Na míting P - T - S pribudli ďalší kvalitní súperi pre Volka a Lomnického

07.06.2018 14:30
Marcel Lomnický
Marcel Lomnický na mítingu P-T-S v Šamoríne. Autor: ,

Mená v štartovej listine 53. ročníka medzinárodného atletického mítingu P - T - S, ktorý organizuje Slovenský atletický zväz, neustále pribúdajú.

Vo štvrtok pribudli dvaja kvalitní súperi pre slovenskú mužskú kladivársku jednotku Marcela Lomnického. Vo vrhačskom sektore v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne sa v piatok 29. júna 2018 predstavia Maďar Bence Halász a Sean Donnelly z USA.

Dvadsaťročný Bence Halász, ďalší z predstaviteľov výbornej maďarskej kladivárskej školy, by mal byť nástupcom olympijského víťaza z Londýna 2012 Krisztiána Parsa. V uplynulých rokoch vyhral všetky možné mládežnícke šampionáty – v roku 2015 získal zlato na juniorských ME, o rok neskôr aj na juniorských MS a vlani si vybojoval zlato na ME do 23 rokov.

Okrem toho získal striebro na OH mládeže 2014 v Nankingu. Halász je aj finalista vlaňajších MS v Londýne (11.). V tomto roku sa zlepšil už na 79,57 m a je tretí vo svetových tabuľkách za Poliakom Fajdekom a Britom Millerom.

Ďalší súper pre Lomnického v šamorínskej súťaži, ktorá sa bude počítať do kladivárskeho seriálu IAAF (IAAF Hammer Throw Challenge), bude americká jednotka, 25-ročný Sean Donnelly. Vďaka osobnému rekordu 76,96 m je momentálne jedenásty na svete.

Štartovú listinu stovky mužov na P – T – S s už avizovaným slovenským rekordérom Jánom Volkom a dvojicou rýchlych Juhoafričanov s osobákmi pod 10 sekúnd (Bruintjies, Roto) obohatil talentovaný Brazílčan Paolo Camillo de Oliveira, lanský šampión svojej krajiny výkonom 10,18 sekundy.

Devätnásťročný mladík sa však v tomto roku zlepšil už na 10,13 (26. 5. v Sao Paule), no z minulého roka má na konte dokonca čas 10,08, avšak s nedovolenou podporou vetra nad 2 m/s. De Oliveira, piaty na 100 m na MSJ 2016 v Bydgoszczi, sa v aktuálnej sezóne zlepšil aj na 200 m na 20,33.

Dvadsaťjedenročná Etiópčanka Chaltu Shumeová tento pondelok vyhrala beh na 800 m na Odložilovom memoriáli a v rovnakej disciplíne sa predstaví aj 29. júna na P – T – S v Šamoríne. Bývalá juniorská majsterka Afriky a bronzová na Afrických hrách 2015 sa v tomto roku zlepšila už na 2:00,0 min.

#Marcel Lomnický #míting P-T-S
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku