Hrašnová atakovala olympijský limit, Volko s titulmi na 100 m i v štafete

27.07.2019 21:02
Martin Hrašnová, Veronika Kaňuchová, Karolína...
Majsterka Slovenska v hode kladivom Martina Hrašnová (v strede), strieborná Veronika Kaňuchová (vľavo) a bronzová Karolína Čaklošová. Autor: ,

O najhodnotnejší výkon úvodného dňa 72. majstrovstiev Slovenska v atletike v Dubnici nad Váhom sa postarala kladivárka Martina Hrašnová.

Svoj už trinásty titul získala výborným výkonom 72,02 m z piatej série pokusov. Niekdajšia vicemajsterka Európy (2012, 2014) a bronzová medailistka z MS 2009 zaostala v piatych pretekoch v tomto roku iba o 2 centimetre za svojím sezónnym maximom z B-kategórie EP klubov v Tampere, k limitu na OH 2020 v Tokiu jej chýbalo 48 cm.

„Veľmi som chcela splniť olympijský limit 72,50. Cítila som sa výborne, v rozcvičke som hodila za 70 metrov a myslela som si, že mi to poletí ďaleko. Navyše, mala som istotu šiestich pokusov, a preto som mohla od začiatku hádzať naplno,“ opisovala 36-ročná Hrašnová svoju cestu k trinástemu zlatu pre www.atletika.sk.

„Lenže bolo to kŕčovité, prvé štyri hody dopadli katastrofálne, robila som v nich veľké chyby. Mrzí ma to, lebo som vôbec nevyužila potenciál, ktorý vo mne je. Žiaľ, v súťaži sa mi zatiaľ nedarí stopercentne predviesť to, čo mám natrénované.“

V mužskom kladive Marcel Lomnický potvrdil rolu favorita, vyhral s takmer 14-metrovým náskokom a získal ôsmy titul za sebou výkonom 72,62 m. Piaty z olympiády v Riu 2016 víťazí nepretržite od roku 2012, keď definitívne prevzal štafetu od exmajstra Európy 2010 Libora Charfreitaga. Okrem víťazného hodu z druhej série mal vydarený ešte šiesty pokus – 72,45 m.

Halový majster Európy na 60 m Ján Volko si po výbornom štarte (reakcia pod 0,150) jasne došprintoval na 100 m pre piate zlato za sebou (10,41), keď predtým ako jediný dosiahol v rozbehoch v silnom protivetre (v tom čase fúkal od 1,6 do 3,5 m/s) čas pod 11 sekúnd – 10,69. Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka potom skvelým výkonom na záverečnom úseku pomohol štafete svojho klubu Naša atletika Bratislava k nečakanému víťazstvu na 4 × 100 m.

Ján Volko v behu na 100 m.
Ján Volko v behu na 100 m. Autor: TASR, Radovan Stoklasa

Z premiérových seniorských titulov na 800 m sa tešili bežecké talenty kouča Pavla Slouku v AK ZŤS Martin Gabriela Gajanová (2:06,05) a Andrej Paulíny v osobnom rekorde 1:52,18 (doteraz 1:52,40). Mužskú päťtisícku vyhral prvý raz v kariére na M-SR maratónec Tibor Sahajda – aj on okorenil svoje zlato osobným rekordom i slovenským výkonom roka 14:19,47 (doteraz 14:26,37 z P-T-S 2018 v Šamoríne).

Bronzový z MEJ v Borase na 400 m prekážok Matej Baluch získal svoj prvý seniorský titul na 110 m prekážok časom 14,79, keď o desatinu predstihol víťaza predošlých štyroch šampionátov Marca Adriena Drozdu. Stanislava Lajčáková ťahá na 100 m prekážok na majstrovstvách SR šnúru 4 titulov, tentoraz získala zlato s veľkým náskokom časom 13,52 pred Luciou Vadlejch (14,00).

V úvodný deň získala najviac titulov banskobystrická Dukla (až päť), po dve zlaté si vybojovali atléti klubu Naša atletika Bratislava, Slávie UK Bratislava, AK ZŤS Martin a AC Stavbár Nitra.

Výsledky – sobota:

MUŽI

100 m (+0,2 m/s): 1. Ján Volko (Naša atletika Bratislava) 10,41, 2. Lukáš Puchovský (ŠK ŠOG Nitra) 10,88, 3. Oliver Murcko (Inter-SC Bratislava) 10,95

400 m: 1. Šimon Bujna (Slávia UK Bratislava) 47,85, 2. Patrik Dömötör (TJ Olympia Galanta) 48,06, 3. Oliver Hrudkay (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 49,76

800 m: 1. Andrej Paulíny (AK ZŤS Martin) 1:52,16, 2. Matúš Babulík (Slávia STU Bratislava) 1:52,44, 3. Peter Ďurica (Slávia UK Bratislava) 1:53,40

5000 m: 1. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) 14:19,47 – slovenský výkon roka, 2. P. Ďurec (ŠK Dula o. z. Banská Bystrica) 14:41,06, 3. Jozef Bubeník (MKŠS Kys. Nové Mesto) 15:00,76

110 m prek. (-0,4): 1. Matej Baluch (AŠK Slávia Sp. Nová Ves) 14,79, 2. Marco Adrien Drozda (Slávia UK Bratislava) 14,89, 3. Marek Halmo (ŠK ŠOG Nitra) 16,42

žrď: 1. Tomáš Krajňák (ŠK ŠOG Nitra) 460, 2. Dominik Labuda (AC Stavbár Nitra) 420, 3. Adam Kremser (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 420

diaľka: 1. Ján Šuba (AC Stavbár Nitra) 695, 2. Lukáš Straška (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 641, 3. Jakub Benda (Naša atletika Bratislava) 631

disk: 1. Samuel Kováč (AC Stavbár Nitra) 48,21, 2. Adrián Baran (MŠK Vranov n/T.) 48,01, 3. Nikolas Broš (ŠK ŠOG Nitra) 47,70

kladivo: 1. Marcel Lomnický 72,62, 2. Karol Končoš (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 58,68, 3. Jiří Koukal ml. (AK Spartak Dubnica) 55,05

4 × 100 m: 1. Naša atletika Bratislava (Federič, Benda, Haraslin, Volko) 42,78, 2. Atletika Bratislava (Cerula, Fázik, Mészáros, Rigler) 43,55, 3. Slávia STU Bratislava (Kostolný, Ďurdina, Cidorík, Krošlák) 44,47

ŽENY

100 m (+0,2): 1. Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) 11,91, 2. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra) 12,06, 3. Monika Ondrejková (Slávia ŠG Trenčín) 12,58

400 m: 1. Miriam Cidoríková (Slávia STU Bratislava) 56,79, 2. Simona Malatincová 57,49, 3. Barbora Tomková (obe ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 57,77

800 m: 1. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin) 2:06,05, 2. Iveta Putalová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 2:08,49, 3. Elena Dušková (Inter-SC Bratislava) 2:12,50

5000 m: 1. Silvia Valová 17:24,12 – slovenský výkon roka, 2. Líza Hazuchová (obe Zdravie v pohybe Lučatín) 17:28,09, 3. Ľubomíra maníková (AK Spartak Dubnica) 17:55,25

100 m prek. (0,0): 1. Stanislava Lajčáková 13,52, 2. Lucia Vadlejch (obe ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 14,00, 3. Monika Baňovičová (Slávia UK Bratislava) 14,21

žrď: 1. Slavomíra Očakiová, 2. Sarah Nevařilová 280, 3. Petra Režná (všetky AK Spartak Dubnica) 260

diaľka: 1. Lucia Vadlejch 597, 2. Jana Velďáková (obe ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 594, 3. Silvia Kaliašová (Slávia ŠG Trenčín) 531

disk: 1. Barbora Jakubcová (Atletika Košice o. z.) 40,98, 2. Ivana Krištofičová (Slávia UK Bratislava) 39,21, 3. Andrea Feďová (AO ŠG Košice) 35,69

kladivo: 1. Martina Hrašnová 72,02, 2. Veronika Kaňuchová (obe ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 63,49, 3. Karolína Čaklošová (K Spartak Dubnica) 42,26

4 × 100 m: 1. ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (Lajčáková, Malatincová, B. Tomková, J. Velďáková) 48,29, 2. Slávia STU Bratislava (Babiczová, Bučičová, Takáčová, Cidoríková) 50,31, 3. ŠK ŠOG Nitra (Takácsová, Lackovičová, Ištvánová, Nováková) 50,54

#Martina Hrašnová #majstrovstvá Slovenska v atletike #Ján Volko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku