V 2. etape Okolo Slovenska sa tešila Bora, líder Alaphilippe skončil piaty

Víťazom piatkovej 2. etapy 62. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska z Ružomberka do Dubnice nad Váhom sa stal Nemec Rüdiger Selig z tímu BORA-hansgrohe.

14.09.2018 18:08
Slovensko Štrbské Pleso cyklistika Okolo 1.... Foto: ,
Julian Alaphilippe z tímu Quick Step Floors.

Víťaz na druhé miesto odsunul Belgičana Yvesa Lampaerta z Quick-Step Floors, tretí finišoval ďalší jazdec Quick-Step Floors Zdeněk Štybar z Česka. Priebežný líder pretekov Julian Alaphilippe z Francúzska (Quick-Step Floors) skončil piaty.

Po stredajšom 1,6 kilometrovom prológu v centre Popradu a náročnej štvrtkovej 2. etape s cieľom na Štrbskom Plese aj v piatok dostal pelotón poriadne do tela. Cyklisti absolvovali sedem horských prémií a nastúpali okolo 3000 výškových metrov. So 192 km bola táto etapa najdlhšia v tohtoročnom itinerári.

Počiatočné pokusy o únik zlikvidovali jazdci CCC Sprandi. Únik sa podaril až po prvej prémii na Donovaloch, ktorú vyhral líder vrchárskej súťaže Giulio Ciccone z Talianska. Bolo v ňom kvinteto Umberto Orsini (Bardiani), Sergej Šilov (Gazprom), Vojtěch Hačecký (Elkov-Author), Vitalij Buc (Hurom) a Florian Stork (reprezentácia Nemecka).

Pred piatou horskou prémiou na Fačkovské sedlo pelotón s favoritmi únik zlikvidoval a vyhral ju Ciccone. Toto stúpanie už rozdelilo hlavný balík na viacero skupín a elitní šprintéri sa dostali do problémov.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

@alafpolak #julianalaphilippe #letour #letourdefrance #cycling #athlete #france #okoloslovenska @quick_step_floors_cycling_team #procycling

Príspevok, ktorý zdieľa Marian Vejcik (@marianvejcik),

Následnú prvú rýchlostnú prémiu v Čičmanoch vyhral Slovinec Jan Tratnik (CCC Sprandi), ktorý vybojovanými troma bonusovými sekundami priebežne zmenšil stratu na lídra Alaphilippa na osem sekúnd. Nasledujúcu horskú prémiu v Čičmanoch vyhral opäť Ciccone.

Pred posledným stúpaním na náročnú Homôlku vo vedúcej skupine zostalo iba asi tridsať jazdcov a nefiguroval medzi nimi ani jeden Slovák. V druhej skupine, ktorá nestrácala veľa, boli Štoček a Haring, v tretej už s vyše minútovým odstupom Juraj Sagan a Tybor.

Prvá a druhá skupina sa spojili, prémiu na Homôlke opäť vyhral Ciccone. Poslednú z troch rýchlostných prémií 13 km pred cieľom vyhral Alaphilippe pred Tratnikom a jazdci sa už hotovali na záverečný atraktívny dojazd na tartanovom ováli na štadióne v Dubnici. V technickom finále napokon neprišla do cieľa vedúca skupina pokope a etapový triumf získal Nemec Selig.

Výsledky – Okolo Slovenska 2018:

2. etapa (Ružomberok – Dubnica n / V., 191,7 km): 1. Rüdiger Selig (Nem.) Bora-Hansgrohe 4:32:32 h, 2. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors, 3. Zdeněk Štybar (ČR) Quick-Step Floors – rovnaký čas ako víťaz, 4. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe +1 s, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors +1, 6. Ben Hermans (Belg.) Reprezentácia Belgicka +9,… 53. Matúš Štoček Reprezentácia SR +29 s., … 77. Martin Haring Dukla Banská Bystrica +2:03 min, 88. Juraj Karas Reprezentácia SR, 89. Martin Mahďar Dukla Banská Bystrica obaja +10:02, 90. Štefan Nota Reprezentácia SR (všetci Slovensko) +10:07

Poradie po 2. etape: 1. Julian Alaphillippe (Fr.) Qucik-Step Floors 8:49:04 h, 2. Jan Tratnik (Slov.) CCC Sprandi Polkowice +16 s, 3. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe +22, 4. Ben Hermans (Belg.) Reprezentácia Belgicka +26, 5. Josef Černý (ČR) Elkov – Author Cycling Team +28, 6. Tobias Foss (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team +31, … 38. Matúš Štoček Reprezetnácia SR +3:08 min, 76. Juraj Sagan Bora-Hansgrohe +12:45,… 87. Patrik Tybor +17:33, 88. Martin Haring obaja Dukla Banská Bystrica (všetci SR) +17:34.

Bodovacia súťaž: 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Qucik-Step Floors 30 bodov, 2. Jan Tratnik (Slov.) CCC Sprandi Polkowice 25, 3. Martin Haring (SR) Dukla Banská Bystrica 24, 4. Rüdiger Selig (Nem.) Bora-Hansgrohe, 5. Yves Lampaert (Belg.) Quick-Step Floors obaja 20, 6. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe17

Poradie Slovákov po 2. etape: 1. Matúš Štoček Reprezentácia SR 8:52:12 h, 2. Juraj Sagan Bora-Hansgrohe – obaja 9:01:49, 3. Patrik Tybor 9:06:37, 4. Martin Haring 9:06:38, 5. Juraj Bellan 9:07:13, Ján Andrej Cully všetci Dukla Banská Bystrica 9:07:16

Viac na túto tému: #Bora-Hansgrohe #Julian Alaphilippe #Okolo Slovenska 2018 #Rüdiger Selig