Sagan odštartoval veľkú revolúciu, UCI oficiálne nasadí videorozhodcov

22.12.2017 09:32
Sagan Cavendish
Inkriminovaný moment TdF 2017 - Mark Cavendish padá po kontakte s Petrom Saganom. Autor: ,

Na všetkých troch cyklistických pretekoch Grand Tour, štyroch z piatich monumentálnych klasík (okrem Okolo Lombardska) a tiež na majstrovstvách sveta budú od budúceho roka sporné situácie posudzovať aj videorozhodcovia.

Informuje o tom belgický denník Het Nieuwsblad. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) odskúša novú technológiu na najväčších podujatiach a pokiaľ sa osvedčí, rozšíri ju aj na ostatné preteky.

V obehu budú štyria videorozhodcovia z Francúzska, Španielska, Talianska a Belgicka – teda krajín, kde sa koná najviac cyklistických súťaží. Každá porota bude pozostávať zo štyroch členov – troch všeobecných a jedného videorozhodcu, ktorého verdikt bude mať rovnakú váhu v porovnaní s názorom jeho troch kolegov.

„V kontraste s videorozhodcom vo futbale, ten cyklistický bude robiť skutočné rozhodnutia. Kým vo futbale má len akúsi poradnú funkciu, v cyklistike bude mať jeho výrok veľkú váhu v konečnom verdikte. K dispozícii bude mať zábery z rôznych kamier. V skutočnosti je počas pretekov zachytených omnoho viac záznamov, ako sa vysiela v televízii,“ povedal pre Het Nieuwsblad vybraný rozhodca z Belgicka Guy Dobbelaere.

Záver štvrtej etapy poznačili pády. Po kontakte...
Záver štvrtej etapy poznačili pády. Po kontakte s Petrom Sagana skončil v bariére Mark Cavendish. Autor: Reuters, BENOIT TESSIER

O služby videorozhodcov sa cyklistika hlásila už dlhší čas, poslednou povestnou kvapkou bolo nespravodlivé vylúčenie Petra Sagana z tohtoročnej Tour de France. Po finiši 4. etapy vo Vitteli sa jury zhodla na tom, že slovenský trojnásobný majster sveta (vtedy len dvojnásobný) ohrozil v záverečnom šprinte viacerých jazdcov. Sagan sa dostal do kontaktu s Britom Markom Cavendishom, ktorý spadol na bariéry a zlomil si pravú lopatku.

Líder tímu Bora-Hansgrohe pôvodne inkasoval časovú penalizáciu a odpočet bodov v súťaži o zelený dres, ale rozhodcovia ho neskôr na základe videozáznamov vylúčili z pretekov. Kauza sa neskôr dostala aj na Športový arbitrážny súd (CAS). Tam UCI uznala chybu a opísala incident ako nešťastný a neúmyselný.

Dobbelaere tiež uviedol, že UCI diskutuje s vysielateľmi o umiestnení väčšieho počtu kamier v priestoroch cieľa, aby mal videorozhodca čo najlepšie možnosti na posúdenie situácie.

„V incidente medzi Saganom a Cavendishom neboli okolnosti toho, čo a ako sa stalo, hneď jasné. Vo futbale je fixne stanovené ihrisko a spoločnosti si dajú kamery tam, kde chcú. Toto nie je možné na trati počas pretekov, určite by sa nemal zvýšiť počet motorizovaných kamier. UCI momentálne zisťuje, či je možné umiestniť viac kamier do oblasti cieľa, aby bolo možné pozrieť sa na šprint z rôznych uhlov,“ dodal Dobbelaere.

#cyklistika #Giro d'Italia #Peter Sagan #Tour de France #UCI #Vuelta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebné tulipány a narcisy Jar

Perla farebné tulipány a narcisy Jar

29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk