Veterán Valverde sa na MS dočkal vytúženého triumfu, Slováci nedokončili

, 30.09.2018 16:47, aktualizované: 17:07
Alejandro Valverde
Alejandro Valverde sa teší zo zisku titulu majstra sveta. Autor: ,

Španiel Alejandro Valverde sa stal víťazom pretekov s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v rakúskom Innsbrucku.

Na trati dlhej 258,5 km medzi Kufsteinom a Innsbruckom s najťažším horským profilom v modernej histórii svetových šampionátov Valverde v záverečnom špurte štvorice pretekárov v úniku zdolal Francúza Romaina Bardeta, Kanaďana Michaela Woodsa a Holanďana Toma Dumoulina. Cyklisti počas 258,5 km nastúpali 4 670 výškových me­trov

Valverde sa ako 38-ročný dočkal najväčšieho úspechu kariéry, získal už svoju siedmu medailu na majstrovstvách sveta (1–2–4), ale prvýkrát so zlatým odleskom. Premiérovú medailu na MS vybojoval už pred 15 rokmi – striebro v kanadskom Hamiltone. Pred Innsbruckom naposledy ho dekorovali na pódiu v roku 2014, keď bol bronzový v španielskej Ponferrade.

Peter
		Sagan vychádza z autobusu pred
		štartom...
Slovenskí
		fanúšikovia na štarte
		záverečných...
+26Fanúšikovia čakajú
		pred autobusom
		na...

Po troch rokoch sa skončilo kraľovanie Petra Sagana na majstrovstvách sveta. V Innsbrucku 28-ročný Slovák nenadviazal na svoje tituly z amerického Richmondu, katarskej Dauhy a nórskeho Bergenu a po piatom prejazde priestorom cieľa približne 80 km pred koncovkou 258,5 km dlhých pretekov odstúpil.

Saganovi zjavne nesadol náročný vrchársky profil v Innsbrucku, už 95 km pred cieľom strácal kontakt so skupinou hlavných favoritov a jeho mimika tváre naznačovala, že má toho plné zuby. Ešte predtým sa rozlúčili aj zostávajúci šiesti Slováci Juraj Sagan, Marek Čanecký, Patrik Tybor, Erik Baška, Martin Haring a Martin Mahďar.

„Nie najlepšia príprava pred MS, ťažký profil a vysoké tempo v kopcoch Sagana vypojili z obhajoby ďaleko pred cieľom,“ napísal špecializovaný web cycling-info.sk.

Diktovať tempo v hrdinskom boji s kopcami sa už krátko po štarte na námestí v Kufsteine podujalo 11 cyklistov: Robert Britton (Kan.), Tobias Ludvigsson (Švéd.), Kasper Asgreen (Dán.), Ryan Mullen (Ír.), Daniil Fominich (Kaz.), Vegard Stake Laengen (Nór.), Karel Hník (ČR), Jacques Janse van Rensburg (JAR), Iľja Koševoj (Biel.) a Laurent Didier (Lux.). Z pôvodne 11-členného úniku, ktorý mal náskok aj vyše 18 minút, zostala v posledných 50 km vpredu už len štvorica a neskôr dvojica škandinávskych jazdcov Kasper Asgreen a Vegard Stake Laengen.

Dán a Nór boli dostihnutí 22 km pred cieľom a potom sa začala séria nástupov favoritov. Pätnásť kilometrov pred cieľom sa vydal dopredu ďalší Dán Michael Valgren, ale brutálne stúpanie Höttinger Höll (Peklo Höttingen) 11 km pred cieľom s priemerom 11,5% a pasážami s maximom 28% ho skolilo. Tempu najlepších nestíhal ani francúzsky favorit Julian Alaphilippe, zo všetkých síl sa snažil vpredu udržať Španiel Alejandro Valverde či Holanďan Tom Dumoulin.

Novým majiteľom dúhového dresu je Alejandro...
Novým majiteľom dúhového dresu je Alejandro Valverde. Autor: Reuters, HEINZ-PETER BADER

Na vrchole „Pekla“ bola na čele už len trojica Romain Bardet (Fr.), Michael Woods (Kan.) a Valverde, niekoľko desiatok metrov za nimi bol Dumoulin. Holanďan to nevzdal a v technicky náročnom zjazde necelé dva kilometre pred métou dostihol trojicu pred sebou. Na viac už nemal síl. V záverečnom špurte skončil štvrtý, majstrom sveta sa stal Valverde. Španielsky veterán začal šprintovať z prvého miesta približne 300 m pred cieľom a nik zo súperov ho nepredstihol.

MS v Innsbrucku

Preteky mužov elite (Kuftein – Innsbruck, 258,5 km): 1. Alejandro Valverde (Šp.) 6:46:21 h, 2. Romain Bardet (Fr.), 3. Michael Woods (Kan.), 4. Tom Dumoulin (Hol.) – všetci rovnaký čas ako víťaz, 5. Gianni Moscon (Tal.) +13 s, 6. Roman Kreuziger (ČR), 7. Michael Valgren (Dán.), 8. Julian Alaphilippe (Fr.), 9. Thibaut Pinot (Fr.), 10. Rui Costa (Portug.) – všetci +43

#Peter Sagan #Alejandro Valverde #Innsbruck 2018 #MS 2018 v cyklistike
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku