Rýchlik Volko skončil na pódiu, Duplantis opäť vylepšil svetový rekord

Švédsky žŕdkar Armand Duplantis naplnil svoje slová o dobrom začiatku roka. Týždeň po halovom svetovom rekorde v Toruni ho na sobotňajšom mítingu v Glasgowe ešte o centimeter vylepšil na 618 cm.

15.02.2020 17:29 , aktualizované: 18:24
Armand Duplantis Foto: ,
Armand Duplantis.

Dvadsaťročný skokan začal na 550 cm a 575 cm skočil na druhý pokus. Dvojnásobný majster sveta Američan Sam Kendricks skončil na nasledujúcej výške 584 cm.

Švéd ju zdolal na prvý pokus a potom už ako istý víťaz si dal latku zvýšiť nad 600 cm. Rekordnú latku vo výške 618 cm prekonal úplne čisto.

„Boli to nádherné preteky,“ žiaril sa Duplantis, „Bola tu taká ohromná energia, že mi skutočne pomohla.“

Ján Volko. Foto: SITA/AP, Matt Dunham
Ján Volko. Ján Volko.

Volko na stupni víťazov

Slovenský šprintér Ján Volko skončil vo finále na 60 m na piatom podujatí World Athletics Indoor Tour v škótskom Glasgowe na 3. mieste časom 6,68 sekundy.

Pred neho sa dostali len dvaja Američania – bronzový na halových MS 2018 Ronnie Baker (6,50) a halový vicemajster sveta 2010 Mike Rodgers (6,67). Informovala o tom oficiálna webová stránka Slovenského atletického zväzu.

Až za Volkom skončil líder tohtoročných európskych tabuliek na 60 m Brit Chijindu Ujah, ktorý dosiahol zhodný výkon 6,68 ako slovenský rekordér. Dvadsaťtriročný Volko si do seriálu WAIT pripísal ďalších 5 bodov a s 20 je na čele priebežného poradia. Zverenec dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko pred finále vyhral časom 6,65 sekundy II. rozbeh, v ktorom zdolal nielen Rodgersa z USA (6,67), ale aj Ujaha (6,68).

V rozbehoch dosiahol celkovo tretí najlepší čas, v I. rozbehu boli od neho rýchlejší Baker (6,55, osobný rekord 6,40) a Šuhei Tada z Japonska, vo finále až piaty (6,71).

Výsledky – muži

60 m: 1. Baker (USA) 6,50, 2. Rodgers (USA) 6,67, 3. Ján VOLKO (SR) 6,68, 4. Ujah (V. Brit.) 6,68, 5. Tada (Jap.) 6,71, 6. Bromby (V. Brit.) 6,72, 7. Jacobs (Tal.) 6,76, 8. Forte (Jam.) 6,81.