Skončí s atletikou? Semenyová koketuje s futbalom, má zmluvu v prvoligovom klube

, 06.09.2019 15:54
Caster Semenyová
Caster Semenyová. Autor: ,

Juhoafrická reprezentantka Caster Semenyová sa rozhodla čas popri atletike vyplniť iným športovým odvetvím - futbalom.

Dvadsaťosemročná dvojnásobná olympijská šampiónka na 800 m podpísala zmluvu s juhoafrickým ženským klubom JVW FC z mestečka Bedfordview, čo môže indikovať jej definitívny koniec ako atlétky.

Caster Semenyová dlhodobo zvádza boj s Medzinárodnou asociáciou atletických federácií (IAAF). Podľa IAAF by Juhoafričanka mala podstúpiť hormonálnu liečbu na zníženie neprirodzene vysokej hladiny testosterónu v jej tele.

Trojnásobná svetová šampiónka to však odmieta a proti tomuto pravidlu bojuje na všetkých možných frontoch. Zatiaľ však v tomto boji ťahá za kratší koniec a na prelome septembra a októbra nemôže na svetovom šampionáte v katarskej Dauhe obhajovať zlato z predchádzajúcich MS, keďže nechce podstúpiť spomenutú hormonálnu liečbu.

Kontroverzný spor o tom, či je diskriminovaná atlétka s vyššou produkciou mužského pohlavného hormónu testosterónu, alebo jej súperky, ktoré s ňou súťažia na atletickej dráhe, sa ťahá už niekoľko mesiacov.

Začiatkom mája vstúpilo do platnosti pravidlo Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) o tom, že Semenyová a jej podobné prípady sa musia podrobiť hormonálnej liečbe, aby upravili svoju hladinu testosterónu.

Juhoafrická strednotratiarka to striktne odmietla. Predstavitelia IAAF zdôrazňujú, že zavedením pravidla o hormonálnej liečbe v prípade funkčných abnormalít v tele športovcov sa predchádza „vážnym zmätkom“ medzi atlétmi a organizátormi športových podujatí a ochráni sa tým integrita športu.

Podľa vyjadrenia zástupcov futbalového klubu atlétka s A-tímom iba trénuje a súťažné zápasy absolvuje pravdepodobne až v roku 2020. Budúcoročná olympiáda sa v japonskou Tokiu uskutoční na prelome júla a augusta, v danom termíne bude v plnom prúde aj juhoafrická ženská futbalová liga.

Futbalu sa v mladosti venovala aj trénerka Semenyovej a ďalšia bývalá skvelá strednotratiarka Maria Mutolaová. Po konci atletickej kariéry sa zase pokúšal presadiť sa na trávniku fenomenálny jamajský šprintér Usain Bolt.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Caster Semenyová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku