Volko má súperov z USA i Brazílie: Kvalitná konkurencia môže pomôcť

27.06.2018 14:38
Ján Volko
Ján Volko. Autor: ,

Slovenský rekordér Ján Volko bude v behu na 100 metrov na piatkovom atletickom mítingu P-T-S súťažiť v silnej zámorskej konkurencii.

Jeho súpermi v Šamoríne budú predovšetkým Američan Brendon Carnes (osobný rekord 10,06 s) a Paulo Andre Camilo de Oliveira (10,06) a Rodrigo Perreira do Nascimento (10,14) z Brazílie.

Osobný rekord 21-ročného Volka na stovke má hodnotu 10,15 sekundy, v tejto sezóne má zatiaľ na konte o päť stotín sekundy horší čas. Najrýchlejší Slovák štartoval aj na predchádzajúcich dvoch ročníkoch obnoveného podujatia.

V roku 2016 skončil na 100 m piaty za 10,39 sekundy, keď „asistoval“ Femimu Ogunodemu z Kataru pri rekorde mítingu 10,01, vlani finišoval vo veternej dvojstovke druhý za neskorším majstrom sveta Ramilom Gulijevom z Turecka. S De Oliveirom sa stretol minulý týždeň v Madride, kde si Brazílčan utvoril osobné maximum.

„Kvalitná konkurencia môže pomôcť aj mne k výkonom. Najprv musím zvládnuť rozbehy, potom môžem pomýšľať na časy a umiestnenia. Výsledok príliš neriešim, užijem si atmosféru pred domácim publikom. P-T-S je jedna z mála súťaží, kde sa môžem ukázať domácim fanúšikom. Teším sa najmä z tohto hľadiska, dobrý výkon by bol krásny bonus k tomu,“ povedal Volko.

Jeho tohtosezónna príprava sa podriaďuje majstrovstvám Európy, ktoré sa v Berlíne uskutočnia od 7. do 12. augusta, ale už v Šamoríne by rád atakoval hranicu 10,20 sekundy:

„Príprava prebieha hladko, všetko smeruje do Berlína, ale zamerali sme sa aj na tieto preteky. V prípade dobrých podmienok by som sa chcel priblížiť k mojim tohtoročným maximám, eventuálne osobnému rekordu. Chcem sa v tejto sezóne konečne dostať pod 10,20, no všetko má vyvrcholiť na európskom šampionáte.“

Zo štartovej listiny trojskoku vypadol pre zdravotné problémy slovenský reprezentant Tomáš Veszelka. Diváci sa však naďalej z domácich pretekárov môžu tešiť na Martina Kučeru (400 m prek.), Lukáša Beera s Matúšom Bubeníkom (výška), či Ivetu Putalovú a Alexandru Bezekovú (400 m).

Tradične silné zastúpenie bude mať Slovensko v hode kladivom, medzi mužmi čakajú na Marcela Lomnického poľskí súperi Wojciech Nowicki (81,45) a Pawel Fajdek (80,70), ktorí figurujú na prvých dvoch miestach tohtoročných tabuliek, ako aj Maďar Bence Halász (4., 79,57). V súťaži žien sa predstavia Nikola Lomnická a Martina Hrašnová.

Národný program odštartuje v piatok o 16.30 h, o dve hodiny neskôr je naplánovaný otvárací ceremoniál. V hlavnom programe, ktorý RTVS odvysiela v priamom prenose, sa uskutoční tucet finálových disciplín: osem mužských (100 m, 1500 m, 400 m prek., výška, trojskok, oštep, 3000 m chôdza a kladivo ako súčasť seriálu IAAF Hammer Throw Challenge) a štyri ženské (400 m, 800 m, 100 m prek., diaľka).

„Vo večernom čase by sa mal vietor utíšiť, čo by malo prispieť k regulárnym výkonom. Verím, že sa splní toto želanie,“ dodal viceprezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) i organizačného výboru Ladislav Asványi.

#Já Volko #míting P-T-S
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk