Dve atlétky prídu pre testosterón o štvorstovku. Jeden z vrcholov má trhlinu

Dve mladé atlétky z Namíbie prišli o štart na OH v japonskom Tokiu na 400 m, pretože testy ukázali príliš vysokú hladinu prirodzeného testosterónu v ich telách.

, 02.07.2021 21:42
Sha'Carri Richardsonová Foto: ,
Sha'Carri Richardsonová.
7

Rovnaká príčina stojí aj za absenciou dvojnásobnej olympijskej šampiónky na 800 m Caster Semenyovej z Juhoafrickej republiky.

Osemnásťročné Christine Mbomová a Beatrice Masilingiová síce pod piatimi kruhmi nemôžu štartovať na 400 m, bojovať o čo najlepšie výsledky však budú na 200 m.

Svetová atletika (WA) v roku 2018 zaviedla limity na hladinu testosterónu pre behy žien od 400 m až po jednu míľu. Ak atlétky nespĺňajú predpísanú normu, nesmú súťažiť.

Caster Semenyová Čítajte viac Príliš veľa testosterónu. Šampiónka zostane bez olympiády

Podľa WA im totiž vysoká hladina testosterónu dáva v porovnaní s konkurenciou neférovú výhodu.

Spomenutá Semenyová sa odmietla podriadiť a neúspešne napadla nové pravidlá ma Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne, neskôr vo Švajčiarsku aj na civilnom súde.

Podľa jej právnikov športovkyňa tento boj nevzdala a chce sa brániť na Európskom súde pre ľudské práva.

Christine Mbomová a Beatrice Masilingiová boli až do aktuálnej sezóne pomerne neznáme. Mbomová však v stredu vyhrala štvorstovku na mítingu v Poľsku za neuveriteľných 48,54 s, čo je siedmy najlepší čas histórie a svetový výkon roka. Masilingiová ešte v apríli na mítingu v Zambii dosiahla kvalitný čas 49,53.

Obe mladé atlétky z Namíbie sa WA rozhodla počas tréningového kempu v Taliansku otestovať a odhalila príliš vysokú hladinu prirodzeného testosterónu.

Šprint na 100 m na OH v Tokiu bude bez Američanky Sha'Carri Richardsonovej, keďže testy u 21-ročnej rodáčky z texaského Dallasu potvrdili užitie marihuany.

Richardsonová sa síce stala víťazkou národnej olympijskej kvalifikácie výkonom 10,86 s, no práve na tomto podujatí mala pozitívny test.

Do Tokia by tak mala cestovať štvrtá zo spomenutej kvalifikácie Jenna Prandiniová.

„Som len človek,“ reagovala Richardsonová na prvé správy o tom, že užila marihuanu.

Práve súboj Richardsonovej s Jamajčankou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceoveou mal byť jedným z vrcholom atletických súťaží v Tokiu.

„Chcem sa ospravedlniť. Viem, že na trati nereprezentujem iba seba, ale zastupujem komunitu, ktorá mi poskytuje toľkú podporu. Ospravedlňujem sa, že som nezvládla svoje emócie,“ povedala šprintérka, ktorej v inkriminovanom období zomrela biologická mama.

Leon Goretzka Čítajte viac MOV zmenil pravidlá pre vyjadrenie názoru športovcov na olympiáde

Je možné, že Richardsonová bude súčasťou americkej olympijskej štafety na 4×100 m, keďže akceptovala dištanc na 30 dní. Definitíva v tomto smere však ešte nepadla.

Štafety sú na programe 6. auguste, o nominácii rozhodne strešný orgán americkej atletiky USATF.

„Ak budem požehnaná účasťou na OH, budem šťastná. Ale ak nie, budem sa sústrediť na seba. Ide iba o jednu olympiádu, ešte som mladá a mám pred sebou mnoho rokov,“ uviedla Richardsonová podľa agentúry AP.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Christine Mbomová #Beatrice Masilingiová #Tokio 2020