z Vuelty. Pošpinila povesť pretekov

, 29.01.2019 15:22, aktualizované: 30.01.2019 11:42

Belgický cyklista v službách špičkového tímu Deceuninck - Quick Step Iljo Keisse skončil na pretekoch Vuelta a San Juan. Organizátori oznámili jeho diskvalifikáciu pre správanie, ktoré poškodilo a zneuctilo dobrú povesť podujatia.

Spoločná fotografia štyroch členov Quick Stepu s čašníčkou v jednej z kaviarní v centre argentínskeho San Juanu ho zachytila pri predstieraní sexuálneho aktu s dotyčnou ženou. Dokonca sa jej mal zľahka dotýkať genitáliami. Nemenovaná čašníčka to nenechala len tak a upovedomila aj mužov zákona.

Keisse putoval na policajnú stanicu, kde mu udelili pokutu 3000 pesos (cca 80 eur) za verejné pohoršovanie. Organizátori nemali pre jeho zmysel pre humor pochopenie a deň po incidente ho vyradili z pretekov.

Deceuninck – Quick Step je jedným zo šiestich tímov World Tour, ktoré participujú v týchto dňoch na pretekoch Vuelta a San Juan, kde nechýba aj Slovák Peter Sagan či jeho krajania Erik Baška a Matúš Štoček.

„Hovorím trochu po anglicky, ale o cyklistických pretekoch v San Juane som netušila. Oni mi vraveli, že sem prišli súťažiť. Tak som ich poprosila o fotografiu a zdalo sa mi, že ma pri tom povzbudzujú. Myslela som si, že je to nehoda, čo sa stalo, ale neskôr som zistila, že je to trochu inak,“ citoval nemenovanú čašníčku z kaviarne v San Juane Telesoldiario.

Iljo Keisse (vľavo) a Yves Lampaert počas...
Iljo Keisse (vľavo) a Yves Lampaert počas tlačovej konferencie tímu Quick-Step Floors pred štartom pretekov Okolo Slovenska 2018. Autor: SITA, Radoslav Maťas

Keď zbadala fotografiu a čo na nej robí Keisse, rozhodla sa konať. O svojej skúsenosti dala vedieť právnikom aj polícii a žiada, aby boli prijaté príslušné opatrenia voči Keissemu.

„Som veľmi nahnevaná. Volá sa to neúcta, čo predviedli. Ja som pracovala, poprosila ich o fotku a oni to zneužili. Už som hovorila s právnikmi, ale aj so svojím partnerom. On je svedkom toho, čo sa stalo,“ uviedla rozhorčená žena a ďalej pokračovala:

„Nemôžu len tak prísť do inej krajiny a zaobchádzať so ženami ako s niečím bezvýznamným a bezcenným. Toto je Argentína a ľudia tu nemôžu robiť, čo sa im zachce. Verím, že ho stihne trest alebo sa s tým niekto aspoň začne zaoberať.“

Iljo Keisse na Tour de France 2016.
Iljo Keisse na Tour de France 2016. Autor: SITA/AP, Christophe Ena

Tridsaťšesťročný Belgičan sa neskôr za svoj nemiestny žart na adresu čašníčky verejne ospravedlnil. Priznal, že vo svojom chvíľkovom zlyhaní predstieral sexuálny akt, ale poprel, aby sa nemenovanej ženy pri tom fyzicky dotýkal.

„Chcem sa ospravedlniť najmä dotyčnej žene. Uvedomujem si svoju chybu a sľubujem, že viackrát sa to nestane,“ uviedol Iljo Keisse pre zahraničné médiá v San Juane a ďalej pokračoval:

"Moje ospravedlnenie patrí aj všetkým Argentínčanom a tiež všetkým, ktorí sa cítia dotknutí tým, čo som urobil. Patria sem aj organizátori pretekov, ktorých som vystavil nepríjemnostiam a rovnako aj celý môj tím. Bolo to odo mňa naozaj hlúpe.

Želám si, aby som vrátil čas naspäť, ale nie je to možné. Uvedomujem si svoje zlyhanie, ale ubezpečujem všetkých, že nie som zločinec ani zlodej. Som len človek, ktorý urobil chybu. Prišiel som do Argentíny súťažiť a verím, že v nasledujúcich dňoch to bude už len o tom."

TV Pravda: Čo sa dialo posledných 7 dní v športe si môžete pozrieť v relácii Týždeň v športe – tenisový špeciál (vysielané 28.1.2019).

#Vuelta a San Juan #Iljo Keisse #Deceuninck - Quick Step
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku