Zjazdár Svindal má druhú medailu, v super G získal zlato

Nór Aksel Lund Svindal zvíťazil v super G mužov na zimných olympijských hrách vo Vancouvri, keď o 28 stotín zdolal bývalého majstra sveta v tejto disciplíne z Bormia 2005 Američana Bodeho Millera.

19.02.2010 23:12
Aksel Lund Svindal, zjazd Foto:
Nór Aksel Lund Svindal sa teší z víťazstva v super G.

Úspech USA zvýraznil nečakaným bronzom 24-ročný Andrew Weibrecht (+0,31), ktorý doposiaľ nikdy nestál na stupňoch víťazov v pretekoch Svetového pohára a iba jediný raz skončil v prvej desiatke. V aktuálnej sezóne bol v tejto disciplíne najlepšie jedenásty.

Slovenský reprezentant Jaroslav Babušiak obsadil v konkurencii 64 pretekárov 37. miesto so stratou 4,91 sekundy na víťaza a o tri priečky si vylepšil umiestnenie zo ZOH 2006.

Dvadsaťsedemročný Svindal nadviazal v krásnom slnečnom počasí, keď sa teplota počas pretekov vyšplhala z nuly na takmer 10°C, na zjazdovke Dava Murraya vo Whistleri na úspechy svojho slávneho krajana Kjetila Andreho Aamodta, ktorý vyhral super G na zimných olympiádach v rokoch 1992, 2002 a 2006. Na ZOH 2010 to je už druhá Svindalova medaila, v zjazde skončil druhý. Pre Nórsko vybojoval celkovo 9. zlato v alpských disciplínach na zimných hrách. Pred štyrmi rokmi skončil v super G na piatej priečke.

Nór bol v piatkových pretekoch na 2200-metrovej trati pomalší ako Miller iba na úvodnom medzičase, kde zaostávala až o 30 stotín. Na ďalšom už viedol o dve a náskok zvyšoval až do cieľa na konečných 28 stotín.

„Zajazdil som dobre, ale len sotva môžem povedať, že perfektne. Urobil som jednu chybu. Počul som pred štartom, že Bode vedie a aj Weibrecht predviedol výbornú jazdu. Vedel som, že obaja idú naplno až do konca a musím na nich zaútočiť. Už som mal striebro zo zjazdu, preto som chcel jazdiť iba pre radosť. Som šťastný, že mám už aj zlato,“ priznal Aksel Lund Svindal.

Bode Miller. Foto: SITA
Bode Miller, zjazd Bode Miller.

S výnimkou jasného víťazstva Nóra bol boj o ďalšie pozície nesmierne vyrovnaný. Pretekári od 2. do 7. miesta sa zmestili do 12 stotín. „Bola to nezvyčajne vyrovnaná súťaž,“ skonštatoval strieborný Miller. „Urobil som síce na trati niekoľko chýb a takmer som vynechal bránku. Ale bojoval som, lebo v super G sa neraz to najdôležitejšie udeje až v dolnej časti trate,“ dodal.

Kontroverzný Američan Bode Miller sa na olympiádu pripravil výborne, hoci v sezóne vyhral iba jednu kombináciu a bol ešte dvakrát piaty (kombinácia a super G). Tridsaťdvaročný Američan doplnil svoju olympijskú zbierku o štvrtý cenný kov, keď k dvom striebram zo Salt Lake City 2002 pridal vo Whistleri bronz v zjazde a striebro v super G, a stal sa najčastejšie dekorovaným alpským lyžiarom z USA na ZOH. Stále mu však chýba zlato. „Už počas sezóny som stále klopal na dvere vedúce na stupeň víťazov a je neuveriteľné, že sa mi tam podarilo dostať sa práve na olympiáde. Splnil som si celoživotný sen,“ tešil sa Miller.

Po sklamaní v zjazde (16. miesto) zažil ešte väčšie v super G jeden z favoritov Manuel Osborne-Paradis. Na domácej zjazdovke, keďže pochádza zo severného Vancouveru a je členom Whistler Ski klubu, strávil iba o trochu viac ako pol minúty a po hrubej chybe preteky nedokončil. Pre špecialistu na kĺzavé disciplíny sa účinkovanie na ZOH skončilo ako v nepeknom sne.

Nedarilo sa ani Švajčiarom. Úradujúci majster sveta Didier Cuche zažil po 6. mieste v zjazde ďalšie sklamanie, keď uzatváral prvú desiatku za svojimi krajanmi Jankom a Grünenfelderom. Ešte horšie však dopadli Rakúšania. Líder poradia SP 2009/2010 v zjazde Michael Walchhofer skončil z kvarteta rakúskych reprezentantov najhoršie – 21., najlepší bol na 14. mieste Benjamin Raich.

Zjazdové lyžovanie - muži – Super G: 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 1:30,34 min, 2. Bode Miller (USA) +0,28 s, 3. Andrew Weibrecht (USA) +0,31, 4. Werner Heel (Tal.) +0,33, 5. Erik Guay (Kan.) +0,34, 6. Christof Innerhofer (Tal.) +0,39, 7. Patrick Staudacher (Tal.) +0,40, 8. Carlo Janka (Švajč.) +0,49, 9. Tobias Grünenfelder (Švajč.) +0,56, 10. Didier Cuche (Švajč.) +0,72,… 37. Jaroslav Babušiak (SR) +4,91.