Skončí s atletikou? Semenyová koketuje s futbalom, má zmluvu v prvoligovom klube

, 06.09.2019 15:54
Caster Semenyová
Caster Semenyová. Autor: ,

Juhoafrická reprezentantka Caster Semenyová sa rozhodla čas popri atletike vyplniť iným športovým odvetvím - futbalom.

Dvadsaťosemročná dvojnásobná olympijská šampiónka na 800 m podpísala zmluvu s juhoafrickým ženským klubom JVW FC z mestečka Bedfordview, čo môže indikovať jej definitívny koniec ako atlétky.

Caster Semenyová dlhodobo zvádza boj s Medzinárodnou asociáciou atletických federácií (IAAF). Podľa IAAF by Juhoafričanka mala podstúpiť hormonálnu liečbu na zníženie neprirodzene vysokej hladiny testosterónu v jej tele.

Trojnásobná svetová šampiónka to však odmieta a proti tomuto pravidlu bojuje na všetkých možných frontoch. Zatiaľ však v tomto boji ťahá za kratší koniec a na prelome septembra a októbra nemôže na svetovom šampionáte v katarskej Dauhe obhajovať zlato z predchádzajúcich MS, keďže nechce podstúpiť spomenutú hormonálnu liečbu.

Kontroverzný spor o tom, či je diskriminovaná atlétka s vyššou produkciou mužského pohlavného hormónu testosterónu, alebo jej súperky, ktoré s ňou súťažia na atletickej dráhe, sa ťahá už niekoľko mesiacov.

Začiatkom mája vstúpilo do platnosti pravidlo Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) o tom, že Semenyová a jej podobné prípady sa musia podrobiť hormonálnej liečbe, aby upravili svoju hladinu testosterónu.

Juhoafrická strednotratiarka to striktne odmietla. Predstavitelia IAAF zdôrazňujú, že zavedením pravidla o hormonálnej liečbe v prípade funkčných abnormalít v tele športovcov sa predchádza „vážnym zmätkom“ medzi atlétmi a organizátormi športových podujatí a ochráni sa tým integrita športu.

Podľa vyjadrenia zástupcov futbalového klubu atlétka s A-tímom iba trénuje a súťažné zápasy absolvuje pravdepodobne až v roku 2020. Budúcoročná olympiáda sa v japonskou Tokiu uskutoční na prelome júla a augusta, v danom termíne bude v plnom prúde aj juhoafrická ženská futbalová liga.

Futbalu sa v mladosti venovala aj trénerka Semenyovej a ďalšia bývalá skvelá strednotratiarka Maria Mutolaová. Po konci atletickej kariéry sa zase pokúšal presadiť sa na trávniku fenomenálny jamajský šprintér Usain Bolt.

#Caster Semenyová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku