Haťapka žiada od Bory väčšiu tímovú podporu pre Sagana

Historický triumf Petra Sagana na prestížnych klasických pretekoch Paríž - Roubaix potešil aj dlhoročného trénera československej reprezentácie v cestnej cyklistike a jedného zo zakladateľov pretekov Okolo Slovenska Kamila Haťapku.

22.04.2018 22:24
Kamil Haťapka Foto: ,
Kamil Haťapka.
debata (1)

Skúsenému odborníkovi imponoval najmä odvážny spôsob, ktorý si trojnásobný majster sveta zvolil na ceste za vysnívaným prvenstvom. Peter Sagan ho svojím nezvyčajným manévrom na povestnom „Pekle severu“ dokonca zaskočil. Presne tak, ako prekvapil a zmiatol aj súperov, ktorí ho dvesto kilometrov pozorne strážili.

„Priznám sa, že ma nástupom, ktorý urobil 54 kilometrov pred cieľom, prekvapil. Nečakal som od neho takú odvahu, lebo do cieľa bolo vtedy ešte dosť ďaleko. To bol risk totálne na hrane, ktorý našťastie vyšiel. Klobúk dolu pred jeho odvahou. Dokázal fantastickú vec. Lebo je to Sagan,“ vrátil sa Kamil Haťapka k zlomovému okamihu nedávneho 116. ročníka Paríž – Roubaix (257 km).

Podľa neho Peter mal šťastie na spolupracovníka v tomto dlhom úniku. Haťapkovi sa páčilo, ako Švajčiar Silvan Dillier s ním rovnomerne ťahal. Ako počas úniku nič nevymýšľal, nebrzdil tempo, vzorovo sa striedal na špici.

Peter Sagan v cieli Paríž - Roubaix. Foto: SITA/AP, Michel Spingler
Peter Sagan Peter Sagan v cieli Paríž - Roubaix.

„Žiaľ, doteraz sa taká partia okolo Petra neutvorila. Nemal takých spolujazdcov ani v tíme Liquigas, ani v Cannondale, ani u Tinkoffa. A žiaľ, nemá ju ani v Bore – Hansgrohe,“ hovoril otvorene a kriticky Kamil Haťapka.

„Som rád, že si to už všimli šéfovia v Bore, lebo Peter si takých pomocníkov zaslúži. Momentálne je najlepším cyklistom vo svetovom pelotóne, no v záverečných 30 – 40 kilometroch si všetko musí vybojovať sám. Samozrejme, všímam si, že po každých pretekoch ďakuje tímu za podporu, za pomoc na trati. Ale my, ktorí sa okolo cyklistiky krútime desaťročia, vieme svoje. Peter po pretekoch nehovorí celú pravdu. Kolegom ďakuje, lebo sa to patrí, lebo je to súčasť spolužitia v tíme. Tak bol vychovaný. Ale mnohokrát vidíme, že často si musí v záverečných kilometroch poradiť sám, bez tímovej pomoci. Klobúk dole, že to dokáže,“ vysvetľoval Kamil Haťapka a pokračoval:

„Spolujazdci mu napríklad pri 250-kilometrových pretekoch vedia perfektne strážiť špicu a chytať pokusy o úniky počas 200 – 210 kilometrovom úseku, záverečné kilometre už musí ísť sám, mnohokrát proti presile. Už mu nikto z jeho tímu nepomôže, lebo na to jednoducho výkonnostne nemá. Jeho spolujazdci nestačia tempu a nasadeniu, s ktorým Peter útočí na víťazstvá v etapách. V tomto smere je Peter svetová extratrieda. Jeho záverečné špurty sú zničujúce. V nich ide totálne nadoraz.“

Peter Sagan v Šamoríne.
Peter Sagan v Šamoríne.
+8Peter Sagan v Šamoríne.

Haťapkove slová potvrdil nedávno aj športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Jens Zemke na tímovom webe, keď po pretekoch Amstel Gold Race na adresu Petra Sagana uviedol:

„V záverečných 40 km pretekov sme mu už nedali takú podporu, akú potreboval. V stíhacej skupine bol z nášho tímu sám a bolo väčšinou na ňom, aby zachytával nástupy. V poslednom momente to už nedokázal. Napriek tomu skončil na výbornom 4. mieste, ukázal silu. Boli to mimoriadne náročné preteky s vysokým tempom v závere.“

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Kamil Haťapka #Bora-Hansgrohe
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Ekvádor ECU 2 4
2. vlajka Holandsko NED 2 4
3. vlajka Senegal SNG 2 3
4. vlajka Katar KTR 2 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 2 4
2. vlajka Irán IRN 2 3
3. vlajka USA USA 2 2
4. vlajka Wales WAL 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Poľsko POL 2 4
2. vlajka Argentína ARG 2 3
3. vlajka Saudská Arábia KSA 2 3
4. vlajka Mexiko MEX 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 2 6
2. vlajka Austrália AUS 2 3
3. vlajka Dánsko DEN 2 1
4. vlajka Tunisko TUN 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Španielsko ESP 2 4
2. vlajka Japonsko JPN 2 3
3. vlajka Kostarika CRC 2 3
4. vlajka Nemecko GER 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Chorvátsko CRO 2 4
2. vlajka Maroko MRK 2 4
3. vlajka Belgicko BEL 2 3
4. vlajka Kanada CAN 2 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 1 3
2. vlajka Švajčiarsko SUI 1 3
3. vlajka Kamerun CAM 2 1
4. vlajka Srbsko SRB 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 1 3
2. vlajka Ghana GHA 2 3
3. vlajka Uruguaj URU 1 1
4. vlajka Južná Kórea KOR 2 1
Všetky zápasy