Uvidíme, čo bude o pár rokov, hovorí o budúcnosti Sagan

Slovenský cyklista Peter Sagan obhájil zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France. V cieli mal z úspechu veľkú radosť, oslavoval celý tím Cannondale.

22.07.2013 13:36
Tour de France, Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan zdraví počas poslednej etapy Tour.
debata

Aj keď sa hovorí, že obhájiť je ťažšie ako niečo prvýkrát získať, Sagan tvrdí opak: "Myslím si, že tento rok to bolo trochu jednoduchšie. Vlani sme mali tím najmä pre Nibaliho, teraz pre mňa, ľahšie sa situácia kontrolovala,“ uviedol Peter Sagan.

Dvadsaťtriročný jazdec tímu Cannondale nezačal 100. ročník Tour de France najlepšie. Hneď v úvodnej etape mal pád a jeho plány obhájiť zelený dres dostali menšiu trhlinu. Zranil si vtedy chrbát i stehno a pár dní mu trvalo, kým sa na bicykli opäť úplne našiel. Na Korzike však zaváhali aj jeho najväčší súperi Mark Cavendish a André Greipel. O zisku dresu rozhodol majster SR prakticky v siedmej etape, keď s pomocou tímu roztrhal pelotón a potom už iba kontroloval veľký náskok. V konečnom účtovaní zdolal o úctyhodných 97 bodov.

"Prvý deň som mal smolu. Spadol som, zdravotné problémy sa so mnou ťahali dlhšie, necítil som sa dobre. Ešte aj teraz mám pamiatku po tom páde,“ ukazoval Peter Sagan na odreninu na ruke a potom pokračoval: "Po páde sa mi to zdalo byť náročnejšie obhájiť. Greipel však odtrhol prehadzovač, Cavendish sa nedostal na bodované miesto a zrazu sa z toho stala hra, keďže sme boli všetci na nule. Po siedmich dňoch som mal zrazu veľký náskok a mali sme všetko pod kontrolou.“

Práve siedma etapa do Albi bola z hľadiska vývoja súťaže o zelený dres kľúčovou. Cannondale roztrhal pelotón a Sagan dosiahol jediné víťazstvo na Tour 2013. Rodák zo Žiliny sa počas celých pretekov pohyboval v popredí pelotónu a kontroloval si najmä šprintérov. V horských etapách mu nerobilo problém po menších kopcoch udržať sa medzi najlepšími vpredu a potom získať dôležité body. V dojazdoch rovinatých etáp vždy bojoval o víťazstvo. "Práve to bolo dôležité, že som bol vpredu so šprintérmi a nestrácal v súbojoch s nimi veľa bodov. Po páde som mal menšiu krízu, neboli to pre mňa jednoduché etapy,“ doplnil Peter Sagan.

Na dojazd v Paríži sa veľmi tešil. Zisk zeleného dresu potvrdil v sobotňajšej etape v okolé Annecy, posledné kilometre mohol absolvovať uvoľnene. Napokon však v závere bojoval o etapový vavrín a pásku prešiel na 4. mieste. "Teším sa, že je už koniec pretekov. Posledné dni som mal toho plné zuby, teraz v cieli už prišlo veľké uvoľnenie. Tohtoročnú Tour hodnotím pozitívne. Mali sme cieľ získať zelený dres a to sa nám podarilo. Vlani som síce vyhral tri etapy, tento rok iba jednu, ale je to v poriadku. Dôležité bolo tričko. Teraz to bol iný typ pretekov, jazdilo sa inak. Nedá sa to porovnávať,“ tvrdil Peter Sagan.

Vzhľadom na svoj vek môže pomýšľať ešte na množstvo úspechov na Tour de France a podľa mnohých by mohol prekonať rekord Erika Zabela v počte víťazstiev v súťaži o zelený dres. Nemec ich mal počas kariéry na konte šesť. Sagan ich má zatiaľ dva a ďalšie môže v budúcnosti získať. V porovnaní s inými šprintérmi je jeho výhodou, že dokáže zabodovať aj v náročnejších etapách. "Momentálne nechcem na to myslieť, koľko by som mohol vyhrať bodovacích súťaží na Tour. Nechajme to tak, uvidím za pár rokov, kde budem,“ dodal skromne Sagan.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Holandsko NED 4 10
2. vlajka Senegal SNG 3 6
3. vlajka Ekvádor ECU 3 4
4. vlajka Katar KTR 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 3 7
2. vlajka USA USA 4 5
3. vlajka Irán IRN 3 3
4. vlajka Wales WAL 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Argentína ARG 3 6
2. vlajka Poľsko POL 3 4
3. vlajka Mexiko MEX 3 4
4. vlajka Saudská Arábia KSA 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 3 6
2. vlajka Austrália AUS 3 6
3. vlajka Tunisko TUN 3 4
4. vlajka Dánsko DEN 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Japonsko JPN 3 6
2. vlajka Španielsko ESP 3 4
3. vlajka Nemecko GER 3 4
4. vlajka Kostarika CRC 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Maroko MRK 3 7
2. vlajka Chorvátsko CRO 3 5
3. vlajka Belgicko BEL 3 4
4. vlajka Kanada CAN 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 3 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 3 6
3. vlajka Kamerun CAM 3 4
4. vlajka Srbsko SRB 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 3 6
2. vlajka Južná Kórea KOR 3 4
3. vlajka Uruguaj URU 3 4
4. vlajka Ghana GHA 3 3
Všetky zápasy