Ulissiho právnik: Froome zvolil zlú taktiku, riskuje tvrdší trest

27.12.2017 14:31
Froome
Chris Froome počas Tour de France 2015. Autor: ,

Chris Froome si vo svojom snažení očistiť meno v dopingovom škandále zvolil zlú taktiku a riskuje tvrdší trest. Tvrdí to renomovaný športový právnik Rocco Taminelli. Švajčiar v roku 2014 zastupoval talianskeho cyklistu Diega Ulissiho v podobnom prípade.

Froome i Ulissi doplatili na zvýšenú hladinu salbutamolu (liek proti astme) v tele. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) pred dvoma týždňami oznámila, že štvornásobný víťaz Tour de France Froome mal na tohtoročnej Vuelte 2000 nanogramov lieku proti astme na mililiter moču. Povolený limit prekročil dvojnásobne.

V takmer identickej situácii sa ocitol Ulissi na Giro d'Italia 2014. Jeho hodnota salbutamolu v tele bola 1920 nanogramov na mililiter moču. Ulissi priznal chybné užitie lieku s dovetkom, že nešlo o úmysel ovplyvniť športový výkon, za čo si odpykal deväťmesačný dištanc.

„To, o čo sa snaží, je veľmi riskantné. On a jeho tím tvrdia, že neužil viac lieku ako je povolené. Toto tvrdenie musí dokázať a práve táto stránka veci bude veľmi náročná. Ak totiž neuspeje, môže dostať aj dvojročný dištanc,“ povedal Taminelli o Froomovi.

Líder tímu Sky neskôr španielsku Grand Tour vyhral a stal sa len tretím cyklistom v histórii, ktorý triumfoval na Tour de France a Vuelte v jednom roku.

Froome trvá na svojej nevine a hodlá absolvovať sériu farmakokinetických testov. Farmakokinetika je oblasť farmakológie, ktorá sa zaoberá skúmaním a opisom osudu liečiv v organizme, a to od ich podania až po vylúčenie.

Ulissi rovnaké testy absolvoval tiež, ale neskôr na radu Taminelliho, ktorý pôsobil aj ako člen disciplinárnej komisie na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne, priznal pochybenie a dostal redukovaný trest.

„Veľa ľudí hovorí, že ich prípady sú rovnaké. Lenže je tam veľký rozdiel v spôsobe obhajoby. Diego si napokon priznal chybu, čo v prípade Frooma tak zatiaľ nevyzerá. Navyše, Diego bol nepozorný, nechcel podvádzať. Vedel vysvetliť, prečo užil salbutamol, z akých dôvodov a preto dostal len deväť mesiacov,“ vravel Taminelli pre VeloNews a dodal:

„Froomova verzia je iná. Tvrdí, že užil povolené množstvo salbutamolu, ale jeho telo liek v čas nevylúčilo. Tým riskuje a môže prísť o veľa. O titul z Vuelty i o bronz zo svetového šampionátu.“

Vyzerá to tak, že Froome stavil na taktiku všetko alebo nič. Buď dokáže svoju nevinu a cyklošéfovia kompletne očistia jeho meno alebo ho čaká diskvalifikácia, odobratie titulov a niekoľkomesačný dištanc.

#UCI #Sky #Rocco Taminelli #Diego Ulissi #Chris Froome
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 17

Kytica Zimona 17

28,99
Sweet červené ruže a ľalie

Sweet červené ruže a ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk