VIDEO: Prvú etapu vyhral rýchlik Gaviria. Sagan špurt vypustil, skončil 9.

28.01.2019 00:14, aktualizované: 06:24

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil na deviatom mieste v úvodnej etape 37. ročníka pretekov Vuelta a San Juan Internacional v Argentíne (27.1. - 3.2.).

V šprintérskom závere etapy so štartom v San Juane a cieľom v Pocite (159,1 km) zvíťazil kolumbijský pretekár tímu UAE Emirates Fernando Gaviria pred Talianom Matteom Malucellim (Caja Rural – Seguros RGA) a Írom Samom Bennettom (Bora-Hansgrohe). Okrem Sagana bol v závere vpredu aj jeho tímový kolega Erik Baška, ktorý skončil štrnásty.

Obaja pomáhali kolegovi Samovi Bennettovi, ktorý mal byť posledným – cieľovým šprintérom tímu Bora-Hansgrohe. Tretí Slovák v štartovnom poli, iba 19-ročný Matúš Štoček (Beltrami Tsa – Hopplá – Petroli Firenze), finišoval na 25. priečke. Prvá etapa sa odohrávala takmer na rovine, ale cyklistom sťažovali podmienky teploty blížiace sa k 40 °C.

V poslednom úniku sa v záverečných 40 km ocitli štyria menej známi jazdci: Argentínčania Maximiliano Navarette (Selección Argentina), Leandro Velárdez (Agrupacion Virgen De Fatima), Portugalčan Tiago Machado (Sporting Clube de Portugal/Tavira) a Kolumbijčan Nicolás Paredes (Medelin). Ešte aj 10 km pred cieľom mali náskok 22 sekúnd, ale potom sa skonsolidovali šprintérske tímy vrátane Bora-Hansgrohe.

Necelých 5 km pred cieľom „balík“ zhltol utečencov a schyľovalo sa k hromadnému dojazdu. Na čele sa objavili aj štyria jazdci Bora-Hansgrohe vrátane Petra Sagana. V rýchlom závere na širokej rovnej ceste bol Sagan na začiatku posledného kilometra na ôsmej priečke a v dlhom špurte sa príliš skoro ocitol na prvom mieste na zadnom kolese s krajanom Erikom Baškom.

Trojnásobný majster sveta napokon záverečných približne 100 m vypustil, dopredu sa dostal jeho tímový kolega Bennett, ale stačilo mu to len na tretie miesto.

Podľa členov tímu Bora-Hansgrohe Sagan a Baška mali za úlohu iba rozbehnúť záverečný špurt pre Bennetta, ale ten sa v chaotickom závere len ťažko predieral dopredu cez súperov, ktorí si mysleli, že Sagan sa usiluje o víťazstvo v etape.

„Boli sme na konci vpredu, ale pre mňa bolo náročné sledovať zadné koleso Petra Sagana, keďže mnohí si mysleli, že on ide na víťazstvo. Bolo ťažké nájsť si správnu líniu. Napokon som sa v tesnom šprinte dostal na tretie miesto,“ uviedol Sam Bennett na tímovom webe bora-hansgrohe.com.

Slovenský športový riaditeľ Ján Valach zhodnotil 1. etapu takto: „Bolo to dnes rýchle a bolo veľmi teplo. Počas dňa náš tím odviedol excelentnú robotu. Kontrolovali sme čelo a podieľali sa na stiahnutí dvoch únikov. V závere mal Peter rozbehnúť vláčik pre Sama Bennetta, ale nepodarilo sa to. Sam sa ocitol vtlačený medzi súpermi, ale nakoniec sa mu podarilo skončiť aspoň tretí.“

V celkovej klasifikácii po prvej etape vedie Gaviria vďaka víťaznej bonifikácii o 4 sekundy pred Malucellim a o 6 sekúnd pred Bennettom. Saganovi patrí pätnásta, Baškovi dvadsiata a Štočekovi tridsiata prvá priečka s mankom 10 sekúnd na lídra. Štoček je v súťaži mladých jazdcov do 23 rokov na solídnom šiestom mieste.

Preteky Vuelta a San Juan Internacional majú 7 etáp, voľný deň príde na rad po štyroch odjazdených dňoch vo štvrtok 31. januára. Najmä dve etapy budú dôležité pre naháňanie sekúnd do celkovej klasifikácie. Treťou etapou bude krátka časovka na 12 km so štartom aj cieľom v Pocite.

Kráľovskou etapou z hľadiska náročnosti bude piata zo San Martín do Alto Colorado (169,5 km) so štyrmi horskými prémiami a záverečným 18,9 km dlhým stúpaním na Alto Colorado do výšky 2624 m. Preteky nemajú status WorldTour (iba 2.1), ale zato sa môžu pochváliť skvelým šprintérskym obsadením.

Slovák Peter Sagan, Brit Mark Cavendish, Kolumbijčan Fernando Gaviria či Argentínčan Maximiliano Richeze sú ťahákmi pre fanúšikov v rýchlych dojazdoch etáp, Kolumbijčan Nairo Quintana či Francúz Julian Alaphilippe by mali bojovať o celkové víťazstvo.

Výsledky – Vuelta a San Juan Internacional:

1. etapa (San Juan – Pocito, 159,1 km): 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE-Team Emirates 3:50:12 h, 2. Matteo Malucelli (Tal.) Caja Rural – Seguros RGA), 3. Sam Bennett (Ír.) Bora-Hansgrohe, 4. Luca Pacioni (Tal.) Neri-Sottoli-Selle Italia-KTM, 5. Álvaro Hodeg (Kol.) Deceuninck – QuickStep, 6. Rudy Barbier (Fr.) Israel Cycling Academy,… 9. Peter Sagan Bora-Hansgrohe,… 14. Erik Baška Bora-Hansgroghe,… 25. Matúš Štoček (všetci SR) Beltrami Tsa – Hopplá – Petroli Firenze – všetci rovnaký čas ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE-Team Emirates 3:50:02 h, 2. Matteo Malucelli (Tal.) Caja Rural – Seguros RGA) +4 s, 3. Sam Bennett (Ír.) Bora-Hansgrohe +6, 4. Maximiliano Navarrete (Arg.) Argentina +7, 5. Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito +7, 6. Tiago Machado (Portug.) Sporting Tavira +8,… 15. Peter Sagan Bora-Hansgrohe +10,… 20. Erik Baška Bora-Hansgroghe +10,… 31. Matúš Štoček (všetci SR) Beltramitsa Hoppla PF +10.

Mladí jazdci do 23 rokov: 1. Alejandro Osorio (Kol.) Nippo Vinia-Fantini-Faiz 3:50:11 h,… 6. Matúš Štoček (SR) Beltrami Tsa – Hopplá – Petroli Firenze – rovnaký čas ako líder

Vuelta a San Juan Internacional 2019 – program ďalších etáp:

  • pondelok 28.1.: 2. etapa: Chimbas – Peri Lago Punta Negra, 160,2 km
  • utorok 29.1.: 3. etapa: individuálna časovka Pocito – Pocito (12 km)
  • streda 30.1.: 4. etapa: San José de Jáchal-Valle Fértl – Villa San Agustín, 185,8 km
  • štvrtok 31.1.: voľný deň
  • piatok 1. 2.: 5. etapa: San Martín – Alto Colorado (169,5 km)
  • sobota 2.2.: 6. etapa: Autódromo El Villicúm – Autódromo El Villicúm, 153,5 km
  • nedeľa 3.2.: 7. etapa: San Juan – San Juan, 141,3 km
#Peter Sagan #Fernando Gaviria #Vuelta a San Juan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku