Polnočný maratón vyhrala Chepngetichová, horúčavu nezvládlo 28 vytrvalkýň

Keňanka Ruth Chepngetichová je majsterkou sveta v maratóne, zvíťazila v čase 2:32:43. Ďalšie medaily v nočných pretekoch na šampionáte v katarskej Dauhe získali obhajkyne titulu Rose Chelimová z Bahrajnu (2:33:46) a Helalia Johannesová z Namíbie (2:34:15).

28.09.2019 06:58 , aktualizované: 07:56
Ruth Chepngetichová Foto: ,
Ruth Chepngetichová v cieli maratónu na MS v Dauhe.

Chepngetichová, ktorá sa v januári výkonom 2:17:08 stala treťou najrýchlejšou maratónskou bežkyňou histórie, sa o prvý útok pokúsila už v druhom kole, ale potom sa väčšinou držala vo vedúcej skupine.

Rozhodujúci atak si nechala pre nábeh do posledného zo šiestich sedmikilometrových kôl v zálive Corniche. Šampiónke z Londýna Chelimovej nakoniec utiekla viac ako o minútu a v 25 rokoch získala prvú veľkú svetovú maratónsku medailu.

„Som veľmi šťastná, že som vyhrala a vrátila zlato do Kene. Bolo to ťažké, ale vedela som, čo čakať, pretože som bežala v Dubaji. Trénovala som na toto počasie tým, že som behala popoludní na ostrom slnku,“ uviedla novopečená šampiónka. Kenské farby triumfovali na MS naposledy v roku 2013, keď obhájila titul Edna Kiplagatová. Tá ešte dnes v 40 rokoch bojovala o medailu, skončila štvrtá.

Na štarte minútu pred polnocou miestneho času bolo 32°C a vlhkosť vzduchu 74 percent. Víťazkin čas bol najslabší v histórii svetových šampionátov.

Preteky vo veľkom teple a dusne nedokončilo 28 vytrvalkýň. Bola medzi nimi napríklad kompletná etiópska trojica, víťazka tohtoročného pražského maratónu Lonah Salpeterová z Izraela alebo Britka Charlotte Purdueová, ktorá bola na predminulých MS najlepšou Európankou.