VIDEO: Sagan vyhral 3. etapu Tour Down Under! Výborný finiš, tešil sa

, 17.01.2019 05:33, aktualizované: 06:16

Peter Sagan vyhral 3. etapu cyklistických pretekov Tour Down Under v Južnej Austrálii, prvého podujatia prestížneho seriálu WorldTour. Pretekár tímu Bora-Hansgrohe sa presadil v tesnom záverečnom špurte v meste Uraidla, kde sa tešil aj vlani.

Žilinský rodák v šprintérskom závere 146,2 km dlhej etapy so štartom v Lobethale predstihol dovtedy vedúceho Juhoafričanda Daryla Impeyho (Mitchelton-Scott) a pripísal si na konto prvé etapové víťazstvo v aktuálnom ročníku pretekov ako aj celkovo stodesiate v profikariére na ceste. Druhú priečku napokon obsadil Španiel Luis León Sánchez (Astana) a tretí bol spomenutý Impey.

Do záverečné špurtu sa nezapojili dve veľké šprintérske esá týchto pretekov v Austrálii a skončili ďaleko v poli porazených. Talian Elian Viviani (Deceuninck – Quickstep) obsadil až stopätnástu priečku a domáci Caleb Ewan (Lotto Soudal) bol stodevätnásty. V cieli 3. etapy klasifikovali 132 pretekárov.

„Bolo to takmer ako cez ‚kopirák‘ v porovnaní s vlaňajškom,“ povedal Peter Sagan v interview pre organizátorov a pokračoval:

"Chcem sa poďakovať tímu CCC, ktorý kontroloval etapu a tiež svojím kolegom, ktorí ma dostali dopredu, starali sa o mňa a podávali mi fľaše s vodou. Bol to výborný finiš, keď sme prešli cez posledný kopec, vravel som si, že sa to môže skončiť rovnako ako pred rokom.

Tak som si povedal, že sa musím skoncentrovať a vyšlo to. Samozrejme, pomohlo mi, že som poznal dojazd z vlaňajška, vždy je lepšie mať už zažitú skúsenosť. Podstatné bolo aj to, že sme došli do koncovky aj s vrchármi, bolo to potom ľahšie. Sánchez bol však rovnako blízko víťazstva. V zajtrajšej etape ho tipujem za víťaza. Je veľmi rýchly"

V etape s mierne zvlneným profilom absolvovali cyklisti jednu horskú prémiu II. kategórie, dve šprintérske prémie a v závere šesť krátkych okruhov po 14 km v mestečku Uraidla. Finišovalo sa na Greenhill Road do mierneho kopca a to vyhovovalo Petrovi Saganovi.

Slovák šiel do etapovej koncovky z výhodnej druhej pozície za Juhoafričanom Impeyom a v záverečných desiatkach metrov ho predstihol. V samom závere aj so šťastím odrazil útok Sáncheza, ktorý skončil tesne na druhom mieste.

Peter Sagan vyhral niektorú z etáp na pretekoch zaradených do kalendára UCI po prvý raz od triumfu v 13. etape na vlaňajšej Tour de France, čo bolo 20. júla 2018. Na 21. ročníku Tour Down Under bol predtým v etapách ôsmy a tretí.

Vďaka triumfu v 3. etape sa 28-ročný Sagan dostal na druhú priečku celkovej priebežnej klasifikácie len so sekundovým mankom na novozélandského lídra Patricka Bevina (CCC Team).

Zároveň sa rodený Žilinčan stal novým lídrom bodovacej súťaže, v ktorej obhajuje prvenstvo spred roka. Sagan sa so ziskom 36 bodov dostal o 2 body pred dvojicu Elia Viviani, Patrick Bevin.

V piatok čaká na pelotón Tour Down Under 4. etapa na trase Unley – Campbelltown (129,2 km).

Výsledky – Tour Down Under 2019:

3. etapa (Lobethal – Uraidla, 146,2 km): 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 3:46:06 h, 2. Luis León Sánchez (Šp.) Astana, 3. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott, 4. Danny van Poppel (Hol.) Team Jumbo Visma, 5. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team, 6. Jan Polanc (Slovin.) UAE Team Emirates – všetci rovnaký čas ako víťaz.

Poradie po 3. etape: 1. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 10:20:09 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1 s, 3. Luis León Sánchez (Šp.) Astana +9, 4. Michael Storer (Aus.) Team Sunweb +10, 5. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott +11, 6. Danny van Poppel (Hol.) Team Jumbo Visma +15.

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 36 bodov, 2. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – Quickstep 34, 3. Patrick Bevin (N. Zél.) CCC Team 34

Program ďalších etáp na TDU 2019:
piatok 18.1. 4. etapa Unley – Campbelltown, 129,2 km
sobota 19.1. 5. etapa Glenelg – Strathalbyn, 149,5 km
nedeľa 20.1. 6. etapa McLaren Vale – Willunga Hill, 151,5 km
#Tour Down Under 2019 #Peter Sagan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

53,99
Amore červené ruže Hubert Grand

Amore červené ruže Hubert Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk