Pódiové umiestnenie na úvod. Sagan odštartoval TDU tretím miestom

, 16.01.2018 05:24, aktualizované: 08:54

Slovenský cyklista Peter Sagan skončil tretí v šprintérskej koncovke prvej etapy Tour Down Under, úvodného podujatia prestížnej série WorldTour v sezóne 2018, ktoré sa odohráva v Južnej Austrálii. Trojnásobný a úradujúci majster sveta v záverečnom špurte 145 km dlhej etapy z Port Adelaide do Lyndochu nestačil na Nemca Andrého Greipela a Austrálčana Caleba Ewana.

Skúsený nemecký šprintér stajne Lotto-Soudal potvrdil svoju prezývku Mr. Tour Down Under, keďže na týchto pretekoch počnúc rokom 2008 si pripísal už sedemnásty etapový triumf. Ako prvý sa zároveň oblečie do oranžového trička tohtoročnej edície TDU.

„Bol to rýchly šprint. Počkal som si na vhodný moment a vyštartoval som. Ďakujem môjmu tímu, ktorý mi pripravil výbornú pozíciu. Tour Down Under patrí medzi moje obľúbené preteky, vždy sa sem rád vraciam,“ povedal Greipel v cieli.

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) pôvodne mal pomáhať v závere 1. etapy rovnako ako pred rokom tímovému kolegovi Írovi Samovi Bennettovi, ale ten približne 5 km pred koncom nedobrovoľne vycúval z boja o víťazstvo pre spadnutú reťaz na bicykli. V záverečnom kilometri sa vpredu sformovali „vláčiky“ niekoľkých šprintérskych tí­mov.

Ako prvý šiel do rýchlej koncovky domáci Ewan, ale Greipel si skúsene počkal na správny okamih a mladého Austrálčana prešprintoval. Sagan zrýchlil na maximálku pomerne neskoro a napokon to stačilo „iba“ na tretie miesto.

„Hoci nebolo až tak horúco ako pred rokom, preteky sa aj tak odohrávali v teplom počasí. Etapa sa vyvíjala podľa predpokladov, až dospela do záverečného hromadného šprintu, kde sa náš tím riadil plánom športových riaditeľov. Moje tretie miesto pravdepodobne nie je výsledok, ktorý by sa nám páčil. Stále to je však dobré na začiatok sezóny. Ja sa cítim veľmi dobre a počas zostávajúcich etáp sa vynasnažím vydať zo seba to najlepšie,“ uviedol Peter Sagan na webe tímu Bora-Hansgrohe.

Slovenský rýchlik nezopakoval triumf z nedeľňajšieho kritéria People's Choice Classic, ktoré bolo pre neho vstupom do novej sezóne. Tam zdolal Greipela aj Ewana na rozdiel od utorka. Lídrovi tímu Bora-Hangrohe patrí štvrtá priečka v priebežnom celkovom poradí TDU s mankom 6 sekúnd na lídra Greipela.

Vďaka bonifikačným sekundám z úniku ho predstihol Austrálčan William Clarke (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale). Sagan zároveň figuruje na tretej priečke v bodovacej súťaži vďaka 13 bodom za tretie miesto v koncovke etapy. Na čele je 15-bodový Greipel.

Vlani sa tím Bora-Hansgrohe na TDU nedočkal etapového triumfu, keďže Peter Sagan trikrát finišoval na druhom mieste za Austrálčanom Calebom Ewanom, ale Jay McCarthy skončil tretí v konečnom poradí.

Vzhľadom na kvalitu kádra Bora-Hansgrohe by mala tento rok na TDU konkurovať tímu BMC Racing, ktorý má vo svojom družstve troch Austrálčanov, niekdajších šampiónov z týchto pretekov, Rohana Dennisa, Simona Gerransa a obhajcu spred roka Richieho Porteho. Sagan má po svojom boku okrem spomenutých McCarthyho a S. Bennetta aj Poliaka Macieja Bodnara, Brita Petera Kennaugha, Taliana Daniela Ossa a Nemca Rüdigera Seliga.

Podujatie Santos Tour Down Under pozostáva zo šiestich etáp, cyklisti v regióne Južnej Austrálie dovedna absolvujú 862 km. Druhá etapa v stredu 17. januára z Unley do Stirlingu (148,6 km) bude mať mierne zvlnený charakter s tzv. klasikárskym záverom.

TDU uzatvorí 6. etapa s dĺžkou 90 km v Adelaide v nedeľu 21. januára. Preteky sú prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour v sezóne 2018. Vo WorldTour 2018 bude dovedna 37 pretekov.

Tour Down Under 2018

1. etapa (Port Adelaide – Lyndoch, 145 km): 1. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 3:50:21 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Elia Viviani, Quick-Step Floors, 5. Simone Consonni (obaja Tal.) UAE Team Emirates, 6. Phil Bauhaus (Nem.) Team Sunweb – všetci v rovnako čase ako víťaz.

Poradie po 1. etape: 1. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 3:50:11 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott +4 s, 3. William Clarke (Aus.) Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale) +4, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +6, 5. Nickolas Dlamini (JAR) Dimension Data +6, 6. Nathan Haas (Aus.) Kaťuša-Alpecin +9.

Bodovacia súťaž po 1. etape: André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 15 bodov, 2. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott 14, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 13

#Tour Down Under 2018 #Peter Sagan #André Greipel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebné tulipány

Perla farebné tulipány

39,99
Smútočná kytica žlté chryzantémy

Smútočná kytica žlté chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk