Sagan pred poslednými etapami: Ich profily sedia viac Rafalovi ako mne

, 02.08.2017 16:58, aktualizované: 18:44

Holanďan Danny van Poppel z tímu Sky sa stal víťazom piatej etapy na 74. ročníku cyklistických pretekov Okolo Poľska zaradených do kalendára World Tour. Stredajšia etapa vo zvlnenom teréne merala iba 130 km, štart mala v Olimp Nagawczyny a cieľ v Rzeszówe.

V záverečnom špurte na mokrej ceste Van Poppel zdolal Slovinca Luku Mezgeca (Orica-Scott) a Slováka Petra Sagana (Bora-Hansgrohe). V žltom drese jazdiaci Sagan si udržal pozíciu prvého muža pretekov a vďaka bonifikácií za tretie miesto zvýšil svoj náskok pred Belgičanom Dylanom Teunsom (BMC Racing) z 10 na 14 sekúnd a pred tímovým kolegom Poliakom Rafalom Majkom na 20 sekúnd. Sagan je naďalej aj lídrom bodovacej súťaže.

„Bola to krátka, ale veľmi náročná etapa. Som rád, že som sa v náročných podmienkach vyhol pádu. Trať bola mokrá, šmykľavá. Čakajú nás posledné dve etapy, ktoré rozhodnú o celkovom víťazovi. Ich profily viac sedia Rafalovi (Majkovi) ako mne, takže uvidíme, ako to dopadne,“ povedal Sagan v cieli.

Peter Sagan je právom zatiaľ najsledovanejšou persónou na Okolo Poľska. V sobotu zvíťazil v úvodnej etape v Krakove, v nedeľňajšom „nedokončenom“ špurte v Katoviciach skončil ôsmy a prišiel o žltý dres lídra, ale v pondelok si to vynahradil.

V záverečnom prudkom stúpaní v Szczyrku s vypätím všetkých síl došiel do cieľa ako druhý a prinavrátil si najcennejší dres prvého muža pelotónu. V utorok ho potvrdil tretím miestom v rýchlej šprintérskej koncovke v Zabrze a v stredu to navlas zopakoval v Rzeszówe.

Preteky Okolo Poľska sú pre dvojnásobného majstra sveta Petra Sagana prvými od skorého a kontroverzného vylúčenia z Tour de France. Na poľských cestách bol Sagan ešte v úvode svojej profikariéry v roku 2011 celkovým víťazom.

Peter Sagan vstupoval aj do piatej etapy ako majiteľ dvoch najcennejších tričiek, čiže ako líder celkovej klasifikácie aj bodovacej súťaže. Etapa mala zvlnený charakter a práve slovenský cyklista sa pred ňou rátal do užšieho okruhu favoritov na víťazstvo. V úniku dňa sa ocitli piati cyklisti: Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Tejay van Garderen (BMC Racing Team), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Moreno Moser (Astana) a Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors).

Po 50 km si vypracovali náskok 2:35 min a chystali a na štyri horské prémie II. a III. kategórie. Prvé dve na 71,4 a 79,7 km na Gmina Lubenia (III. kat., resp. II. kat. z rôznych strán kopca) ovládol Belgičan Monfort. Nasledovala na 96,5 km prémia na Lany (II. kat., 1,2 km, priemerný sklon 8,2%) a aj tam sa poponáhľal za bodmi do vrchárskej súťaže jej už virtuálny líder Monfort. Pelotón tam zaostával o 1:40 min, vpredu sa o tempo staral najmä Talian v službách Bora-Hansgrohe Cesare Benedetti.

Dvadsaťsedem kilometrov pred cieľom cyklistom výdatne zapršalo a jeden z členov úniku Nemec Schachmann sa po neubrzdení zákruty ocitol mimo cesty. Po výmene bicykla pokračoval v etape. O ďalších 5 km prešla už len štvorica vpredu po prvý raz priestorom cieľa a čakal ju záverečný 22 km dlhý okruh po Rzeszówe a v jeho okolí.

Pelotón zaostával o 1:20 min a o ničom nebolo rozhodnuté. V druhom stúpaní na Lany pelotón zabral a skupinu v úniku takmer dostihol. Vpredu sa ešte odtrhol Van Garderen a na vrchole Lany si pripísal 5 bodov do vrchárskej súťaže.

Jeho pokus v zjazde vyzeral, že nie je márny, 7 km pred cieľom mal k dobru 20 sekúnd. Pelotón ho napokon „zhltol“ 3 km pred páskou. Potom sa vpredu sformovala silná skupina tímu Sky pre Dannyho van Poppela a za nimi odhodlaný Sagan. Slovák bol opäť v samom závere trochu „zavretý“. To napokon využil na víťazný špurt Van Poppel, kým na Sagana rovnako ako v utorok zostalo tretie miesto.

Vo štvrtok čaká na cyklistov na Okolo Poľska predposledná 6. etapa z Wieliczky do Zakopaného (189 km) a najmä jej druhá polovica bude hornatá s piatimi vrchárskym prémiami I. kategórie.

Výsledky – Okolo Poľska 2017:

5. etapa (Olimp Nagawczyna – Rzeszów, 130 km): 1. Danny van Poppel (Hol.) Sky 2:59:44 h, 2. Luka Mezgec (Slovin.) Orica-Scott, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Roberto Ferrari (Tal.) UAE Emirates, 5. Enrico Battaglin (Tal.) LottoNL-Jumbo, 6. Niccolo Bonifazio (Tal.) Bahrain-Merida – všetci rovnaký čas ako víťaz.

Poradie po 5. etape: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 18:41:27 h, 2. Dylan Teuns (Belg.) BMC Racing +14 s, 3. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +20, 4. Wilco Kelderman (Hol.) Sunweb +24, 5. Odd Christian Eiking (Nór.) FDJ +31, 6. Domenico Pozzovivo (Tal.) Ag2r La Mondiale +32

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 88 bodov, 2. Danny van Poppel (Hol.) Sky 76, 3. Niccolo Bonifazio (Tal.) Bahrain-Merida 51

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Irigo Smútočný veniec Oranžovohnedý

Irigo Smútočný veniec Oranžovohnedý

19,99
Moss wall white dark green

Moss wall white dark green

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk