Talian Marangoni končí so spomienkou na Sagana. Jeho triumfy boli i moje

31.10.2018 12:50
Peter Sagan
Peter Sagan. Autor: ,

Alan Marangoni z celej svojej kariéry najradšej spomína na to, ako pomáhal Petrovi Saganovi stať sa superhviezdou svetovej cestnej cyklistiky.

Marangoni pred niekoľkými dňami ako 34-ročný ukončil profikariéru po pretekoch Okolo Chaj-nanu v Číne a nechal priestor spomienkam najmä na roky, ktoré strávil v tíme Liquigas po boku vtedy ešte mladého a „nerozkukaného“ slovenského cyklistu.

„Štyri roky v Liquigase s Petrom Saganom boli moje najlepšie v živote. Vtedy tam boli aj ďalší supercyklisti Vincenzo Nibali a Ivan Basso. Ja som bol len obyčajný pretekár, ktorý pomáhal ostatným. Svoju prácu som robil dobre, ale nemal som talent vyhrávať preteky. Preto som dával všetko do pomoci lepším ako som bol ja,“ skonštatoval Marangoni.

Najpamätnejším dňom jeho cyklistického života bola etapa Tour de France 2013 z Montpellieru do Albi, keď aj vďaka nemu a skvelej tímovej réžii sa Peter Sagan stal víťazom etapy.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Questa Cina mi distrugge... #tourofhainan #china #hainan

Príspevok, ktorý zdieľa Alan Marangoni (@alanma1984),

„Stodvadsať kilometrov sme vtedy vpredu udávali tempo a napokon sa zbavili Cavendisha, Kittela aj Greipela. Na cieľovej čiare sa aj preto tešil Peter Sagan. Všetci sme vtedy pracovali naplno, nikto nešetril silami. Bola to pravá tímová súhra,“ zaspomínal si Marangoni na webe VeloNews.

Taliansky domestik a solídny časovkár sa vtedy cítil ako etapový víťaz. Možno aj preto, že Sagan po svojom triumfe zašiel za Marangonim a uznanlivo mu pošepol: „Odviedol si úžasnú robotu. Zachránil si mi zadok.“

Marangoni a Sagan boli spolu v jednom tíme počas rokov 2010 – 2014, potom sa ich cesty rozišli. Cannondale sa spojil s americkým Garmin-Slipstream a družstvo už odvtedy nemalo status WorldTour.

Sagan túto novú situáciu využil na odchod do tímu ruského milionára Olega Tiňkova. „Bola to škoda, že odišiel. Tak rád by som ho nasledoval,“ komentoval Marangoni s odstupom niekoľkých rokov.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

2018 vs 2013...

Príspevok, ktorý zdieľa Alan Marangoni (@alanma1984),

Sagan v nasledujúcich troch rokoch získal tri tituly majstra sveta, ale vždy sa rád vracal do Talianska, kde našiel zázemie na svojej ceste na cyklistický vrchol. Marangoni mu odporúča, aby sa konečne objavil aj na pretekoch Giro d'Italia, ktoré slovenský multišampión dosiaľ vždy vynechal zo súťažného kalendára.

„Verím, že Peter už na budúci rok zavíta na Giro d'Italia. Šampión ako on by mal skompletizovať všetko. Talianska verejnosť mu je priaznivo naklonená. Napokon pozná to z pretekov Tireeno-Adriatico, ako na neho ľudia reagujú v Taliansku,“ dodal Marangoni, ktorý sa po kariére bude venovať cyklistickým analýzam v televíznom štúdiu.

Niekoľko suvenírov na nočnom stolíku Marca
		De...
6x
		Sagan.
+16Šiltovky s menom
		slovenského
		šampióna.
#Peter Sagan #Alan Marangoni
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku