Incident z Kráľovej hole. Poľovník sa mal vyhrážať majstrovi SR zabitím

06.12.2018 07:55

Majstrovi Slovenska v zjazde horských cyklistov Adamovi Rojčekovi sa mal v predchádzajúcich dňoch vyhrážať člen Slovenského poľovníckeho zväzu Ján Slavkovský.

Referuje o tom špecializovaný portál biker.sk. Po tom, ako 20-ročného športovca videl pri zjazde z Kráľovej hole, mu mal na sociálnej sieti napísať odkaz:

„Máš šťastie, že pod dorčinou som nemal svoju fujaru .30–06, to by si už nerozchodil.“ Pod pojmom fujara mal mať na mysli perkusnú pušku uvedeného kalibru.

"Pri tomto má napádajú dve otázky. Ako je v dnešnej dobe možné, že sa legálne a bez problémov dostane k zbrani človek, ktorého nielen že napadne to, že by zastrelil človeka preto, lebo šiel na bicykli, ale že sa ešte pochváli na internete s tým, že by to aj naozaj urobil.

Druhá je tá, že nerozumiem tomu, prečo nás bikerov majú stále niektorí ľudia zaškatuľkovaných ako neohľaduplných hajzlov, ktorí sa spúšťajú dole kopcom len preto, aby spôsobovali škodu," cituje Adam Rojčeka portál biker.sk.

"Týmto nechcem hádzať všetkých lesníkov do jedného vreca, stretol som sa už s veľmi veľa lesníkmi, s ktorými som sa normálne porozprával, niektorí nás dokonca podporujú, pretože každý nezaujatý človek uzná, že lesu nespôsobujeme nič, čo by ho poškodzovalo.

Pár ľudí na to reagovalo tak, že je to bežná vec a nemám sa nad tým ani pozastavovať. Ja mám na to opačný názor a práveže si myslím, že je to téma, ktorá je v posledných mesiacoch dosť často rozoberaná. Pred pár mesiacmi vo Francúzsku poľovník zabil bikera.

Zrejme to bola nehoda, keďže sa poľovník po zistení, že to bol človek, zrútil. Čo však nehoda nebola, je prípad z mája tohto roka, kedy pri jazde lesom zomrel 54-ročný muž, otec dvoch dievčat, kvôli nastraženému oceľovému lanku, ktoré natiahol nejaký chudák, keďže cestička bola často frekventovaná cyklistami.

Stalo sa to na Slovensku, takže to nie je téma, ktorá by sa nás netýkala. Nie som žiadny bonzák, ale už len preto, aby sme predišli takýmto ďalším tragédiám, som rád, že sa to zmedializovalo a dúfajme, že sa s tým bude dať niečo urobiť," pokračoval Rojček.

Slovenský poľovnícky zväz (SPZ) sa za konanie Jána Slavkovského ospravedlnil prostredníctvom oficiálneho stanoviska, no odmieta niesť zodpovednosť za neprimerané správanie a konanie ich člena.

SPZ avizoval podanie žiadosti na Prezídium policajného zboru SR o prehodnotenie výrokov J. Slavkovského a jeho spôsobilosti na držanie zbraní a streliva.

„Veríme, že pokiaľ sa uvedený skutok preukáže, bude vinník potrestaný,“ uvádza sa v stanovisku.

#horská cyklistika #Adam Rojček
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku