Matthews vyhral tretiu etapu a je lídrom. Sagan skončil 129.

Tretiu etapu cyklistickej Vuelty z Cádizu do Argosu de la Frontera (197,8 km) vyhral v záverečnom špurte Austrálčan Michael Matthews (5:12:14 h) z tímu Orica GreenEdge.

25.08.2014 19:24
Michael Matthews Foto: ,
Michael Matthews sa teší z triumfu v tretej etape Vuelty.
debata (2)

Druhý skončil Ír Daniel Martin (Garmin Sharp) a tretí bol v cieli Španiel Joaquím Rodríguez z tímu Kaťuša. Matthews sa stal aj novým lídrom Vuelty, keď z červeného dresu prvého muža priebežnej klasifikácie vyzliekol Španiela Alejandra Valverdeho. Pred Kolumbijčanom Nairom Quintanom (Movistar) má Matthews náskok 4 sekúnd. Tretí je Valverde s odstupom 11 sekúnd.

Slovenský cyklista Peter Sagan (Cannondale) skončil v 3. etape Vuelty na 129. mieste s odstupom 3:37 min za víťazným Matthewsom. O niečo lepšie bol na tom v cieli druhý Slovák Martin Velits (Omega Pharma Quick-Step), ktorý finišoval na 117. priečke s mankom 3:24 min. V celkovom priebežnom poradí je P. Sagan stoštvrtý (3:47) a M. Velits stodeviaty (3:54).

Etapu so zvlneným profilom a štyrmi horskými prémiami tretej kategórie ovplyvnil únik pätice pretekárov Danilo Wyss (BMC), Lluis Más Bonet (Caja Rural-Seguros), Jérome Cousin (Europcar), Jonathan Fumeaux (IAM Cycling) a Jacques van Rensburg (MTN Qhubeka). Po 50 km mali jazdci v úniku už vyše 8-minútový náskok a neskôr si rozdelili body na všetkých vrchárskych aj oboch rýchlostných prémiách.

zväčšiť Peter Sagan pred štartom tretej etapy Vuelty. Foto: SITA/AP, Miguel Angel Morenatti
Peter Sagan Peter Sagan pred štartom tretej etapy Vuelty.

Zatiaľ čo Švajčiar Fumeaux 60 km pred cieľom už nestačil na tempo skupiny, Španiel Más Bonet sa odtrhol a rozhodol sa pre sólojazdu. Skončila sa 25 km pred cieľom, keď bol pelotón už opäť pokope. Potom prišiel pád dvoch jazdcov tímu Movistar, v ktorom sa ocitol aj prvý držiteľ červeného dresu Jonathan Castroviejo.

Trinásť kilometrov pred cieľom zaútočil Austrálčan Adam Hansen (Lotto Belisol) a získal náskok 17 sekúnd. To ešte nič neriešilo. V technickom závere s dvoma ostrými zákrutami, zúženou cestou a prejazdmi cez rieku bolo potrebné byť vpredu pre vytvorenie si čo najlepšej pozície v miernom stúpaní. Najprv to vyzeralo na víťazstvo Taliana Giampaola Carusa, neskôr na Íra Dana Martina, ale v samom závere sa majstrovsky presadil Austrálčan Michael Matthews.

3. etapa (Cádiz – Argos de la Frontera, 197,8 km): 1. Michael Matthews (Aus.) Orica GreenEdge 5:12:14 h, 2. Daniel Martin (Ír.) Garmin Sharp, 3. Joaquím Rodríguez (Šp.) Kaťuša, 4. Wilco Kelderman (Hol.), 5. Paul Martens (Nem.) obaja Belkin, 6. Cadel Evans (Aus.) BMC – všetci rovnaký čas ako víťaz,… 117. Martin Velits (Omega Pharma – Quick-Step) +3:24,… 129. Peter Sagan (obaja SR) Cannondale +3:37

Poradie po 3. etape: 1. Michael Matthews (Aus.) Orica GreenEdge 9:27:53 h, 2. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +4, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +11, 4. Rigoberto Urán (Kol.) Omega Pharma – Quick-Step +15, 5. Damiano Caruso (Tal.) Cannondale +17, 6. Estéban Cháves Rubio (Kol.) Orica GreenEdge +17,… 104. Peter Sagan, Cannondale +3:47,… 109. Martin Velits (obaja SR) Omega Pharma – Quick Step +3:54.