Za Saganom sa vyviezol víťaz Ewan. Slovák skončil na 4. mieste

, 17.01.2018 06:22
Peter Sagan
Peter Sagan. Autor: ,

Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na štvrtom mieste v hromadnom šprinte druhej etapy Tour Down Under, úvodného podujatia prestížnej série WorldTour v sezóne 2018, ktoré sa odohráva v Južnej Austrálii.

Trojnásobný a úradujúci majster sveta Sagan (Bora Hansgrohe) v záverečnom špurte 148,6 km dlhej etapy z Unley do Stirlingu sa príliš skoro ocitol vpredu a napokon ho predstihol jeho tradičný austrálsky rival na týchto pretekoch Caleb Ewan z tímu Mitchelton-Scott. Práve tento Austrálčan sa stal novým lídrom Tour Down Under. Ewan vedie aj bodovaciu súťaž i klasifikáciu do 25 rokov, na čele ktorej bol už aj po prvej etape.

Sagana zdolal v koncovke etapy aj Juhoafričan Daryl Impey a slovenský reprezentant napokon zjavne prepustil tretie miesto tímovému kolegovi Austrálčanovi Jayovi McCarthymu, ktorý by mal na TDU bojovať o celkový triumf.

„Bolo veľmi teplo a etapa mala predpokladaný priebeh. Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, ale Caleb Ewan bol silnejší. Som rád, že Jay McCarthy získal bonusové sekundy. V zostávajúcich štyroch etapách sa budeme snažiť o čo najlepšie výkony,“ uviedol Peter Sagan v cieli 2. etapy, cituje ho portál tímu Bora-Hansgrohe.

Jeho austrálsky kolega McCarthy poznamenal: „Mali sme dva ciele pre túto etapu – pokus o Petrovo víťazstvo a sekundy pre mňa v celkovej klasifikácii. Keď som si všimol, že Peter už nemôže vyhrať etapu, šiel som si po bonusové sekundy, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako ešte veľmi dôležité. Posunul som sa na celkové štvrté miesto a budem ďalej bojovať.“

V etape so zvlneným profilom pelotón neponúkol výnimočné tempo, do cieľa sa oproti pôvodnému časovému rozpisu prišlo o takmer polhodiny neskôr. V úniku dňa sa ocitli Španiel Jaime Castrillo z tímu Movistar, Austrálčan Scott Bowden (UniSA Australia) a jeho krajan William Clarke (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale). Ich náskok sa miestami pohyboval na úrovni 7 minút.

Z tria napokon zostal vpredu osamotený 21-ročný Castrillo, ale aj jeho pokus sa skončil približne 14 km pred cieľom. Už dva kilometre pred „páskou“ bolo jasné, že sa etapa skončí hromadným špurtom, v ktorom tentokrát chýbal víťaz 1. etapy Nemec André Greipel. Sagan začal špurtovať príliš skoro a napokon ho zdolal Caleb Ewan, ktorý si pripísal už siedmu víťaznú etapu na pretekoch v Južnej Austrálii.

Slovenský rýchlik Sagan má v aktuálnej edícii pretekov TDU na konte tretie a štvrté miesto. Zvíťazil však v nedeľňajšom kritériu People's Choice Classic, ktoré bolo pre neho vstupom do novej sezóny. Tam zdolal Greipela aj Ewana.

Vlani sa tím Bora-Hansgrohe na TDU nedočkal etapového triumfu, keďže Peter Sagan trikrát finišoval na druhom mieste za Austrálčanom Calebom Ewanom, ale Jay McCarthy skončil tretí v konečnom poradí. Vzhľadom na kvalitu kádra Bora-Hansgrohe by mala tento rok na TDU konkurovať tímu BMC Racing, ktorý má vo svojom družstve troch Austrálčanov, niekdajších šampiónov z týchto pretekov, Rohana Dennisa, Simona Gerransa a obhajcu spred roka Richieho Porteho.

Tour Down Under 2018 – výsledky:

2. etapa (Unley – Stirling, 148,6 km): 1 Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott 4:03:55 h, 2. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott, 3. Jay McCarthy (Aus.) Bora-Hansgrohe, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Nathan Haas (Aus.) Kaťuša-Alpecin, 6. Elia Viviani (Tal.) Quick-Step Floors

Poradie po 2. etape: 1. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott 07:54:00 h, 2. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott +10 s, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +12, 4. Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe +12, 5. Nathan Haas (Aus.) Kaťuša-Alpecin +15, 6. Jhonatan Restrepo (Kol.) Kaťuša-Alpecin +15

Bodovacia súťaž: 1. Caleb Ewan (Aus.) 29 bodov, 2. Peter Sagan (SR) 25, 3. Nathan Haas (Aus.) 22

#Tour Down Under 2018 #Peter Sagan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk