Na Okolo Slovenska príde elita. Jungels, Alaphilippe, ale aj Sagan i Baška

05.09.2018 13:04
Francúzsko Cyklistika Tour  Alaphilippe
Julian Alaphilippe. Autor: ,

Populárne cyklistické preteky Okolo Slovenska odštartujú už na budúci týždeň svoju 62. kapitolu.

Tradičné podujatie, ktoré sa začne 12. septembra úvodným prológom v Poprade, sa udržalo v hierarchii pretekov v kategórii Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) 2.1, no tento rok sa organizátorom podaril husársky kúsok, keď sa na slovenských cestách premiérovo predstaví momentálne najlepší tím sveta Quick-Step Floors a ďalšia stajňa WorldTour Bora-Hansgrohe s Jurajom Saganom a Erikom Baškom.

To by mali byť hlavné ťaháky päťdňového podujatia, ktoré sa ponesie opäť v znamení hesla od Tatier k Dunaju a skončí sa 16. septembra etapou z Nitry do Galanty. Pretekári budú bojovať o päť cenných dresov.

Žltý je určený pre celkového víťaza, s modrými bodkami pre víťaza bodovacej súťaže, s červenými bodkami pre najlepšieho vrchára, biely pre najlepšieho mladého jazdca a bielo-modro-červený pre najlepšieho Slováka. Špeciálna prémia od súkromných podporovateľov podujatia 1500 eur čaká pre najlepšieho domáceho cyklistu do 23 rokov.

Rozpočet podujatia je vyrovnaný a je vyše 400 000 eur, povedal generálny riaditeľ pretekov a zároveň prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

„Rozpočet sa zháňal veľmi ťažko, s príchodom WorldTour a prokontinentálnych tímov sa opäť zvýšili aj nároky a náklady. Rozhodli sme sa pre 21 stajní po sedem pretekárov, no v Pro tímoch ide s nimi aj desaťčlenný sprievod, vlastný autobus, kamióny a viac áut v kolóne. Bolo to pre nás niečo úplne nové, no boli to príjemné komplikácie. Rozpočet napĺňame s ťažkosťami, ale podarilo sa,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave.

Organizátori sa opäť o niečo priblížili k naplneniu svojich dlhodobých cieľov. Tými sú stabilizovať sa v kategórii 2.1, pritiahnuť na domáce preteky trojnásobného majstra sveta Petra Sagana a dostať ich do priameho prenosu na Eurosporte.

„Aby sme mohli ukázať Slovensko tak, ako obdivujeme Francúzsko, Taliansko a Španielsko na Tour, Gire či Vuelte. Veríme, že keď kvalitne zorganizujeme tento ročník, na budúci rok bude ešte kvalitnejší pelotón a presvedčíme aj manažérov Peťa Sagana a v najbližšom období príde,“ pokračoval Privara.

Zo 62. ročníka sa podarilo vybaviť priamy prenos na RTVS iba na stredajší prológ z Popradu, z každej z ďalších etáp bude v televízii asi 20-minútový záznam.

Najväčším ťahákom pre divákov budú dva WorldTour tímy. Quick Step príde na Slovensko v nesmierne silnej zostave s Julianom Alaphilippeom, dvojnásobným víťazom etapy na Tour a víťazom súťaže vrchárov, tohtoročným víťazom Okolo Flámska Nikim Terpstrom, Bobom Jungelsom, Yvesom Lampaertom či Zděnkom Štybarom. Štyria cyklisti v jeho farbách sa zúčastnili na tohtoročnej Tour.

V Bore budú ťahať pozornosť najmä domáci Juraj Sagan a Baška, s nimi prídu aj Talian Matteo Pelucchi či Nemec Rüdiger Selig. Kvalitné mená sú aj v nomináciách piatich prokontinentál­nych tímov.

V drese CCC Polkowice bude obhajovať vlaňajší titul Slovinec Jan Tratnik, ktorý bude od nasledujúcej sezóny jazdiť už vo farbách WT tímu Bahrain Merida. Cofidis príde so skúseným Afričanom Danielom Teklehaimanotom, v belgickej reprezentácii nechýbajú Serge Pauwels a Ben Hermans, ktorí by sa mali predstaviť aj na MS v Innsbrucku.

Slovenské farby budú hájiť pretekári jediného domáceho kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica a reprezentačný vý­ber.

Tohtoročná trať má päť etáp. Po úvodnom prológu na 1,6 km v uliciach Popradu nasleduje

„Tatranská etapa“ so siedmimi horskými prémiami a dojazdom na Štrbské Pleso (164,4 km), sedem vrchárskych skúšok nasleduje aj v 2. etape z Ružomberka na futbalový štadión v Dubnici nad Váhom (191,7 km). V 3. čaká na pelotón 180,6 zvlnených km do Nitry vhodných pre klasikárov a na záver dostanú šancu aj špurtéri s nedeľňajším cieľom v Galante (157,2 km). „Verím, že tu bude bojovať Erik Baška o víťazstvo,“ želal si Privara. Dokopy čaká na cyklistov 696 km cez 111 miest a obcí Slovenska so 17 vrchárskymi a 12 rýchlostnými prémiami.

#Okolo Slovenska 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ružový amarylis

Perla ružový amarylis

39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk