Warholm v elitnej štyristovke obhájil. Chepkoechová zlepšila rekord

Očakávaný vrchol pondelkového večera na 17. majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe, beh na 400 m prekážok, napokon nepriniesol útok na svetový rekord Kevina Younga 46,78 z barcelonskej olympiády 1992.

30.09.2019 22:25
Karsten Warholm Foto: ,
Karsten Warholm na MS v Dauhe víťazí s komfortným náskokom.
debata

Nór Karsten Warholm však obhájil časom 47,42 zlato z Londýna 2017 a jasne zdolal ďalších dvoch mužov s osobákmi pod 47 sekúnd Američana Benjamina (47,66) a domáceho Sambu (48,03).

Warhol vyhral teda aj siedme finálové preteky na prekážkarskej štvorstovke, no stačil mu na to aj jeho šiesty najlepší výkon v sezóne (47,85, 47,33, 47,12, 47,43, 47,26, 46,92, 47,42).

V dramatickej päťtisícke Etiópčan Muktar Edris obhájil titul, hoci v tomto roku mal na konte len 13:29,53 min. V dauhaskom finále však len ako tretí víťaz MS v histórii (po Maročanovi Hissouovi/1999 a Keňanovi E. Kipchogem/2003) pokoril hranicu 13 minút.

Pri vbiehaní do cieľovej rovinky ešte viedol 19-ročný nórsky supertalent Jakob Ingebrigtsen, no potom ho prevalcovali traja Etiópčania a Kanaďan Ahmed, nečakane bronzový za Baregom. Záverečné kolo absolvovali najlepší za 54,8 sekundy!

Londýnsky titul spred dvoch rokov obhájila i ruská výškarka Maria Lasickiené, ktorá zaznamenala už víťazný zlatý hetrik (2015, 2017, 2019): 184, 189, 193, 196, 198, 200, 202 i 204 cm zvládla na prvý pokus a vďaka tomu zdolala mladučkú 18-ročnú Ukrajinku Jaroslavu Mahučichovú.

Tretia z Banskobystrickej latky 2019 dvakrát v dauhaskej súťaži prekonala juniorský svetový rekord – na prvý pokus zvládla 202 a na tretí aj 204 cm. Z doterajšieho maxima 201 cm dua Oľga Turčaková z bývalého Sovietskeho zväzu a Heike Balcková z niekdajšej NDR pridala dovedna až 3 cm. Lasickiené sa potom trikrát neúspešne pokúšala aj o 208 cm.

Beatrice Chepkoechová. Foto: Reuters, DYLAN MARTINEZ
Beatrice Chepkoechová Beatrice Chepkoechová.

V behu na 3000 m prekážok sa svetová rekordérka Beatrice Chepkoechová podujala na veľké sólo od úvodných metrov, po prvom kole už mala vyše 20-metrový náskok a poľahky si dobehla po premiérové zlato v rekorde MS 8:57,54 min pred obhajkyňou titulu Emmou Coburnovou z USA (9:02,35 – osobný rekord) a prekvapením finále Gesou-Felicitas Krauseovou, ktorá zlepšila nemecký rekord na 9:03,30.

Osemstovku žien vyhrala senzačne Halimah Nakaayiová z Ugandy v národnom rekorde 1:58,04 min, keď sa skvelým záverom dostala pred hlavnú favoritku, Ajee Wilsonovú.

Američanku predbehla potom ešte aj jej krajanka Raevyn Rogersová vďaka sezónnemu maximu 1:58,18. Naka­ayiovej zlato bolo tretie pre Ugandu v histórii MS.

Švédsky diskár Daniel Stahl prehral duel o zlato na MS 2017 s Gudžiusom z Litvy len o 2 cm, aj na ME 2018 v Berlíne bol druhý, no v Dauhe si tento bývalý hokejista už titul nenechal ujsť. Jediný prekonal 67 m (67,59) a zdolal Jamajčana Dacresa i Weisshaidingera z Rakúska.

MS v atletike 2019, finálové výsledky

ŽENY
800 m: 1. Halimah Nakaayiová (Uganda) 1:58,05, 2. Raevyn Rogersová 1:58,18, 3. Ajee Wilsonová (obe USA) 1:58,84, 4. Winnie Nanyondová (Uganda) 1:59,18, 5. Eunice Sumová (Keňa) 1:59,71, 6. Natoya Gouleová (Jam.) 2:00,11
3000 m prek.: 1. Beatrice Chepkoechová (Keňa) 8:57,84 – rekord MS, 2. Emma Coburnová (USA) 9:02,35, 3. Gesa Felicitas Krauseová (Nem.) 9:03,30, 4. Winfred Mutile Yaviová (Bahr.) 9:05,68, 5. Peruth Chemutaiová (Uganda) 9:11,08, 6. Courtney Frerichsová (USA) 9:11,27
výška: 1. Maria Lasickiené (Rus.) 204, 2. Jaroslava Mahučichová (Ukr.) 204 – juniorský svetový rekord, 3. Vashti Cunninghamová (USA) 200, 4. Julia Levčenková (Ukr.) 200, 5. Kamila Licwinková (Poľ.) 198, 6. Karyna Demidiková (Biel.) 196

MUŽI
5000 m: 1. Muktar Edris 12:58,85, 2. Selemon Barega (obaja Et.) 12:59,70, 3. Mohammed Ahmed (Kan.) 13:01,11, 4. Telahun Bekele (Et.) 13:02,29, 5. Jakob Ingebrigtsen (Nór.) 13:02,93, 6. Jacob Krop (Keňa) 13:03,08
400 m prek.: 1. Karsten Warholm (Nór.) 47,42, 2. Rai Benjamin (USA) 47,66, 3. Abderrahman Samba (Katar) 48,03, 4. Kyron McMaster (Brit. pan. ostr.) 48,10, 5. T. J. Holmes (USA) 48,20, 6. Yasmani Copello (Tur.) 48,25
disk: 1. Daniel Stahl (Švéd.) 67,59, 2. Fedrick Dacres (Jam.) 66,94, 3. Lukas Weisshaidinger (Rak.) 66,82, 4. Alin Firfirica (Rum.) 66,46, 5. Apostolos Parellis (Cyp.) 66,32, 6. Matthew Denny (Aus.) 65,43

Kvalifikačné výsledky

ŽENY
200 m – rozbehy (najlepšie časy): Asherová-Smithová (V. Brit.) 22,32, B. Brownová 22,33, Annelusová 22,56, Bryantová 22,56, Gaitherová (Bah.) 22,57, Aniová (India) 22,58
400 m – rozbehy (najlepšie časy): Jonathasová (USA) 50,57, Moroková (Botsw.) 50,59, Naserová (Bahr.) 50,74, Ph. Francisová (USA) 50,77, Sh. Jacksonová (Jam.) 51,13, Wimbleyová (USA) 51,17
oštep – kvalifikácia (limit 63,50 m, do finále postúpili): Chuej-chuej Liu (Čína) 67,27, Hussongová (Nem.) 65,29, Š'-jing Liou (Čína) 63,48, Ratejová (Slovin.) 62,87, Raniová (India) 62,43, Špotáková (ČR) 62,15, Wingerová (USA) 62,13, Chaladovičová (Biel.) 61,74, Ogrodníková (ČR) 61,17, Barberová (Aus.) 61,08, Kolaková (Chorv.) 60,99, Šedivá (ČR) 60,90

MUŽI
200 m – semifinále (do finále postúpili): Lyles (USA) 19,86, Quiňonez (Ekv.) 19,95, Gemili (V. Brit.) 20,03, Čen-jie Sie (Čína) 20,03, De Grasse (Kan.) 20,08, Gulijev (Tur.) 20,16, A. Brown (Kan.) 20,20, Greaux (Trin.a T.) 20,24
110 m prek. – rozbehy (najlepšie časy): Ortega (Šp.) 13,15, McLeod (Jam.) 13,17, G. Holloway (USA) 13,22, Šubenkov (Rus.) 13,27, Takajama (Jap.) 13,32, Trajkovič (Cyp.) 13,37

debata chyba
Viac na túto tému: #MS v atletike 2019
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Ekvádor ECU 2 4
2. vlajka Holandsko NED 2 4
3. vlajka Senegal SNG 2 3
4. vlajka Katar KTR 2 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 2 4
2. vlajka Irán IRN 2 3
3. vlajka USA USA 2 2
4. vlajka Wales WAL 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Poľsko POL 2 4
2. vlajka Argentína ARG 2 3
3. vlajka Saudská Arábia KSA 2 3
4. vlajka Mexiko MEX 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 2 6
2. vlajka Austrália AUS 2 3
3. vlajka Dánsko DEN 2 1
4. vlajka Tunisko TUN 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Španielsko ESP 2 4
2. vlajka Japonsko JPN 2 3
3. vlajka Kostarika CRC 2 3
4. vlajka Nemecko GER 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Chorvátsko CRO 2 4
2. vlajka Maroko MRK 2 4
3. vlajka Belgicko BEL 2 3
4. vlajka Kanada CAN 2 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 2 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 2 3
3. vlajka Kamerun CAM 2 1
4. vlajka Srbsko SRB 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 2 6
2. vlajka Ghana GHA 2 3
3. vlajka Južná Kórea KOR 2 1
4. vlajka Uruguaj URU 2 1
Všetky zápasy