Pravda je partnerom Slovenského olympijského tímu
Pravda je partnerom Slovenského olympijského tímu

Kirijenka je prvým Bielorusom, ktorý sa stal majstrom sveta

Vasil Kirijenka sa stal historicky prvým Bielorusom, ktorý sa stal majstrom sveta v časovke jednotlivcov v kategórii "elite“.

23.09.2015 22:20
Vasilij Kirijenka Foto: ,
Bieloruský víťaz časovky jednotlivcov Vasilij Kirijenka.

Kirijenka dosiahol na 53,5 km dlhej majstrovskej trati v americkom Richmonde výsledný čas 1:02:29 h a o 9 sekúnd zdolal Taliana Adriana Maloriho. Bronzový je Francúz Jerome Coppel, ktorý za novým majstrom sveta zaostal o 27 sekúnd. Kirijenka triumfoval úplne zaslúžene, keď najrýchlejší bol na všetkých meraných medzičasoch, Trojica medailistov síce má nesporné časovkárskej kvality, ale na stupne víťazov sa rátalo s inými cyklistami. Najmä s Nemcom Tonym Martinom. Trojnásobný majster sveta však nezvládol rolu najväčšieho favorita a finišoval až na 7. mieste. Bez medaily – na 5. priečke – skončil aj vlani bronzový Holanďan Tom Dumoulin, jednu pozíciu za ním špurtoval austrálsky favorit Rohan Dennis. Slovensko nemalo zastúpenie.

Tridsaťštyriročný Kirijenka doteraz vybojoval v časovke jednotlivcov na svetovom šampionáte iba jeden bronz, a to v roku 2012 v holandskom Valkenburgu. V tomto roku však potvrdil skvelú formu viackrát: časovku vyhral na Giro d'Italia a tiež na premiérových európskych hrách v Baku. Rovnako je úradujúcim majstrom svojej krajiny v tejto cyklsitickej disciplíne.

Sklamaný Tony Martin označil pred začiatkom pretekov trasu stredajšej časovky, ktorá štartovala v Kings Dominion severne od Richmondu, za harmonickú a vyhovujúcu jeho štýlu jazdy. Až záverečné pasáže pred cieľom boli technickejšie so zákrutami a súčasťou posledného kilometra bolo aj 300 m dlhé stúpanie na Governor Street, odkiaľ jazdcov čakal ešte 680 m dlhý finiš do cieľa.

Časovka – muži „elite“ (Kings Dominion – Richmond, 53,5 km): 1. Vasil Kirijenka (Biel.) 1:02:29 h, 2. Adriano Malori (Tal.) 1:02:38, 3. Jerome Coppel (Fr.) 1:02:56, 4. Jonathan Castroviejo (Šp.) 1:02:59, 5. Tom Dumoulin (Hol.) 1:03:30, 6. Rohan Dennis (Aus.) 1:03:37, 7. Tony Martin (Nem.) 1:03:46, 8. Marcin Bialoblocki (Poľ.) 1:03:51.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #MS v cyklistike #Vasil Kirijenka #časovka jednotlivcov