Tour de France sa v roku 2019 vráti na Mont Ventoux. Začne sa v Bruseli

05.08.2018 20:16
Christopher Froome
Christopher Froome pár metrov pred cieľom na Mont Ventoux. Autor: ,

Najslávnejšie cyklistické preteky Tour de France budúci rok údajne odštartujú 6. júla v belgickom Bruseli. Malo by sa tak udiať na počesť 50. výročia prvého triumfu Eddyho Merckxa na "Starej dáme".

Legendárny Belgičan sa tešil na francúzskych cestách premiérovo v roku 1969, potom pridal tituly aj v sezónach 1970, 1971, 1972 a 1974.

Otváracia etapa by mala zahŕňať aj výstup na slávny kopec Muur van Geraardsbergen známy z jarnej klasiky Okolo Flámska a nasledujúca etapa by mala byť tímovou časovkou na 28 km.

Po belgickom začiatku by trasa pretekov mala cyklistov zaviesť na východ Francúzska k mestu Lyon a do pohoria Jura. Počas druhého týždňa by jazdci na celkové poradie mali bojovať najprv v Pyrenejach s možnou zastávkou v Andorre a pred druhým voľným dňom v meste Gap prichádza do úvahy aj etapa s výstupom na Mont Ventoux.

Tento slávny kopec sa naposledy objavil v programe Tour v roku 2016, z víťazstva sa vtedy tešil Belgičan Thomas de Gendt, no pamätný je najmä beh Chrisa Frooma do cieľa po tom, ako mu motorka zlomila bicykel.

V alpskom záverečnom týždni jazdci možno absolvujú stúpanie pod Mont Blanc do Saint-Gervais-les-Bains, kde v roku 2016 vyhral domáci Romain Bardet. Povráva sa, že organizátorská spoločnosť ASO umiestni niekedy do stredu tretieho týždňa aj individuálnu časovku. Záverečná 21. etapa s cieľom v Paríži sa má uskutočniť 28. júla. Definitívna trasa budúcoročnej 106. edície bude známa 23. októbra.

Víťazom tohtoročnej Tour de France sa stal Brit Geraint Thomas z tímu Sky, ktorý triumfoval s náskokom 1:51 min pred Holanďanom Tomo Dumoulinom (Sunweb). Na tretej pozícii skončil britský obhajca a štvornásobný víťaz Christopher Froome (Sky) s mankom 2:24 min.

Slovenský trojnásobný majster sveta Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) po šiesty raz ovládol bodovaciu súťaž, čím vyrovnal rekord Nemca Erika Zabela.

#Mont Ventoux #Tour de France 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červená kocka "S" krémové ruže

Flower box červená kocka "S" krémové ruže

19,99
Amore farebné alstromérie

Amore farebné alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk