Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

ZOH 1992: Dählie - kráľ olympijských zím

Nór Björn Dählie (narodený 19. júna 1967), najúspešnejší športovec zimných olympiád (celkovým počtom medailí - 12, aj počtom zlatých - 8) a najlepší lyžiar všetkých čias. Jeho bohatierska zbierka 29 medailí je svetovým unikátom.

30.01.2006 00:46
debata

„Až ako dedo pochopím z videa, čo som vlastne dokázal a svoje úspechy si skutočne vychutnám,“ komentoval  kráľ Björn I. z nórskeho kráľovstva svoju kariéru. Pochádza z krajiny, kde štát ročne podporuje deti a mládež aj tým, že rozdá do škôl a klubov 30 000 párov bežiek. V takom lyžiarskom kráľovstve nie je problémom, aby vyrástol aj velikán Dählie. „Treba ľudí nadchnúť športom, uľahčiť im cestu k nemu, lebo šport je vždy niečo pozitívne,“ pochvaľuje si.

Na troch zimných olympijských hrách stál dvanásťkrát na stupni víťazov – osem zlatých a štyri strieborné, na majstrovstvách sveta sedemnásťkrát – deväť zlatých, päť strieborných a tri bronzové a na každej z nich vyhral dve individuálne disciplíny. Od roku 1991 do 1998 nikdy neodišiel z podujatia svetového významu bez zlatej medaily.

  • MS 1991 (Val di Fiemme): 2 – 0  – 0.

    Zlato 15 km voľne a štafeta.

  • ZOH 1992 (Albertville): 3 – 1 – 0.

    Zlato bežecká kombinácia, 50 km voľne, štafeta, striebro 30 km klasicky.

  • MS 1993 (Falun): 3 – 0 – 1.

    Zlato 30 km klasicky, kombinácia, štafeta, bronz 50 km voľne.

  • ZOH 1994 (Lillehammer): 2 – 2 – 0.

    Zlato 10 km klasicky, kombinácia, striebro 30 km voľne, štafeta.

  • MS 1995 (Thunder Bay): 1 – 3 – 0.

    Zlato štafeta, striebro 30 km klasicky, 10 km klasicky, 50 km voľne.

  • MS 1997 (Trondheim): 3 – 1 – 1.

    Zlato 10 km klasicky, štafeta, 50 km voľne, striebro 30 km voľne, bronz 50 km klasicky.

  • ZOH 1998 (Nagano): 3 – 1 – 0.

    Zlato 10 km klasicky, štafeta, 50 km voľne, striebro kombinácia.

  • MS 1991 (Ramsau): 0 – 1 – 1.

    Striebro štafeta, bronz 30 km voľne.

Šesťkrát vyhral celkovo seriál Svetového pohára: 1992, 1993, 1995, 1996, 1997 a 1999, dovedna 48 pretekov. Kariéru ukončil roku 2001 po chronických problémoch s chrbticou.

Nagano – moje najkrutejšie preteky

Jeho posledným zlatým behom bola naganská olympijská päťdesiatka. „Moje najkrutejšie preteky v živote. Bol som totálne vyčerpaný. Na smrť unavený. V posledných dvoch kilometroch som mlel z posledného. Na nohách ma držala iba vôľa po víťazstve. Preto je toto zlato ako sen – vôbec som s ním nerátal.“ V cieli bol o 8,1 s skôr než Švéd Niklas Jonsson. Po poslednom kroku dvojhodinového maratónu skolaboval a štyri minúty ho kriesili…

V Nagane 1998 mu veľa nechýbalo k štvrtej zlatej. V bežeckej kombinácii prehral s dlháňom (192 cm) Thomasom Alsgaardom, ktorý sa celý čas v priamom súboji  viezol v Dählieho tieni, a drzo zaútočil až „na páske“.

„Nemohol som mu to pustiť,“ zašpásoval si Alsgaard na tlačovke na Dählieho účet. „Súťažíme, kto je najlepší na našej ulici. Prirodzene, obaja sa snažíme získať tento dôležitý primát.“

Pointa je jednoduchá – sú susedia. Adresa: Nannestad, miestna štvrť Holter, ulica Cathinka Guldbergs veg.

Björn pokračoval v prekáračkách: „Na našej ulici sme veľkí rivali.“

Thomas: „Keď prehrá, občas pošle svojich synov, aby mi vybili okná…“

No napokon sa zhodli: dve najcennejšie medaily ostali na jednej ulici. Keď v nórskej televízii komentoval svoj nešťastný finiš, zdvihla sa proti nemu vlna nevôle emancipovaných krajaniek, ktoré ho obvinili z diskriminácie pohlaví. Dählie totiž svoju bežeckú chybu charakterizoval ako typicky – ženskú. Björn, inak veselá kopa, to však na druhý deň dementoval a šarmantne sa ospravedlnil: „Pri tej chybe som vyzeral ako krava…“

Inak tréningový maniak. „Presne poznám svoje telo a viem ako dlho a čo mám trénovať.“ Pred ZOH v Nagane vyšla o bežeckom zázraku  kniha – Zlatý lov. Nikto nedokázal zo seba vyžmýkať ako on. Tam, kde sa ostatní lámali, videli hviezdičky a vzdávali sa, on bežal.

Najkrajšie víťazstvá? „Dve zlaté z Lillehammeru. Celý národ vtedy čakal moje úspechy.“

Mal dobrý zvyk, ktorý si pestoval o roku 1993. Zažil som ho v Lillehammeri. Keď vyhral desiatku, ponúkol na tlačovke višňový likér z domácej produkcie, ktorý vyrába s otcom. „Nie je to nijaký biznis, limitované množstvo zopár fľašiek, ale ja som abstinent.“

Dobrý deň, pán Dählie

Vyhral všetko, čo sa len dá. Medzinárodná lyžiarska federácia ho pasovala za lyžiara 20. storočia. Pred piatimi rokmi skončil. Nemá nutkanie znovu sa postaviť na štart?
„Keď som na pretekoch, niekedy mám chvenie v bruchu. Mám však za sebou dlhú kariéru. Bol to krásny čas. V niektorých rokoch som mal v nohách až 15 000 kilometrov. To je viac než niekto najazdí na aute. Som zvyknutý všetko robiť na sto percent. Teraz sa zaoberám rozvojom svojej firmy Björn Dählie Technical Wear.“
Táto značka má znamenitý zvuk zvuk. Jeho klientmi sú také mená, ako Björndalen, manželia Poiréeovci, Šmigunová, Čepalovová.

S manželkou-právničkou Vilde Falckovou-Ytterovou vychováva dvoch synov Siverta (1994) a Sondera (1997). „Keď bol Sivert asi štvorročný, myslel si, že ozajstné preteky sú iba vtedy, keď vyhrám ja a ostatní dobehnú za mnou,“ pobavilo otca. Zväčša to však aj tak bolo. „Pravda – poznal ma viac z televízie než z domu. Sprvu mi pri návrate hovoril: Dobrý deň, pán Dählie.“

XVI. ZOH, Albertville (Francúzsko)

  • Dátum: 8. – 23. februára 1992
  • Počet krajín: 64
  • Počet športovcov: 1801 (1313 mužov + 488 žien)
  • Počet športov a disciplín:  7 – 57
  • Medailové poradie krajín:

    Nemecko 10 – 1 0 – 6, SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov – bývalý Sovietsky zväz) 9 – 6 – 8, Nórsko 9 – 6 – 5

  • Najúspešnejší jednotlivec: Ľubov Jegorovová (SNŠ, lyžovanie) 3 – 2 – 0
debata chyba