Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Giro bude bez Slovákov. Najväčším favoritom je Talian Nibali

V cyklistickom svete máj tradične patrí pretekom Giro d'Italia. Už 99. ročník podujatia tzv. Grand Tour odštartujú v piatok prológom či 9,8 km dlhou časovkou v holandskom Apeldoorne. Giro vyvrcholí v nedeľu 29. mája záverečnou 21. etapou z Cunea s dojazdom do Turína (163 km).

05.05.2016 09:14
Vincenzo Nibali Foto: ,
Taliansky cyklista Vincenzo Nibali.
debata

Celkovo čaká na pelotón 3463,1 km v sedle bicykla rozdelených do 21 etáp. Až sedem z nich bude mať prívlastok horská – so štyrmi náročnými dojazdmi na kopci. Jazdci absolvujú aj 61,1 km v dovedna troch individuálnych časovkách, tímová bude v rozpise chýbať. Holandský úvod bude dvanástym štartom Gira mimo územia Talianska.

Na predstoročnicovom Gire budú chýbať slovenskí cyklisti, jediným zástupcom bude športový riaditeľ v službách tímu Tinkoff Ján Valach. Na Giro d'Italia 2016 nebude chýbať bývalý šampión týchto pretekov z tímu Astana, Talian Vincenzo Nibali (2013), ako aj ambiciózny nováčik v tíme Sky, vlani tretí muž konečného poradia, Španiel Mikel Landa.

Medzi favoritov na celkový triumf treba zaradiť aj Kolumbijčana Rigoberta Urána (Cannondale) či španielskeho nezmara z tímu Movistar Alejandra Valverdeho. Tím Trek-Segafedo ponúka do hry skúseného Kanaďana Rydera Hesjedala, šampióna Gira z roku 2012, ale aj lúčiaceho sa Švajčiara Fabiana Cancellaru, ktorý bude mať ambície najmä v časovkách.

Giant-Alpecin sa spolieha na Holanďana Toma Dumoulina a Etixx-QuickStep najmä na znamenitého šprintéra, Nemca Marcela Kittela. Hviezdne trio elitných vrchárov Alberto Contador (Šp., zároveň obhajca trofeje), Nairo Quintana (Kol.), Chris Froome (V. Brit.) sa v tomto roku sústredí len na úspech na Tour de France.

„Som Talian a som rád, že som po dvoch rokoch späť na Gire. Urobím všetko pre úspech. Čo bolo vlani na Vuelte, nebolo práve najlepšie, ale už je to za mnou. V tomto roku mám dva veľké ciele – prvým je Giro a druhým olympijské preteky v Riu,“ vravel Nibali s odkazom na svoje „iba“ tretie miesto z minuloročných pretekov Okolo Španielska aj na webe Cyclingnews.

„Mám formu a aj veľkú motiváciu vyhrať Giro. Patrím medzi favoritov, ale nie som zďaleka sám. Okrem Nibaliho a Valverdeho sú tu Urán, Dumoulin či Majka,“ skonštatoval Mikel Landa.

Tím ruského milionára Olega Tiňkova bude tentoraz bez Slovákov v sedle bicykla. Lídrom pre Giro bude najmä vzhľadom na svoje vrchárske kvality Poliak Rafal Majka, ktorý už má z minulosti na konte siedme či šieste miesto z talianskych ciest. Pomáhať mu bude najmä silné trio domestikov Matteo Tosatto, Jevgenij Petrov, Pavel Brutt, ktorí absolvujú svoje trináste, jedenáste, resp. siedme Giro.

„Rafal Majka je naším absolútnym lídrom a chránencom tímu. Na rovinách sa spoliehame aj na Pavla Brutta, ktorý je aj jazdcom vhodným do únikov,“ povedal športový riaditeľ tímu Tinkoff Tristan Hoffman.

V krajine tulipánov sa uskutočnia prvé tri etapy Gira 2016, okrem úvodnej časovky či prológu aj ďalšie dve s koncovkami v Nijmegene a Arnheme. Následne sa jazdci letecky dopravia na taliansku pôdu do Kalábrie, kde si doprajú deň voľna. Odtiaľ sa vydajú smerom na sever do Kampánie a Toskánska, tam ich čakajú kopcovité dojazdy v Roccarase a Sestole.

V 6. etape sa cyklisti vyštverajú do Roccarasa v centrálnych Apeninách s 20 km dlhým stúpaním do výšky 1572 m. Bude to pre nich prvá veľká skúška odolnosti v kopcoch. Z troch časoviek bude zaujímavá najmä tá, ktorá ako 9. etapa povedie vinicami v oblasti Chianti v centrálnom Toskánsku s dĺžkou 40,5 km. Šprintérskych koncoviek by malo byť sedem, ale o osude pretekov rozhodnú vrchárske súboje v Dolomitoch a francúzskej časti Álp.

Budú to najmä tri alpské etapy v záverečnom týždni – jazdci sa vyšplhajú na Pinerolo, francúzsky Risoul či Sant'Anna di Vinadio. Cieľ v Risoule v 19. etape príde po 16 km dlhom stúpaní, ale ešte predtým čaká na pelotón horský masív Colle dell'Agnello. Cyklisti budú musieť prekonať horský priesmyk vo výške 2744 m, jeho prvý pokoriteľ dostane špeciálnu cenu Cima Coppi za prejazd najvyššie položeného miesta na trase Gira. Nasledujúca 20. etapa s prívlastkom posledná alpská s cieľom na Sant'Anna di Vinadio bude mať len 134 km, ale náročnosťou sa vyrovná tej predchádzajúcej.

Z troch stúpaní púta pozornosť najmä to na Col de la Bonette vo výške 2715 m po stúpaní dlhom 22,2 km. Tento nehostinný kopec bol v roku 2008 súčasťou trasy Tour de France a vtedajší víťaz tejto špeciálnej horskej prémie Juhoafričan John-Lee Augistyn v následnom zjazde vyletel z jednej z ostrých zákrut a po približne 50-metrovom nekontrolovanom páde skončil v štrkovom poli. Ako zázrakom sa mu nič nestalo, iba zničil bicykel.

Ostatných 10 víťazov (2006 – 2015):
2015 Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo
2014 Nairo Quintana (Kol.) Movistar
2013 Vincenzo Nibali (Tal.) Astana
2012 Ryder Hesjedal (Kan.) Garmin-Barracuda
2011 Michele Scarponi (Tal.) Lampre-ISD
2010 Ivan Basso (Tal.) Liquigas-Domio
2009 Denis Meňšov (Rus.) Rabobank
2008 Alberto Contador (Šp.) Astana
2007 Danilo di Luca (Tal.) Liquigas
2006 Ivan Basso (Tal.) Team CSC

debata chyba
Viac na túto tému: #Giro d'Italia