Od rekordu ho delilo 17 sekúnd. Košický maratón ovládol Keňan

Keňan Reuben Kerio zvíťazil na 98. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, keď dosiahol čas 2:07:18 h.

03.10.2021 12:07
SR Atletika MMM Košice KEX Foto: ,
Bežci na trati 98. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach.
debata (2)

Za traťovým rekordom zaostal o 17 sekúnd. Na druhom mieste finišoval Hiribo Shano z Etiópie s časom 2:07:48. Tretí bol v cieli Albert Kangogo za 2:07:52.

O ženský rekord sa postarala Ayuntu Kumela Tadesseová z Etiópie, ktorá dosiahla čas 2:24:35 h. Ženské maximum z roku 2019 posunula o 1:26 min., keď vylepšila čas 2:26:01, ktorý zabehla jej krajanka Kumeshi Sichalová.

Na pódiu pre víťazky sa stretli tri Etiópčanky. Zaujímavosťou je, že ženský rekord z roku 2019 prekonali aj druhá a tretia v poradí. Strieborná Maeregu Hayelom Shegaeová mala výsledný čas 2:24:42, tretia v poradí Dinknesh Mehash Teferová 2:25:00.

Ján Volko. Čítajte viac Výhry i slovenský rekord. Volko sa vrátil vo veľkom štýle

Titul maratónskeho majstra Slovenska tretíkrát v kariére získal Tibor Sahajda. S časom 2:22:02 výrazne zaostal za osobným rekordom (2:15:25), no po vlaňajšom triumfe Mareka Hladíka získal späť slovenský titul.

Hladík, ktorý v roku 2020 využil neúčasť africkej elity na celkové prvenstvo, si vylepšil osobný rekord na 2:22:44 a v celkovom poradí skončil ôsmy za Sahajdom.

Podľa očakávania sa na čele usadila favorizovaná 8-členná skupinka afrických bežcov. Slovák Tibor Sahajda mal po polhodine manko 1:30 min. Elita mala na 15. kilometri čas 45:18 min. a rýchle tempo jej vydržalo aj do obrátky.

Na nej to vyzeralo na útok na traťový rekord, keďže medzičas najlepších 1:03:44 bol o 7 sekúnd lepší než v roku 2012, keď Keňan Lawrence Kimayio vyhral s časom 2:07:01. Na 30. kilometri bola v čele 5-členná skupinka.

úmrtie, sviečka, pohreb Čítajte viac Zomrel legendárny slovenský bežec Jozef Kočiš

Tá sa postupne trhala, do úniku sa dostal Kerio. Tempo s ním najdlhšie držal Kangogo, ale Kerio už išiel od 35. kilometra sám. Naďalej si držal vysoké tempo, ktorým atakoval traťový rekord a aj „osobák.“ Napokon finišoval časom 2:07:18.

Na košický maratón sa po ročnej absencii vrátili elitní africkí bežci, ktorí v roku 2020 neštartovali pre pandemické obmedzenia. Na štarte bolo viac než 7300 bežcov zo 45 krajín. Najviac z nich, takmer 3200, štarovalo v polmaratóne. Do hlavnej disciplíny sa prihlásilo viac než 1400 vytrvalcov.