Železný chcel na P-T-S hodiť svetový rekord, Sotomayor venoval súperovi tretry

29.06.2018 16:01, aktualizované: 17:00

Už nie v roli aktívnych pretekárov, ale stále s pocitom, že sú doma.

Jan
		Železný, prezident SAZ Peter Korčok,
		Javier...
Iveta
		Putalová.
+18Ján
		Volko.

Zastavila ho choroba

Atletický míting Pravda – Televízia – Slovnaft v piatok napísal svoju 53. kapitolu. Vo veternom Šamoríne slovenská elita súperila s konkurenciou z celého sveta. Pozorne to sledovala aj dvojica legiend, ktorá má v bohatej kronike mítingu P-T-S svoju nezameniteľnú sto­pu.

Úradujúci svetoví rekordéri oštepár Jan Železný (v roku 1996 hodil 98,48 metra) a skokan do výšky Javier Sotomayor (245 cm v roku 1993) s veľkou radosťou prijali pozvánku organizátorov.

„Pétéeska je pre mňa ako druhý domov. Navyše, Slovensko má v mojom živote veľký význam. Strávil som tu veľa rokov, narodili sa mi tu dve deti a vďaka príprave v banskobystrickej Dukle som pred 31 rokmi získal prvú seniorskú medailu,“ prezradil na piatkovej tlačovej konferencii Železný.

Päťdesiatdvaročný rodák z Mladej Boleslavi míting P-T-S vyhral päťkrát. Prirástol mu k srdci a veril, že raz poteší skvelú kulisu najlepším výkonom histórie.

„Som rád, že sa tradícia obnovila. Na P-T-S bola vždy skvelá atmosféra. Mrzí ma však jedna vec – že som na P-T-S nehodil svetový rekord. V sezóne 1990 som mal parádne natrénované a cítil som, že sa mi to podarí. Týždeň pred štartom som však ochorel a nič z toho nebolo,“ prezradil Železný.

Magickú hranicu raz prekonajú

O šesť rokov neskôr však hodil svoj oštep na métu 98,48 metra. Ani po štvrťstoročí nikto nedokázal jeho výkon prekonať. A Železný so smiechom priznal, že ho to teší.

„Dúfam, že ešte vydržia. Ak ich predsa len niekto má prekonať, nech je to Čech a najlepšie môj zverenec. To by som nejako zvládol,“ zasmial sa Železný.

Mohol niekedy zaútočiť aj na magickú stometrovú hranicu?

„Určite, ale len v prípade, že by som bol múdrejší ako vtedy. Trénoval som sa sám. Chýbal mi niekto, kto mal rovnaké poznatky ako ja. Varil som z vody a preto to nevyšlo. Momentálne majú k nej najbližšie nemeckí oštepári či Jakub Vadlejch. Chce to len tvrdo trénovať, drilovať techniku a raz tá stovka padne,“ je presvedčený Železný.

Okrem trénovania českej oštepárskej špičky sa venuje aj podnikaniu v oblasti rekreácie pri Liptovskej Mare alebo rybárčeniu. Oštepom už nehádže, lebo to podľa jeho slov nie je rekreačný šport. Radšej si zahrá volejbal, tenis a golf.

„Najväčší úlovok, ktorý som kedy chytil, bol 230-centimetrový sumec. Oštepom už nehádžem, bojím sa zranenia. Najradšej mám golf. Z tých troch spomínaných športov je jediný, v ktorom sa ešte môžem zlepšiť. V tenise a volejbale to so mnou ide z kopca,“ smial sa Železný.

Jan Železný.
Jan Železný. Autor: Pravda, Ivan Majerský

Sotomayor venoval súperovi tretry. A sledoval jeho rekord

Tvár mu stále zdobí široký úsmev. Stále sa udržiava v solídnej forme. Sleduje, ako sa darí jeho nasledovníkom doma i v zahraničí. Aj v päťdesiatke sa občas prehupne ponad latku.

Javier Sotomayor chodieval na Slovensko už ako junior. Páčilo sa tu jemu aj trénerovi, ktorý ho stále vodil na Zlatú tretru do Ostravy i na míting Pravda-Televízia-Slovnaft do Bratislavy. Takmer dva metre vysoký rodák z kubánskeho Matanzas potvrdzoval svoje kvality.

Rok 1990 mal byť jedným z najlepších v jeho kariére. A potvrdiť to chcel aj na bratislavských Pasienkoch. Lenže zdravotné problémy mu zabránili, aby na P-T-S mohol bojovať so svojimi konkurentmi. Aj napriek tomu, že nemohol súťažiť, prijal pozvánku organizátorov. A zrodila sa jedna z najzaujímavejších historiek.

„Dva dni pred pretekmi som sa stretol s Rumunom Sorinom Mateiom. Nemal dobré tenisky, tak som mu venoval moje. A potom som sledoval, ako skočil rekord mítingu 240 centimetrov a skúšal prekonať aj svetový rekord,“ prezradil zaujímavosť Sotomayor.

Generálny sekretár kubánskej atletickej federácie už štvrťstoročie čaká, či niekto jeho 245-centimetrový svetový rekord prekoná. Ako by zareagoval, keby takýto moment prišiel?

„Rešpektoval by som to, ale určite by som z toho nemal radosť,“ schuti sa zasmeje. „Mám pocit, že úroveň výškarov v rokoch 2000–2013 klesla. Potom sa objavili Mutaz Essa Barshim a Bohdan Bondarenko, ktorí majú potenciál ma prekonať. Viem, že ten deň raz príde. A podľa mňa sa dočkáme aj takého, kedy niekto prekoná 250 centimetrov,“ zamyslel sa.

Javier Sotomayor s detskými fanúšikmi.
Javier Sotomayor s detskými fanúšikmi. Autor: Pravda, Ivan Majerský

Stále skáče

Sotomayor priznal, že vo svojej kariére mohol dosiahnuť viac. Lenže náhla smrť trénera, ktorý ho viedol od štrnástich rokov a zdravotné problémy jeho progres spomalili. Keď sa ohliada za rokmi tvrdej driny, priznáva, že mal viacero pozitívnych i negatívnych vlastností.

„Bol som veľmi disciplinovaný a cieľavedomý. Tvrdo som trénoval. Vo mne bol taký dobrý mix talentu a hodín tvrdej práce. Rezervy som mal najmä v tom, že som nedokázal do svojej techniky aplikovať teoretické poznatky. Aj tak však moja technika nebola zlá,“ konštatoval s úsmevom.

Aj v dnešnej dobe si Sotomayor obuje tretry a aktivne spomína na slávne roky kariéry. Pred mesiacom skákal naposledy a prehupol sa ponad 185 centimetrov.

So Železným na tlačovej besede čelili otázke, aký výkon by dosiahli v disciplíne toho druhého. Kým česká legenda sa odpovedi šikovne vyhla, Sotomayor odpovedal s patričnou dávkou sebavedomia:

„Myslím si, že by to bolo okolo 60–70 metrov,“ vyhlásil Sotomayor, na čo Železný zareagoval uznanlivým prikývnutím.

#míting P-T-S #Jan Železný
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

73,99
Srdce červené ruže valentín

Srdce červené ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk