Sagan skončil v poslednej etape druhý. Bodovaciu súťaž vyhral suverénne

Julian Alaphilippe sa stal prvým francúzskym víťazom v 11-ročnej histórii cyklistických pretekov Okolo Kalifornie.

23.05.2016 07:02
Peter Sagan Foto:
Peter Sagan.
debata (3)

V záverečnej ôsmej etape so štartom aj cieľom v Sacramente (136 km) skončil 23-ročný pretekár tímu Etixx – Quick-Step na 11. mieste a potvrdil svoje prvé celkové víťazstvo v etapových pretekoch v kariére. Alaphilippe v súčte ôsmich etáp predstihol Austrálčana Rohana Dennisa o 21 sekúnd. Tretí skončil ďalší zástupca BMC Racing Američan Brent Bookwalter (+43 s).

Šprintérsky záver pretekov v Sacramente ovládol Brit Mark Cavendish z tímu Dimension Data. Držiteľ 26 etapových triumfov na Tour de France zvíťazil pred Slovákom Petrom Saganom (Tinkoff) a Nórom Alexandrom Kristoffom (Kaťuša). Zatiaľ čo o sobotňajšom triumfe Kristoffa pred P. Saganom v Santa Rose rozhodli doslova centimetre na cieľovej páske, tentoraz bol Cavendish suverénny a zvíťazil takmer o dve dlžky bicykla.

„Vedel som, že sa musím držať Petrovho zadného kolesa a ešte Adama Blytheho, ktorý bol s ním. Odtiaľ som potom zaútočil,“ povedal 31-ročný Mark Cavendish podľa webu Cyclingnews. O päť rokov mladší Sagan vyhral v práve skončenom ročníku pretekov Okolo Kalifornie dve etapy a dvakrát skončil druhý. Zároveň suverénne ovládol bodovaciu súťaž, keď druhého v celkovom poradí Nóra Kristoffa zdolal o 35 bodov. Zelený dres jej lídra nosil na sebe takmer počas celých pretekov.

Sagan bol v Kalifornii obhajcom celkového víťazstva, ale tohtoročný náročnejší profil s množstvom stúpaní aj nad 2000 m mu reálne nedával šance zopakovať tento úspech.

V celkovej klasifikácii obsadil 35. miesto s odstupom 22:21 min za Alaphilippom. Aj tak bol zo svojho tímu najlepší, mladý Rakúšan Michael Gogl skončil dve priečky za ním a jeho starší brat Juraj bol celkovo sedemdesiaty. Vlani P. Sagan práve Alaphilippa zdolal v konečnom účtovaní o 3 sekundy. Sagan od roku 2010 nazbieral už 15 víťazných etáp na pretekoch Okolo Kalifornie a je lídrom v tejto štatistike. Druhý Cavendish v nedeľu zaokrúhlil počet etapových víťazstiev na desať.

„Je niečo výnimočné radovať sa z víťazstva v etapových pretekoch, a najmä tu v Kalifornii. Záverečná etapa bola poriadne nervózna, lebo všetci si chceli strážiť pozície vpredu pre svojich jazdcov pre celkovú klasifikáciu. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli, najmä tímovým kolegom a fanúšikom,“ uviedol šampión Okolo Kalifornie J. Alaphilippe.

Výsledky – Okolo Kalifornie:

8. etapa: Sacramento – Sacramento (136 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 3:01:12 h, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff – rovnaký čas ako víťaz, 3. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 4. Danny van Poppel (Hol.) Sky, 5. John Degenkolb (Nem.) Giant-Alpecin, 6. Niccolo Bonifazio (Tal.) Trek-Segafredo – všetci v čase víťaza,…76. Martin Velits, Etixx – Quick-Step +1:28, 89. Juraj Sagan +1:39, 90. Erik Baška +1:39, 107. Michael Kolář (všetci SR) všetci Tinkoff +2:40

Konečné poradie po 8. etape: 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx – Quick-Step 31:47:50 h, 2. Rohan Dennis (Aus.) BMC Racing +21 s, 3. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing +43, 4. Andrew Talansky (USA) +52, 5. Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling a Samuel Sánchez (Šp.) BMC Racing – obaja +1:22, 7. George Bennett (N. Zél.) LottoNL-Jumbo +1:50, 8. Jurgen van de Broeck (Belg.) Kaťuša +1:53, 9. Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman +1:57,…35. Peter Sagan +22:21 min, 70. Juraj Sagan, obaja Tinkoff +54:17, 79. Martin Velits, Etixx – Quick-Step +1:04:18 h, 30. Michael Kolář +1:40:26, 131. Erik Baška (všetci SR) obaja Tinkoff +1:44:56.

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 68 bodov, 2. Alexander Kristoff (Nór.) 33, 3. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx – Qiuck-Step 26, 4. Rohan Dennis (Aus.) BMC Racing 24, 5. Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling a Danny van Poppel (Hol.) obaja 21

Vrchárska súťaž: 1. Evan Huffman (USA) Rally Cycling 36, 2. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx – Quick-Step 23, 3. Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel 22,…8. Peter Sagan (SR) 13