Atlétov čaká nabitý rok. Ideálna predstava? Medaila z Tokia

Atletický rok 2020 bude nabitý vrcholnými podujatiami. V marci to budú halové majstrovstvá sveta v čínskom Nan-ťingu, potom v lete olympijské hry v Tokiu a majstrovstvá Európy v Paríži.

24.01.2020 14:11
Ján Volko Foto: ,
Ján Volko na mítingu P-T-S.

"Najväčšou výzvou pre slovenskú atletiku v roku 2020 sú olympijské hry v Tokiu, kde by sme chceli mať vyššiu účasť atlétov ako na svetovom šampionáte v Dauhe 2019. Radi by sme nadviazali na úspešnú poslednú olympiádu v Riu de Janeiro, kde získal Matej Tóth zlato v chôdzi na 50 km a Marcel Lomnický bol piaty v hode kladivom.

Samozrejme, vážne berieme aj augustové majstrovstvá Európy v Paríži a všetky ďalšie mládežnícke šampionáty – juniorské MS v Nairobi a ME do 18 rokov v Rieti," uviedol prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok na piatkovej tlačovej besede v Bratislave, kde vyzdvihol, že členská základňa SAZ neustále rastie. K 10. decembru 2019 bolo registrovaných rekordných 19 789 členov v 203 kluboch. Počet členov SAZ od roku 2012 narástol takmer štvornásobne.

Šancu kvalifikovať sa na olympijské hry do Japonska majú viacerí slovenskí atléti. "Blízko k miestenke sú kladivári Hrašnová a Lomnický, ktorí sú blízko k limitom a majú aj výborné renkingové postavenie. Ak nenastanú nepredvídané okolnosti, na OH by sa mal hladko kvalifikovať obhajca zlata v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Táto trojica by mala ašpirovať na splnenie cieľa: jedno umiestenie do 6. a ďalšie do 8. miesta. Samozrejme, ideálna predstava je vrátiť sa z Tokia s medailou.

Výkony Tomáša Veszelku na konci lanskej sezóny naznačili, že aj on môže reálne myslieť na olympijské finále, pričom jeho renkingové postavenie naznačuje, že by na OH nemal chýbať. Na základe rebríčka, ak by náhodou nesplnili limit, by podľa aktuálnej situácie mali o účasť na OH určite zabojovať chodci Katerinka Czaková, Miroslav Úradník (20 km), Michal Morvay a Dominik Černý (obaja 50 km), šprintér Ján Volko a osemstovkárka Gabriela Gajanová," povedal šéftréner Martin Pupiš.

Matej Tóth so zlatou medailou na Olympijskom... Foto: SITA/AP, Jae C. Hong
Matej Tóth Matej Tóth so zlatou medailou na Olympijskom štadióne v Riu.

Ako prvé však prídu halové MS v Číne. "Počítame so štartom Jána Volka, ktorý už má splnený limit a bude obhajovať finálovú účasť z Birminghamu 2018, kde skončil šiesty. Ak by finále zopakoval, splnil by cieľ SAZ pre toto podujatie. U žien, keďže môžeme na HMS poslať jednu atlétku aj bez limitu, je asi najvážnejšia kandidátka Stanislava Škvarková. Bez šance nie je po slovenskom rekorde ani päťbojárka Lucia Vadlejch.

Osobne ma mrzí, že halové MS pravdepodobne vynechá Tomáš Veszelka, ale rozumiem tomu, že sa s novým trénerom rozhodli zamerať sa na leto. Viem si predstaviť, že o štart v Číne by mohli zabojovať ešte výškari. Na halových MS reálne počítame s účasťou dvoch až troch našich atlétov," pokračoval Pupiš.

Po OH bude nasledovať ešte európsky šampionát pod holým nebom vo francúzskej metropole. „Predpokladáme, že by mohlo štartovať viac ako 20 našich atlétov. Cieľ je umiestnenie raz do 6. miesta a dvakrát do 8. miesta. K jedenástim pretekárom, ktorí dosiahli limit už v roku 2019, by mohli pribudnúť ešte Baluch, Bezeková, Bujna, Kaňuchová, Kučera, Mokrášová, Putalová, Štuková, Vadlejch, Zapletalová, štafeta žien na 4 × 400 m či štafeta mužov na 4 × 400 m a aspoň jedna z kandidátok štartu v polmaratóne Schwaiger, Valová, Zrastáková,“ dodal šéftréner SAZ.

Na Slovensku sa v roku 2020 neuskutoční vrcholné podujatie, ako boli v uplynulom období dve významné v Šamoríne – ME 2017 v krose a Európskom pohári 2019 vo vrhoch – pokračuje SAZ v organizovaní slávneho mítingu P – T – S, halového mítingu Elán a prevzal aj taktovku nad prípravou chodeckej Dudinskej päťdesiatky so štatútom podujatia EA. SAZ tiež podporuje Banskobystrickú latku, ČSOB Bratislava Marathon i MMM v Košiciach.

Na domácej scéne bude už nadchádzajúci víkend na 19. ročníku mítingu Elán. V Bratislave sa predstavia v zahraničnej konkurencii aj slovenskí reprezentanti vrátane halového majstra Európy Jána Volka.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba