Uchov príde kvôli dopingu o olympijské zlato, CAS potrestal ďalších 11 Rusov

01.02.2019 18:36
Ivan Uchov
Ivan Uchov. Autor: ,

Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne potrestal dvanásť ruských atlétov zákazom činnosti za porušenie antidopingových pravidiel.

Medzi nimi sú aj olympijský šampión v skoku do výšky z roku 2012 Ivan Uchov, „zlatá“ výškarka z MS 2013 Svetlana Školinová, či víťazka v hode kladivom Tatiana Lysenková. Dĺžka dištancov sa pohybuje od dvoch do ôsmich rokov. Proti rozhodnutiu sa môžu športovci odvolať do 21 dní.

„Potrestaní pretekári sa podieľali na dopingovom programe s anabolickými steroidmi, prípadne z neho profitovali v období od OH 2012 v Londýne do MS 2013 v Moskve,“ cituje portál insidethegames.biz rozsudok CAS. Podľa BBC Uchov dostal zákaz činnosti na štyri roky a zrejme príde aj o zlato z Londýna, Školinovú suspendovali na osem rokov a rovnaký trest dostala aj Lysenková.

Súd vychádzal z dôkazov kanadského právnika Richarda McLarena a jeho správy o rozsiahlom štátom podporovanom dopingu v Rusku.

Minulý rok iný panel CAS odmietol niektoré dôkazy, ktoré zhromaždil, na základe toho sa niekoľkým Rusom podarilo zvrátiť diskvalifikáciu zo ZOH 2014 v Soči. „Dnešný rozsudok potvrdil silu našich dôkazov. Ukázalo sa, že McLarenova správa je spôsobilá pri dokazovaní porušení antidopingových pravidiel,“ povedal šéf Jednotky pre integritu atletiky Brett Clothier.

CAS stíha dopingové delikty ruských atlétov od roku 2015, keď IAAF suspendovala národnú strešnú organizáciu RUSAF.

TV Pravda: Čo sa dialo posledných 7 dní v športe si môžete pozrieť v relácii Týždeň v športe – tenisový špeciál (vysielané 28.1.2019).

#čas #ruský doping
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku